Pereiti į pagrindinį turinį

Žirgų mylėtojams atsivers naujos galimybės

2015-11-10 03:00

Birželį Kauno rajone duris turėtų atverti didžiausias ir moderniausias regiono žirgynas. Šiuo metu pakaunėje veikia apie dešimt nedidelių žirgynų, kuriuose sukurtos šių eiklių keturkojų gyvenimo sąlygos toli gražu neatitinka vakarietiškų.

Birželį Kauno rajone duris turėtų atverti didžiausias ir moderniausias regiono žirgynas. Šiuo metu pakaunėje veikia apie dešimt nedidelių žirgynų, kuriuose sukurtos šių eiklių keturkojų gyvenimo sąlygos toli gražu neatitinka vakarietiškų.

Sportas buvo nuskurdintas

Alšėnų seniūnijos Girininkų II kaime, pamiškėje, kyla nauji pastatai, iš pirmo žvilgsnio primenantys gyvenamuosius. Tačiau jie nėra skirti gyventi žmonėms – raudonų plytų, vokiško fachverko stiliaus elementų turinčiuose pastatuose kitąmet įsikurs žirgyno kompleksas.

"Modernus, šiuolaikiškas žirgynas – tai penkerius metus mūsų su vyru puoselėta svajonė. Mes abu seniai sergame meile žirgams. Esame nepagydomi ligoniai", – šypsosi viešosios įstaigos Convivo laisvalaikio centras direktorė Kristina Paulauskienė.

Iš pradžių jodinėję laisvalaikiu, vėliau Kristina ir Rolandas Paulauskai įsitraukė į sportą: ėmė dalyvauti žirgų konkūro rungtyje. Jie greitai suprato, kad aristokratiški gyvūnai dažnai laikomi labai prastomis sąlygomis. "Nepriklausomybės pradžioje jojimo sportas buvo nuskurdintas iki visiškų žemumų. Prieš penkiolika metų dalyvavau varžybose Marijampolėje. Mačiau žirgų ir su virviniais pavadžiais, ir užklotais, kažkieno atsineštais iš bendrabučio, ir skirtingų spalvų kojų apsaugais. Žirgų sportas – toks aristokratiškas, o pamačiau tikrą skurdą", – prisiminė R.Paulauskas. Jis pabrėžė, kad dabar Lietuvoje rengiamos žirgų sporto varžybos atrodo ne prasčiau nei Vakarų Europoje. Tačiau tinkamų sąlygų žirgams ir jojikams dažname žirgyne vis dar nesukurta. Steigdami savo žirgyną, šią spragą Paulauskai tikisi užpildyti. "Kauno regione nėra kur patogiai treniruotis žirginio sporto entuziastams ir profesionalams. Panaši situacija visoje Lietuvoje – nedaug maniežų, kuriuose galima rengti varžybas, lauko aikščių yra daugiau", – pastebėjo K.Paulauskienė.

Verslininkų pora pabrėžė, kad steigdami žirgyną jie siekia viešinti žirgininkystės sporto šaką ir skatinti visus susidomėjusiuosius aktyviai šiame sporte dalyvauti. "Vaikams Lietuvoje visiškai nėra kur tinkamai užsiimti žirgininkystės sportu. O juk šis sportas – ir gražus, ir sveikas, ir skatina meilę gyvūnams", – sakė R.Paulauskas.

Žirgams įrengs soliariumą

Ėmęsi įgyvendinti svajonę, Ramučiuose gyvenantys verslininkai įsigijo 9 ha sklypą Girininkų II kaime. Šiuo metu čia baigiamas statyti modernus žirgyno kompleksas su dviejomis arklidėmis, didžiuliu maniežu su drėkinamu smėliu, klubu, laisvalaikio patalpomis, persirengimo kambariais jojikams, specialiomis balnojimo vietomis, dušais ir net soliariumu žirgams. "Soliariumas žirgams nėra prabanga – šiuolaikiškam žirgynui tai yra būtinybė. Soliariume naudojami spinduliai atpalaiduoja žirgo raumenis, ypač – nugaros, sumažina skausmus. Prieš treniruotę taip pat rekomenduojamas soliariumas – po jo užtenka trumpesnio apšilimo", – vedžiodama po šviesias ir erdvias būsimas arklides aiškino K.Paulauskienė. Arklidės suprojektuotos taip, kad žirgas tiesiai iš savo gardo patektų į jam skirtą užtvarą lauke. "Arkliai, žirgai yra gimę gyventi lauke. Čia mes, žmonės, šiuos gyvūnus suvarėme į patalpas. Taip gyvendami jie dažniau serga. Pavyzdžiui, jei gardai prastai valomi, žirgas gali apsinuodyti amoniako garais", – užsiminė pašnekovė.

Žirgyne Paulauskai tikisi laikyti iki 50 savo ir kitų raitelių žirgų. Kol kas čia planuojama sukurti erdvę treniruotėms, varžybų organizavimas atidedamas tolesniems planams. Žirgynas statomas privataus kapitalo lėšomis. R.Paulauskas neatskleidė, kiek lėšų iki šiol investavo į šį objektą. "Galiu pasakyti tik tiek, kad pradinę sąmatą viršijome keletą kartų. Apie galutinę sąmatą kalbėti per anksti – ją žinosiu tada, kai baigsime statybas, supirksime visą įrangą, – sakė R.Paulauskas. – Kada žirgynas atsipirks? Niekada. Mūsų programa minimum – kad jis išsilaikytų, maksimum – kad duotų bent truputį pelno, kurį galėtume investuoti į vystymąsi."

Lėšų būsimo žirgyno infrastruktūrai gerinti – kelio remontui – ketina skirti Kauno rajono savivaldybė. Per keletą metų žirgynas turėtų išsiplėsti iki laisvalaikio centro, kuriame būtų ne tik sportuojama. Ateityje komplekse planuojama siūlyti žirgų terapijos užsiėmimus, įrengti poilsio zoną – krepšinio ir tinklinio, vaikų žaidimų aikšteles.

Persikrauna smegenys

Savo žirgus Paulauskai kol kas laiko Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro žirgyne Ilgakiemyje. "Kiekvieną dieną važiuoju pas žirgus. Jie labai pririša. Šiuo metu dvi mūsų kumelės laukiasi – pavasarį jos turėtų atsivesti kumeliukų. Su prieaugliu turėsime devynis žirgus", – džiaugėsi R.Paulauskas. Pora viliasi, kad sausio mėnesį jų žirgai prunkš naujajame žirgyne Dievogalos kaime.

 

Žirginiam sportui neatsispyrė ir vyriausia R.Paulausko duktė Monika, dalyvaujanti žirgų konkūruose, paauglės Augustė ir Altėja jodinėja laisvalaikiu. Paulauskai įsitikinę, kad jodinės ir jų dvejų metukų sūnus Joris, kol kas daug teigiamų emocijų patiriantis būdamas šalia žirgo. Užsiminus apie šiame sporte gresiančias traumas, R.Paulauskienė atsakė: "Traumų galima išvengti. Reikia laikytis reikalavimų – prie žirgo neiti be pirminio instruktažo, joti negalima be šalmo, nepilnamečiams būtina apsauginė liemenė." Moteris pabrėžė, kad žirgai – tai visų pirma poilsis. "Nueini pas žirgus po įtemptos darbo dienos, ir visiškai atsipalaiduoji. Atrodo, smegenys persikrauna. Ryšys su žirgu yra nenusakomas, ypatingas. Gal dėl to, kad tai yra didelis gyvūnas ir jo biolaukas labai stiprus. Be to, žirgas – labai protingas gyvūnas. Jei gyvūnu rūpiniesi ir jį myli, jis tave atpažįsta, įeini į arklides – jis pasitinka, gugena", – pasakojo žirgų mylėtoja.

Iš Marvelės išsikels?

Netoli būsimojo Convivo laisvalaikio centro žirgyno, Dievogalos kaime įsikūręs nedidelis žirgynas. Žirgai čia laikomi elementariomis sąlygomis. Tačiau žirgyno savininkas Vytautas Butkus sakėsi nebijąs naujojo žirgyno konkurencijos. Tai patvirtino ir treneris Rimas Karmazinas, čia laikantis savo žirgą ir treniruojantis norinčiuosius išmokti joti. "Aš pats gyvenu Mastaičiuose, Dievogala – visai šalia. Man patogu ir nebrangu čia laikyti savo žirgą, yra ir norinčiųjų čia treniruotis", – sakė R.Karmazinas.

Pakaunėje ugdomi žirginio sporto atstovai – Kauno rajono dziudo ir jojimo sporto mokyklos jojimo treniruotės vyksta Marvelėje. Žirginio sporto klubo žirgai, kuriais joja jaunieji raiteliai, laikomi šalia Marvelės žirgyno įsikūrusiose senose arklidėse, siekiančiose daugiau kaip 100 metų. Medinis pastatas aplūžęs, žirgų gardai ir visas pastatas apšepę, grindų betonas – smarkiai apdaužytas. "Švara niekam nepakenks, tačiau, kad žirgynas būtų išblizgintas, svarbiau žmonėms nei žirgams", – tikina sporto mokyklos direktorius Algimantas Babavičius. Direktoriaus žodžiais, remontuoti arklidėms ne tik nėra lėšų, bet ir neapsimoka. Mat yra vilčių, kad ateityje žirgai ir jaunieji raiteliai išsikels į Raudondvario dvaro kaimynystę. Be to, sporto mokyklos direktorius pabrėžė, kad, nors ir senas, šis arklidžių pastatas yra sveikesnis žirgams nei seni mūriniai pastatai, mat mediniame geresnė ventiliacija – nesikaupia amoniako garai.

Sporto mokykla naudojasi 30 žirginio sporto klubo žirgų, jojimo treniruotes lanko apie 50 moksleivių, kai kurie jų yra pasiekę aukštų rezultatų žirginiame sporte. "Treniruotės sporto mokyklos vaikams vyksta darbo dienomis, tačiau mes, treneriai, dirbame septynias dienas per savaitę. Juk žirgo nepaliksi nuo penktadienio iki sekmadienio vieno. Jam reikia dėmesio, reikia jį bent į aptvarą išleisti", – sako žinomas jojikas, Kauno rajono dziudo ir jojimo sporto mokyklos treneris Irmantas Grikienis.

Treniruoja ir nemokamai

Arlaviškėse, netoli Kadagių slėnio, įsikūręs nedidelis Valaičių žirgynas. Jo savininkę Ernestą Valaitienę, buvusią miestietę, į kaimą atviliojo žirgai. Vaikystėje treniravusis ir dalyvavusi sportinio jojimo varžybose, žirgų ji neįstengė pamiršti ir vėliau. Mieste neturėjusi galimybės laikyti savo žirgo, Arlaviškėse moteris įsteigė žirgyną. Šiuo metu Valaičių žirgyne laikomi devyni sportiniai žirgai: žemaitukai, ristūnai, trakėnai. Kažkada galėjusi tik svajoti apie gerą žirgą, su kuriuo galėtų siekti aukščiausių sportinių rezultatų, dabar moteris, turėdama tokių žirgų, treniruoja vaikus – geriausių rezultatų padeda siekti kitiems.

E.Valaitienė nemokamai treniruoja socialiai remtinų šeimų vaikus. "Dažnai vaikai iš probleminių šeimų jaučiasi niekam nereikalingi. Bendraudami su žirgais tokie vaikai pasikeičia. Žirgai prie jų labai prisiriša – vaikai pasijunta reikalingi", – pozityvių permainų pastebėjo pašnekovė.

Pastaruoju metu vis daugiau žmonių užsuka į Valaičių žirgyną, nori išmokti jodinėti. "Vietiniai, kaimo žmonės pas mus neužsuka. Vietiniai laisvalaikį nori leisti mieste, o miestiečiai – atvirkščiai: arčiau gamtos, žirgų", – šyptelėjo E.Valaitienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra