Penki prieš tris
Į "Kauno dieną" kreipėsi nuo jaunuolių gaujos nukentėję kauniečiai. Tėvas Antanas, dukra Urtė ir jos vaikinas Kamilis (tikrieji vardai ir pavardės redakcijai yra žinomi) pasakojo, kad kovo pradžioje visi vyko į Sukilėlių prospekte esantį prekybos centrą "Iki-Topolis". Šeima apsipirkti nusprendė vakare, kai parduotuvės darbo laikas jau ėjo į pabaigą.
Pasak Antano, jis paprašė vaikų jį palydėti į parduotuvę, kadangi pats turi negalią: patyręs infarktą, kelis insultus, todėl sunkiai vaikšto ir jam sudėtinga panešti pilnus pirkinių krepšius.
Automobilį pastatė pirmoje neįgaliesiems skirtoje vietoje. Tik išlipusi iš jo, trijulė pastebėjo, kad prie įėjimo į parduotuvę stovi keli jaunuoliai ir įtartinai į juos žiūri. Kauniečiai, nekreipdami per daug dėmesio, įėjo į parduotuvę. Tėvas joje šiek tiek ilgiau užtruko, o išėjęs pamatę šokiruojantį vaizdą.
"Kai priėjau prie laiptų, pamačiau, kad Kamilį vienas jaunuolis tiesiog purto pagriebęs už striukės, kuri net suplyšo. Urtė šaukė, kad paleistų vaikiną, tačiau įsiaudrinęs užpuolikas jai trenkė į krūtinę. Dukra iš skausmo pasitraukė prie sienos. Aš vos paeinu, tačiau kiek įmanoma greičiau nulipau laiptais. Liepiau paleisti, tačiau pasipylė įžeidinėjimai", – įvykius prisiminė Antanas.
Automobilis buvo visai šalia, tačiau nė vienas negalėjo jo pasiekti, nes kelią pastojo, kaip vėliau paaiškėjo, dar trys nepilnamečiai, o vienas jaunuolis atsistojo ant laiptų. Pabėgti nebuvo galimybės: iš kelių pusių stovėjo užpuolikai, kitoje pusėje – siena.
Išsitraukė ginklą
Tėvas apsižodžiavo su jaunuolių gauja, tačiau ši atsitraukti neketino – iš Kamilio reikalavo pinigų, visus gąsdino, kad sumuš. Antanas pasakojo, kad vieno paauglių rankose sublizgėjo metalas.
"Mažiausiai tikėtina, kad ten buvo plati grandinėlė, todėl iš karto pamaniau, kad tai kastetas arba peilis. Išsitraukiau legaliai išduotą ginklą ir pasakiau, kad nešdintųsi iš čia. Užpuolikai nereagavo. Atvirkščiai, pradėjo artėti prie mūsų. Pavaidinau, kad užtaisau ginklą, – savo veiksmus aiškino Antanas. – Kadangi dėl savo ligų geriu kraują skystinančius vaistus, man bet kokios muštynės ar dūris gresia nukraujavimu. Dėl to savigynai ir įsigijau ginklą, turiu visus dokumentus."
Jis tikino, kad užpuolikams net kelis kartus pakartojo, kad pirmą šūvį paleis į orą, jei to bus maža, antrą – į koją. Tada paaugliai atsitraukė.
Šoko ištikti kauniečiai sėdo į automobilį ir grįžo į namus, nes Antanui pradėjo smarkiai plakti širdis, sutriko ritmas.
Nukentėjęs – kaltas?
Palikusi tėvą namuose, dukra ir jos vaikinas nusprendė viską papasakoti policijos pareigūnams ir parašyti pareiškimą dėl užpuolimo. Kadangi jau buvo apie 22.30 val., pora nusprendė važiuoti į Savanorių prospekte esantį policijos komisariatą. Čia juos nusiuntė į Laisvės alėją, tačiau ir ten pareiškimų niekas nepriėmė. Jaunuoliams teko važiuoti į Žaliakalnio policijos komisariatą, esantį Islandijos plente.
Kai priėjau prie laiptų, pamačiau, kad Kamilį vienas jaunuolis tiesiog purto pagriebęs už striukės, kuri net suplyšo. Urtė šaukė, kad paleistų vaikiną, tačiau įsiaudrinęs užpuolikas jai trenkė į krūtinę.
"Čia sužinojome, kad byla jau užvesta, nes neva draugės tėvas grasino tuos nepilnamečius nužudyti. Mes toje byloje buvome įvardyti kaip liudytojai, o ne nukentėjusieji. Mūsų pareiškimo nepriėmė", – kaip užpuolikai tapo aukomis, pasakojo Kamilis.
Kitą dieną jis sulaukė tyrėjos Rimos Mažeikienės skambučio. Atėjo ir šaukimas tiek Kamiliui, tiek Antanui atvykti į policijos komisariatą. Abiem asmenims šaukimas buvo surašytas ant vieno lapo ir paskirtas tas pats laikas, tačiau Antanui vis dar streikavo širdis, jis buvo susitaręs su gydytojais, kad atvyks apžiūrai, todėl Kamilis su advokatu, bet be draugės tėvo nuvyko pas tyrėjus.
"Advokatas pasakė, kad negali būti ant vieno lapo surašytas šaukimas dviem asmenis, tad tyrėja šaukimą išmetė. Bendravo su mumis labai nemandagiai, nenorėjo manęs apklausti. Advokatui dar kartą paraginus išklausyti ir mūsų versiją, tyrėja mane apklausė, tačiau pareiškė, kad aš meluoju", – pasakojo konflikto metu gaujos stumdytas Kamilis.
Vaikinas pridūrė, kad tyrėjai primygtinai norėjo apklausti Antaną, nors advokatas buvo paaiškinęs, kad dėl ligos jis negali atvykti. Tuomet, anot Kamilio, tyrėja pareiškė, kad jis su draugės tėvu yra susitaręs ir abu meluoja.
Atėmė ginklą
Kamilis pasakojo, kad tyrėja iškvietė kriminalistus ir liepė atvesdinti ginklą įvykio metu išsitraukusį Antaną. Pastarasis buvo užsukęs į darbą pasiimti dokumentų ir ruošėsi vykti pas gydytojus, tačiau kelią pastojo trys pareigūnai. Anot Antano, jie pradėjo šaukti, kad būtina kartu vykti į komisariatą apklausai.
"Buvo keista, kai tyrėja pareiškė, kaip Antanas gali sirgti, jei jo namuose nėra, nors jai buvo paaiškinta situacija ir pateikti negalią įrodantys dokumentai", – prisiminė Kamilis.
"Kriminalistai įlėkė į mano kabinetą, pradėjo šaukti, kodėl aš slapstausi, paėmė ginklą, surašė protokolą. Šiaip keista, kad paėmė, nes pagal nustatytą tvarką ginklas paimamas tuo atveju, kai buvo panaudotas. Per tą konfliktą ginklas buvo tik ištrauktas, bet nesipriešinau, atidaviau, tačiau jie tada turėjo ir dokumentus, ir leidimą ginklui paimti", – stebėjosi Antanas.
Atvykus į Žaliakalnio komisariatą pareigūnai, ilgam paliko vyrą sėdėti. Jis buvo apklaustas pralaukęs maždaug 5 val. Po apklausos teko raštu patvirtinti, kad neišvyks iš šalies. Vyras džiaugėsi, kad bent jau savo automobiliu buvo atvykęs, tad patogiai galėjo grįžti į namus.
"Mane paleido, aš spėjau namo grįžti, apsitvarkyti, o jo dar net nebuvo apklausę. Kai Urtei pasakiau, kad tėvas vis dar komisariate, ji pradėjo stresuoti", – prisiminimais dalijosi Kamilis.
Nepriėmė pareiškimų
Kauniečiai pasakojo, kad jų pareiškimai nebuvo priimti, ikiteisminiai tyrimai nebuvo pradėti. Po parašyto pareiškimo Žaliakalnio policijos komisariate, Kamilis gavo vyriausiojo specialisto Mindaugo Stašausko raštą, kuriame buvo nurodyta, kad policija netirs jo skundo.
"Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 168 straipsnio 3 dalimi, siunčiame 2017 03 14 nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl jūsų 2017 03 06 pareiškimo", – buvo rašoma rašte.
Tuomet Kamilis kreipėsi į Kauno apygardos prokuratūrą ir apskundė ikiteisminio tyrimo nepradėjusius policijos pareigūnus. Iš prokurorės Eglės Sangavičiūtės gavo atsakymą, kad institucija nesiims nagrinėti šios situacijos.
"Kauno dienai" susisiekus su šia prokurore, ji patikslino, kad ikiteisminio tyrimo teisėjas grąžino Kamilio skundą policijai, kad ši patikslintų. Tačiau pabrėžė, kad pradėtas tyrimas Antano atžvilgiu, kuris neva grasino nepilnamečius nužudyti.
"Teismas pasisakė, kad buvo ne visai ištirta, apsiribota tik apklausa, todėl nurodė patikslinti pareiškime išdėstytas aplinkybes. Aš visą medžiagą išsiunčiau Žaliakalnio komisariatui", – sakė prokurorė E.Sangavičiūtė.
Žaliakalnio komisariato viršininkas Egidijus Kriaučionis "Kauno dieną" tikino jokių dokumentų iš prokurorės negavęs, todėl detaliau situacijos, kodėl buvo atsisakyta pradėti tyrimą, pakomentuoti negalįs.
Policijos žaidimas?
Jaunuolių gaujos užpultiems kauniečiams susidarė įspūdis, kad policija dangsto nepilnamečius ir siekia visą kaltę suversti Antanui.
"Prasidėjo toks policijos žaidimas. Jie norėjo kuo greičiau užbaigti spręsti klausimą mano nenaudai, nes jei būtų pradėję tyrimus pagal mūsų parodymus, paaiškėtų, kad ne mes, o kita pusė kalta. Tačiau dabar bandoma dangstyti nepilnamečius, o jie ir toliau naudojasi savo nebaudžiamumu", – piktinosi Antanas.
Užpultiems kauniečiams buvo dar keisčiau, kad Kauno pareigūnai nepriėmė pareiškimo ir iš Urtės – juk prieš ją buvo tiesiogiai panaudotas smurtas, smūgiuota į krūtinę. Po šio įvykio mergina turėjo dar vieną akistatą su nepilnamečių gauja. Ji buvo susitarusi eiti į kirpyklą ir lauke pamatė link jos bėgančius penkis jaunuolius, kurie šaukė, kad tai ta pati mergina ir reikia ją sumušti.
Urtė labai išsigando, spėjo grįžti į namus, tačiau prasidėjo nervinis priepuolis, teko kviesti greitąją medicinos pagalbą, nes darėsi sunku kvėpuoti. Kamilis pasakojo, kad iškvietė ir policijos pareigūnus. Tąkart jie geranoriškai suteikė pagalbą, nepilnamečių ieškojo visame Eigulių rajone.
"Visa policija ir vietinių parduotuvių atstovai juos žino. Kai kurie kalbinti verslininkai tikino, kad nepilnamečiai dažnai trinasi rajone, tačiau visada vaikšto ne po vieną, todėl gali kelti baimę", – sakė Kamilis.
"Ko gero, jie ir šiaip gerai rajoną pažįsta, nes kai mus prie "Topolio" užpuolė, toje vietoje nėra vaizdo kamerų. Parduotuvė stebima tik iš vidaus. Po to apvaikščiojau aplink įsikūrusias parduotuvėles, daugelyje patvirtino, kad ne pirmas prašau įrašų, tačiau jie padėti negali, nes jų kameros to kampo nesiekia. Vienos picerijos, esančios kitoje gatvės pusėje, vaizdo kamera būtų užfiksavusi konfliktą, jei būtų buvusi pasukta 2 cm į šoną. Žmonės pripažino, kad yra girdėję, kad tie jaunuoliai ir telefonus atima", – situaciją dėstė Antanas.
Visa policija ir vietinių parduotuvių atstovai juos žino. Kai kurie kalbinti verslininkai tikino, kad nepilnamečiai dažnai trinasi rajone, tačiau visada vaikšto ne po vieną, todėl gali kelti baimę.
Priminė reketą
Kamilis neslėpė pažįstantis juos užpuolusius jaunuolius. Anksčiau su jais bendraudavo, tačiau maždaug prieš metus jie esą pradėjo jį reketuoti, kad grąžintų neva pasiskolintus 750 eurų.
Kamilis pasakojo, kad, nesutikus sumokėti pinigų, nepilnamečiai buvo atvykę į garažą, reikalavo ant tuščio lapo pasirašyti, kad jis neva skolingas ir skolą atiduos dalimis, po 50 eurų. Negana to, ne kartą kelią yra pastoję Kamilio motinai ir per ją reikalavę atiduoti pinigus. Vaikinas pridūrė, kad į siekį užvaldyti svetimą turtą įsivėlė ir nepilnamečių tėvas.
"Buvau tik nusipirkęs automobilį, kai prie mūsų priėjo vieno iš tų nepilnamečių tėvas. Jis pradėjo grasinti, kad mane pasodins į kalėjimą, kad privalau atiduoti pinigus. Tada per kelis žingsnius atsitraukė, pradėjo fotografuoti mane ir mano automobilį, valstybinius numerius. Manau, tai darė, kad lengviau atpažintų, galėtų persekioti, o gal net apgadinti mano turtą", – pasakojo pašnekovas.
Jis užsiminė, kad šį incidentą matė prekybos centro aikštelėje buvęs žmogus. Šis sutiko apie tai papasakoti ir tyrėjams.
Bėgo pas apsaugą
Žaliakalnio komisariato viršininkas E.Kriaučionis atskleisti šios istorijos iš nepilnamečių gaujos pozicijos nenorėjo, nes tai esą ikiteisminio tyrimo duomenys. Už bylą dėl pagrasinimo nužudyti nepilnametį atsakinga Kauno apygardos prokurorė Sigita Blum, tačiau ji su žiniasklaida taip pat nebuvo linkusi kalbėtis.
"Dėl jūsų minėto įvykio šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas, atliekami būtini procesiniai veiksmai. Išsamesnių komentarų šį ikiteisminį tyrimą kontroliuojanti prokurorė teikti negali, norėdama apsaugoti su byla susijusių nepilnamečių interesus", – atsakymą atsiuntė ir Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Stundžienė.
"Kauno diena" yra rašiusi apie šį įvykį, kai policija buvo paskelbusi pirminę informaciją suvestinėse. Tąkart apie įvykį sutiko papasakoti parduotuvės "Iki-Topolis" apsaugos darbuotojas. Jis pasakojo, kad, baigiantis prekybos centro darbo laikui, atbėgo keturi penki jaunuoliai. Dauguma jų – nepilnamečiai. Jie teigė, kad jų draugui esą grasinta pistoletu.
Įsiaudrinę paaugliai pasakojo, kad norėjo atsiimti skolą iš savo pažįstamo, neseniai grįžusio iš užsienio. Tada kartu su juo buvęs augalotas vyras išsitraukė ginklą ir, jį užtaisęs, nukreipė vienam jų į kojas. Po to abu automobiliu pasišalino iš įvykio vietos. Apie konflikte dalyvavusią Urtę nepilnamečiai nepasakojo.
Parduotuvės apsaugos darbuotojų teigimu, prieš ginklo vamzdį atsidūrę nepilnamečiai linkę Eigulių kvartale įvesti savo tvarką, nevengdami ir smurto prieš tam nepaklūstančius asmenis.
Naujausi komentarai