Ketvirtadienį smegenų mirtį patyrusiai verslininkei ir politikei Irenai Matijošaitienei penktadienį konstatuota biologinė mirtis.
Aparatai atjungti po trijų parų
Aparatai, palaikę moters gyvybę, kol buvo atliekami su organų donoryste susiję formalumai, atjungti ankstų penktadienio rytą, praėjus trims paroms po to, kai I. Matijošaitienė namuose krisdama nuo laiptų patyrė labai sunkią galvos traumą.
„I. Matijošaitienės gyvybines funkcijas palaikantys aparatai jau atjungti. Kovo 15 dieną 5:42 val. buvo konstatuota biologinė I. Matijošaitienės mirtis“, – penktadienį ryte portalui 1kaunodiena.lt sakė Kauno klinikų Ryšių su visuomene skyriaus vadovė Milda Dambrauskienė.
Nors I. Matijošatienės smegenų mirtis, o kartu ir jos mirties faktas, buvo užfiksuotas vakar 14 val., tačiau aparatūra plaučių ir širdies veiklos darbą palaikė ilgiau. Moters artimieji, vykdydami jos valią, sutiko organus perduoti Nacionaliniam organų transplantacijos biurui.
Politikės bendražygis miesto taryboje Povilas Mačiulis teigė, kad I. Matijošaitienės palaikai šiandien bus kremuoti. Atsisveikinimas su velione vyks šį šeštadienį nuo 11 val. „Rimties” šarvojimo salėje, A.Juozapavičiaus pr. 1, netoli buvusio Panemunės tilto.
Sekmadienį 8 val. Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje už velionę bus aukojamos mišios. Laidotuvės vyks tą pačią dieną 13 val. I. Matijošaitienė amžino poilsio atguls Petrašiūnų kapinėse.
Apie donorystę kalbėjo viešai
Apie organų donorystę I. Matijošaitienė pastaruoju metu kalbėjo nuoširdžiai ir atvirai. Dar visai neseniai TV3 laidoje „Ką manai?“, kurioje buvo diskutuojama šia tema, ji sakė: „Reikia aiškinti visuomenei, kad jei smegenys mirė – reiškia viskas, žmogaus nėra. Nesvarbu, kad jis dar šiltas.“
Šie I. Matijošaitienės žodžiai skambėjo pranašiškai.
„Aš į savo kūną žiūriu kaip į tokią vietą, kurioje gyvena kažkas aukščiau – siela ar kažkaip kitaip bepavadintume. Kūnas „sugedo“ – gali „paremontuoti“. Jei sugedo visiškai, vadinasi jis numirė. Viskas. Šiuolaikinė medicina žengia labai dideliais žingsniais į priekį. Tikimės ir laukiame, kad bus stebuklų. Ir greitu metu. Bet tuo momentu, kai esi toje situacijoje, kai tau niekas negali padėti, ką gali padaryti pinigai? Nieko! Jei nėra būdo padėti, reiškia nėra", – yra sakiusi moteris.
Artimieji priėmė kilnų sprendimą
Nacionalinis transplantacijos biuras, vadovaudamasis Transplantacijos įstatymu, prašo gydytojų ir su transplantacija susijusių žmonių neskelbti konkrečių detalių apie tolesnį donorystės ir transplantacijos procesą. Išsivysčiusiose pasaulio šalyse nusistovėjo laiko patikrinta praktika – neskelbti donorų vardų. Bet kokia konfidenciali informacija, paskelbta visuomenei, laikoma neetišku žingsniu.
Dauguma Lietuvos ir Europos žmonių, gyvenančių su persodintais organais, jaučia didelį dėkingumą organus paaukojusiems donorams ir jų artimiesiems. Tačiau neturi galimybės bendrauti su jais tiesiogiai. Tokia tvarka nustatyta tam, kad ir išėjusio Anapilin donoro šeima, ir naujam gyvenimui atgimęs ligonis galėtų gyventi ramiai, kad išvengtų galimo visuomenės ar suinteresuotų asmenų poveikio, psichologinio spaudimo.
„Nuoširdi užuojauta artimiesiems dėl netekties ir didžiulė padėka už dovanotus donorinius organus. I. Matijošaitienės artimieji priėmė kilnų sprendimą. Dovanoti organai suteiks viltį gyventi sunkiai sergantiems ir transplantacijos laukiantiems žmonėms“, – rašoma Nacionalinio transplantacijos biuro pranešime.
Naujausi komentarai