Pereiti į pagrindinį turinį

Kiek kalės iš beviltiškumo motinai gyvybę atėmęs sūnus?

2019-05-09 10:14

Bausmė Aleksandrui Jegorovui, nužudžiusiam sunkiai sirgusią savo motiną, sušvelninta nepagrįstai. Byla grąžinta iš naujo nagrinėti Apeliaciniam teismui, kuris jam Kauno apygardos teismo skirtą bausmę buvo sušvelninęs beveik perpus.

Aleksandras Jegorovas

Situacija buvo nepavydėtina

"Kauno diena" rašė, kad stojęs prieš Kauno apygardos teismą A.Jegorovas teigė miglotai atsimenantis tą dieną, kai atėmė gyvybę motinai. Esą tuo metu buvo gėręs daugiau kaip savaitę.

"Buvo gaila motinos, savęs, pykau ant biurokratinės mūsų medicinos sistemos ir tėvo, kuris išėjo per anksti, palikdamas mane vieną su tokiu išbandymu", – teisme pasakojo nuo ketverių metų šachmatais žaidžiantis, o nuo trylikos jau ir turnyruose dalyvavęs A.Jegorovas.

Jis teigė tuo metu parsivežęs iš slaugos ligoninės mamą su pragulomis ir gerokai blogesnės būklės nei prieš patenkant į šią įstaigą.

A.Jegorovas prisipažino buvęs tam nepasirengęs. Kaip ir tėvo, iki tol slaugiusio motiną, kuriai buvo diagnozuotas Alzheimerio sindromas, mirčiai. Pastaroji turėjo įtakos ir motinos ligai – ši pradėjo smarkai progresuoti.

Dėl tokios įvykių sekos apie pusantrų metų užtruko ir būtinų medicinos dokumentų, slaugant tokį ligonį, bei kitų formalumų, kurių biurokratinėje mūsų medicinos sistemoje apstu, tvarkymas. Visą šią sumaištį lydėjo ir skolos.

Išeitį pasufleravo filmas

"Aš krimtausi ir dėl to, kad negaliu įtaisyti mamos į privačius slaugos namus, nes šių kainos man neįkandamos, o valstybės duodamos keturių mėnesių nemokamos slaugos nepakako. Kaip ir sauskelnių, kurių mėnesio normą aš išnaudodavau per vieną dvi dienas. Todėl iš beviltiškumo vartojau alkoholį, nes jis buvo vienintelis būdas kovoti su prasidėjusia depresija", – pasakojo filosofijos magistrantūroje studijavęs A.Jegorovas.

Iš beviltiškumo vartojau alkoholį, nes jis buvo vienintelis būdas kovoti su prasidėjusia depresija.

Jis teigė, kad jokių giminių, į kuriuos būtų galėjęs kreiptis pagalbos, neturi.

A.Jegorovas prisipažino, kad mintis, kaip nutraukti savo ir mamos kančias, atsirado pažiūrėjus vieną filmą. Tačiau pirmiausia, septyni mėnesiai iki tragedijos, bandė nutraukti tik savo kančias.

Apie tai, kad A.Jegorovas atėmė gyvybę motinai, sužinota tik po kelių dienų, kai vienas draugų rado socialiniame tinkle jo atsisveikinimo laišką. Policijai operatyviai sureagavus į šį pranešimą, 2017-ųjų birželio 10-osios vidurdienį A.Jegorovas buvo sulaikytas nusikaltimo vietoje – viename Ukmergės gatvės bute. Jame buvo rastas ir jo 64-erių motinos lavonas. Kaip konstatavo ekspertai, ji buvo uždusinta pagalve. Įtariamajam šiuo labai sunkiu nusikaltimu sulaikymo metu buvo nustatytas sunkus (2,49 promilės) girtumas.

Skirta minimali bausmė

A.Jegorovą gynęs draugų nusamdytas advokatas Laurynas Pakštaitis tada Kauno apygardos teismui įrodinėjo: "Didžiausia bausmė teisiamajam – moralinė, kuri lydės jį visą likusį gyvenimą. O ką duos ilgi metai už grotų, nors įstatymai už tokį nusikaltimą juos ir numato? Tačiau jie nenumato eutanazijos!"

L.Pakštaitis akcentavo, kad situacija, į kurią pateko jo ginamasis, yra išimtinė, todėl teismas turėtų išnagrinėti galimybę taikyti įstatymų išlygą. "Juk pas mus organizuotų grupuočių nariai ar prekeiviai narkotikais, kuriems gresia laisvės atėmimas virš dešimties metų, už bendradarbiavimą su teisėsauga gauna tik kelių mėnesių laisvės atėmimo bausmes", – pabrėžė tada A.Jegorovo advokatas.

Tačiau Kauno apygardos teismas pernai gegužę konstatavo, kad A.Jegorovas tyčia nužudė bejėgiškos būklės savo motiną. Šio teisinimasis, esą padarė tai siekdamas nutraukti jos kančias, – nepagrįstas, nes ligonė jau ne kažin ką suvokė. Todėl, nužudydamas ją, teisiamasis išsprendė tik savo nepalankią padėtį ir išvengė motinos slaugos.

A.Jegorovui Kauno apygardos teismas skyrė tik beveik minimalią už tokį nusikaltimą devynerių metų laisvės atėmimo bausmę. Jam grėsė laisvės atėmimas nuo aštuonerių iki 20 metų arba iki gyvos galvos.

Nauja nutartis neskundžiama

Kauno apygardos teismo nuosprendį A.Jegorovas su savo advokatu apskundė. Skundą nagrinėjęs Lietuvos apeliacinis teismas į jų argumentus atsižvelgė, sušvelnindamas A.Jegorovui skirtą bausmę beveik perpus – iki penkerių metų laisvės atėmimo.

Konstatuota, kad A.Jegorovo padarytas nusikaltimas buvo iš esmės atsitiktinio pobūdžio ir nulemtas įsitikinimo, kad jo motina dėl ligos sukeltų padarinių patiria dideles kančias, todėl ir ryžtasi atimti šiai gyvybę.

Po tokio praėjusių metų spalio Apeliacinio teismo verdikto 34-erių A.Jegorovas du kartus nesėkmingai bandė išeiti į laisvę lygtinai anksčiau laiko. Tačiau pernai lapkritį tokį Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos, kurioje jis atlieka bausmę, nutarimą atsisakė patvirtinti Kaišiadorių teismas. O dar po mėnesio Kauno apygardos teismas atmetė ir A.Jegorovo skundą dėl Kaišiadorių teismo sprendimo.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, kuriam prokurorai apskundė bausmės A.Jegorovui sušvelninimą, neseniai konstatavo, kad Apeliacinis teismas suklydo, neįvertindamas reikšmingų įrodymų. Pirmiausia jis neatliko įrodymų tyrimo, nors skunde buvo prašoma apklausti nuteistąjį gydžiusį psichologą. Ir, skirdamas A.Jegorovui švelnesnę bausmę, rėmėsi tik ikiteisminio tyrimo metu užfiksuotais šio specialisto paaiškinimais. Be to, skirdamas švelnesnę bausmę, atsižvelgė tik į teigiamai nuteistojo asmenybę apibūdinančias ir jo gynybinę versiją patvirtinančias aplinkybes, o ne į jų visumą.

Lietuvos Aukščiausio Teismo nutartis grąžinti Apeliaciniam teismui A.Jegorovo bylą nagrinėti iš naujo yra galutinė ir neskundžiama.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra