Pereiti į pagrindinį turinį

Į laisvę ištrūkęs G. Petrikas: mane graužia sąžinė, kad praradau savo pinigus

2013-11-08 09:00

Lietuvos nusikaltėliu Nr.1 kartais tituluojamas Gintaras Petrikas savo 52-ąjį gimtadienį švęs laisvėje. Šiandien buvęs EBSW koncerno prezidentas paleistas iš Pravieniškių kolonijos.

Lietuvos nusikaltėliu Nr.1 kartais tituluojamas Gintaras Petrikas savo 52-ąjį gimtadienį švęs laisvėje. Šiandien buvęs EBSW koncerno prezidentas paleistas iš Pravieniškių kolonijos.

2009 metais Kauno apygardos teismui paskelbus nuosprendį, G. Petrikas buvo suimtas. Penktadienį jis įkvėpė laisvės oro atlikęs visą jam skirtą bausmę.

"Jaučiuosi gerai. Artimiausi mano planai – kelionė į Marsą", – kai žurnalistai pasiteiravo, ką jis dabar ketina veikti, sakė G. Petrikas.

Paklaustas, ar jo negraužia sąžinė dėl žmonių prarastų santaupų, buvęs EBSW koncerno vadovas atrėžė, kad jam gaila, jog jis prarado savo pinigus.

Teismai atmetė net keturis jo prašymus dėl lygtinio atleidimo nuo bausmės. Tokie prašymai paprastai būna grindžiami ir nuteistojo elgesiu laisvės atėmimo vietoje, tačiau teismams nepakako motyvų, kad G. Petrikas neturėjo nuobaudų – jo įkalinimo laikas nebuvo sutrumpintas.

Buvęs EBSW („East – Baltic States – West“, „Rytai – Baltijos šalys – Vakarai“) koncerno prezidentas buvo nuteistas pagal du jam inkriminuojamus kaltinimus. Vieną nuosprendį paskelbė Kauno apygardos teismas ir skyrė 7 metų laisvės atėmimo bausmę, tačiau pritaikius amnestiją ji sutrumpinta metais. Antrą, 5,5 metų laisvė atėmimo bausmę, skyrė Vilniaus apygardos teismas.

Buvęs G.Petriko advokatas Gintaras Černiauskas patikslino, kad bausmės buvo subendrintos iš dalies jas sudedant. Galutinė G. Petrikui skirta bausmė – 7 metai nelaisvės. Į šį bausmės laiką buvo įskaičiuoti Amerikoje nelaisvėje praleisti 3,5 metų.

Nemalonumai G.Petrikui prasidėjo 1996 metais, kai išaiškėjo, kad iššvaistytas Lietuvos valstybinio komercinio banko turtas. G.Petrikas buvo šio banko tarybos pirmininku. Jam iškelta baudžiamoji byla. G. Petrikas buvo suimtas, bet netrukus paleistas. Tais pačiais metais jis mėgino kandidatuoti į Seimą, tačiau nesėkmingai.

1997 metų rugsėjo 24 dieną Vilniaus santuokų rūmuose turėjo įvykti G. Petriko ir Joanos Kripaitytės sutuoktuvės, tačiau rūmuose G. Petrikas nepasirodė. Jis dingo ir iš teisėsaugos akiračio prieš pat Naujuosius metus. Tais metais Lietuvoje likusi J. Kripaitytė G. Petrikui pagimdė sūnų. 1999 metais J. Kripaitytė dingo iš Lietuvos.

2004 metų gegužę JAV Federalinių tyrimų biuro pareigūnai Kalifornijoje sučiupo G. Petriką. Los Andžele gyvenęs EBSW vadovas kaimynams prisistatydavo emigrantu iš Rusijos Aleksandru Davidofu. Tariamasis rusas turėjo akinių nuo saulės ir suvenyrų parduotuvėlę.

Kauno byla

Kauno apygardos teismas G.Petriką nuteisė dėl daugiau nei 24 mln. litų iššvaistymo. EBSW koncernui priklausiusi investicinė bendrovė "Kauno holdingo kompanija" nuo 1992 iki 1995 metų iš gyventojų surinko 344 mln. 347 tūkst. litų. Per tą laiką indėlininkams buvo grąžinta 262 mln. 861 tūkst. litų ir sumokėta daugiau kaip 54 mln. litų palūkanų.

Iš gyventojų surinktos lėšos būdavo perskolinamos kitoms EBSW koncerno bendrovėms. Investicinei bendrovei savo santaupas patikėjo 15,6 tūkst. žmonių.

Vilniaus byla

G. Petrikas nuteistas ir dėl daugiau kaip 16 mln. litų Lietuvos valstybinio komercinio banko turto iššvaistymo. Jis įtartas tuo, kad 1995 metais, būdamas šio banko tarybos pirmininku bei asociacijos EBSW prezidentu, iš anksto susitaręs ir veikdamas bendrininkų grupėje su kitais jau nuteistais asmenimis, organizavo didelės vertės banko turto – per 16,2 mln. litų – iššvaistymą.

Dėl iššvaistytų pinigų civilinį ieškinį pareiškė Lietuvos valstybinio komercinio banko teises perėmęs Turto bankas. Jis iš kaltinamojo siekė prisiteisti daugiau nei 18 mln. litų (16 mln. litų ir daugiau nei 2 mln. litų delspinigių).

EBSW įmonės 15,6 tūkst. žmonių liko skolingos 80 mln. litų, valstybei – 144 mln. litų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų