Nesvajokit – verslo liudijimų po litą Kaune nebus Pereiti į pagrindinį turinį

Nesvajokit – verslo liudijimų po litą Kaune nebus

2013-12-12 03:00

Meno kūrinių restauravimas, knygų įrišimas, vaisių, uogų sulčių gamyba – tik dalis veiklų, kurių verslo liudijimai Klaipėdoje kainuos 1 litą. Nedidelėmis verslo liudijimų kainomis garsėjantis Kauno rajonas jų mažinti nežada, o Kaune jos ir toliau didinamos.

Nesvajokit – verslo liudijimų po litą Kaune nebus
Nesvajokit – verslo liudijimų po litą Kaune nebus / V. Skaraičio / BFL nuotr.

Meno kūrinių restauravimas, knygų įrišimas, vaisių, uogų sulčių gamyba – tik dalis veiklų, kurių verslo liudijimai Klaipėdoje kainuos 1 litą. Nedidelėmis verslo liudijimų kainomis garsėjantis Kauno rajonas jų mažinti nežada, o Kaune jos ir toliau didinamos.

Padarė išimtį

Uostamiestyje žengtas žingsnis vadinamas istoriniu – kai kuriems smulkiesiems verslininkams mokesčiai, priėmus naujus tarifus, sumažėjo 1,5 tūkst. karto.

Savo sprendimu politikai patvirtino 25 veiklas, kuriomis užsiimantys žmonės verslo liudijimus galės įsigyti už simbolinę kainą – per metus už jį reikės sumokėti litą. Tikimasi, kad tokios lengvatos nelegaliai besiverčiančius žmones privers išlįsti iš šešėlio.

Iki šiol Klaipėdoje minimali verslo liudijimų kaina siekė 1530 litų. Ją dar labiau sumažinti draudė įstatymai, tačiau išimtį padarė Seimas, leidęs nuo kitų metų nusistatyti tokias verslo liudijimų kainas, kokių tik jis pageidauja.

"Tomis veiklomis Klaipėdoje niekas neužsiima, o jei užsiima, tai verslo liudijimų neima. Jei nustatysime lito mokestį, galbūt atsiras norinčiųjų dirbti legaliai. Miesto biudžetas šiaip ar taip nieko nepraras", – aiškino Klaipėdos mero pavaduotojas Artūras Šulcas.

Keliolikai veiklų nustatyta 120 litų verslo liudijimų metinė kaina. Ji bus taikoma toms veikloms, kuriomis uostamiestyje iki šiol užsiėmė po vieną ar kelis žmones. Populiaresni ir pelningesni verslo liudijimai kainuos brangiau – 720, 1200, 1440 ir 1500 litų per metus.

Padidino kainą

Ne iš gerosios pusės dėl didelių verslo liudijimų kainų garsėjęs Kaunas pasižymėjo ir šiais metais – spalio mėnesį dar apie 20 proc. padidinta verslo liudijimų kaina 2014-iesiems.
Pagrindinis motyvas – Vyriausybės padidinta minimali mėnesio alga. Mieste, kuriame per praėjusius metus sumažėjo beveik 4 tūkst. gyventojų, tokį didinimą savivaldybė teigia bandysianti kompensuoti didesnėmis lengvatomis verslo liudijimams.

Nuo kitų metų Kaune norintieji įsigyti verslo liudijimus pagal 60 veiklos rūšių, mokės 1,8 tūkst. litų metinę įmoką, pagal 29 rūšis – 500–700 litų mažiau. Šįmet metinė verslo liudijimo įmoka Kaune siekė tiek pat, kiek ir Klaipėdoje iki pakeitimo – 1530 litų.

Beveik analogiškos veiklos rūšys, už kurios verslo liudijimą uostamiestyje mokama po litą, Kaune gerokai viršija vienaženklį skaičių.

Pavyzdžiui, neįgalus ir nedarbingas asmuo, sumanęs įrišti knygas, už liudijimą Klaipėdoje mokėtų vieną litą, o Kaune, pritaikius nuolaidas, už verslo liudijimą vis tiek suplotų 100 litų.
Į lengvatas Kaune pretenduoja neįgalieji, studentai, moksleiviai, vaikus auginantys kauniečiai, tačiau maksimali lengvata tesiekia 80 proc.

Rajone daugėja

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, 2013 m. Kaune verslo liudijimus įsigijo 8273 kauniečiai, iš jų – 6622 su lengvata. Už juos gauta 2,4 mln. litų, šįmet į miesto kasą pateko apie 1,3 mln. litų. Tai 100 tūkst. litų mažiau, nei pernai.

Praėjusiais metais mieste leidimus įsigijo 7857 žmonės, iš jų 6620 – su lengvata.

Kauno rajono pastangos mažinti leidimų kainas atsispindi ir statistikoje – šiais metais čia išduoti 2 489 leidimai, iš jų – 221 su nuolaida. 2012 m. jų atitinkamai išduota 2467 ir 206. Į rajono biudžetą pernai surinkta 353 tūkst. litų, šiūemet - 453 tūkst. litų.

Tačiau labiausiai į akis krintantis skaičius – leidimų kainos. Brangiausias leidimas rajone tekainuoja 120 litų, o jei užsiimate kilimų taisymu, per metus tereikės mokėti 50 litų. Remontuojantiesiems vežimus ar baidares užtenka sumokėti 66 litus. Miesto leidimo ribos – 1,8 tūkst. litų.


Komentarai
Algimantas Laucius, Kauno miesto savivaldybės Finansų skyriaus vedėjas

Spalio mėnesį įvesta tvarka Kauno mieste nėra didinimai. Yra įstatymas, kuris nusako mokesčių ribas, ir yra minimali alga, kuri nuo šių metų sausio 1 d. yra padidėjusi. Nežinau, ar tai galima vadinti mokesčių už verslo liudijimus didinimu, jei taip nurodo įstatymas.

Viena naujovė, kuria mes pasinaudojome – kai kurioms verslo liudijimų rūšims padarėme nuolaidas.
Ar neseksime uostamiesčio pavyzdžiu? Jeigu Klaipėda daro verslo liudijimus po litą, tegul daro – tai jų problemos. Kodėl Kauno rajone mažesni mokesčiai? Negalėčiau komentuoti, ar jie gerai daro, ar blogai.

Šiais metais į miesto biudžetą surinkome apie 1,3 mln. litų, tačiau suteikėme ir daugiau lengvatų nei praėjusiais metais.
Jei Klaipėda nustatė kainas po 1 litą, iš to nieko nebus – netikiu, kad dabar visi prisipirks leidimų. Verslo liudijimų pirkimą lemia kitos aplinkybės – ar žmogui patogu, ar nepatogu turėti leidimą ir daug kitokių aplinkybių.

Visa verslo liudijimų veikla turi ir kitų formų – pavyzdžiui, steigiamos individualios įmonės.

Artūras Pupalė, Kauno rajono savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėjas

Mūsų mokesčiai už verslo liudijimus – vieni mažiausių Lietuvoje. Kitiems metams miesto taryba patvirtino tokius pačius mokesčius. Turime kelias veiklas, kur kainos mažesnės už standartinę 120 litų kainą.

Rajone kažkada kaina už verslo leidimą statyboms irgi siekė tūkstančius, tačiau net kai buvo dideli mokesčiai, jie Kauno mieste buvo dar didesni.

Didelę įtaką Kaunui daro ir įstatymai, kuriuose didiesiems miestams nustatytos mokesčių ribos. Jei neklystu, ta suma sudaro 1,8 tūkst. litų, ir mažiau jie nuleisti negali. Taip pat jiems palikta spręsti, iki kiek tą mokestį galima iškelti.

Minimalus uždarbis padidėjo visur, ne tik Kaune, bet ir Kauno rajone. Mūsų taryba laikosi tokios pozicijos, kad šie surenkami pinigai už liudijimus nėra tokie dideli, kad darytų ryškų poveikį biudžetui. Tad matome, kad geriau plėsti ratą mokančiųjų, nei didinti mokesčius ir tą ratą dar labiau sumažinti taip, kad tie žmonės atsidurtų socialiai remiamų gyventojų sąraše.
Geriau tegul žmogus dirba ir užsidirba bei moka mažesnius mokesčius, išlaiko savo šeimą ir nestovi eilėje prie pašalpos. Daugelis dirbančiųjų pagal verslo leidimą vėliau užsikabina ir tampa verslininku – tai rodo rajone nuolat augantis įmonių skaičius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra