Nuo kitų metų alkoholiu nebebus galima prekiauti naktį, o atkimštų alkoholio butelių nebus galima vežtis automobiliuose. Tačiau iš kioskų alus bus išguitas nuo 2010-ųjų.
Vakar Seimas priėmė atitinkamas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas. Už balsavo 70 Seimo narių, penki parlamentarai susilaikė.
Sveikatos reikalų komiteto vadovas konservatorius Antanas Matulas tvirtino, kad įstatymo pataisos padės kovoti su nesaikingu alkoholiu vartojimu.
"Užtikrinu, kad per artimiausius metus jis duos daug rezultatų", – po pataisų priėmimo žurnalistams sakė A.Matulas. Jis informavo, kad artimiausiu metu į komitetą bus pakviestas policijos generalinis komisaras, kiti policijos ir alkoholio srities priežiūrą kontroliuojančių įstaigų vadovai ir bus pareikalauta, kad įstatymas būtų griežčiau kontroliuojamas.
"Dabar sėkmė priklausys nuo efektyvios kontrolės", – sakė A.Matulas. Jis aiškino, kad alkoholio turėjimas automobilyje bus kontroliuojamas taip, kaip kalbėjimas mobiliuoju telefonu.
"Jeigu fiksuoja policija, kad kalbi, tada bus nustatomas pažeidimo faktas, bet jeigu šalia vairuotojo gulės telefonas, o bet juo nebus kalbama, tada policija be reikalo nesikabinės. Taip ir šiuokart, tik čia skirtumas tas, kad atkimštą butelį iš salono teks perdėti į bagažinę", – aiškino parlamentaras.
Socialdemokratas Bronius Pauža tvirtino, kad didžioji dalis – 80 proc. viso alaus – parduodama ne kioskuose, o dideliuose prekybos centruose: "Ne kioskuose jo parduodama daugiausia, ne kioskai skatina alkoholizmą". B.Pauža siūlė uždrausti prekybą alkoholiu kioskuose ne nuo kitų metų sausio, o nuo 2010-ųjų pradžios. Seimas jo pasiūlymą palaikė.
A.Matulas piktinosi, kad tik Rusijoje leidžiama kioskuose prekiauti alkoholiu.
Lietuvoje veikia apie 2000 kioskų, dalis iš kurių dirba visą parą. Juose galima prekiauti ne stipresniu kaip 8,5 proc. alkoholiniais gėrimais.
Pagrindinės naujovės*
Alkoholiu galima prekiauti tik nuo 8 iki 22 val., daugiabučiuose įrengtose parduotuvėse – tik nuo 9 val.
Draudžiama naktinė prekyba alkoholiu degalinėse, didžiuosiuose prekybos centruose, specializuotose alkoholio parduotuvėse.
Uždrausta automobilių salone gerti ar laikyti alkoholį ir vežtis atidarytus alkoholinių gėrimų butelius. Toks draudimas nebus taikomas autotransporto priemonėse, kurių salonas yra atskirtas nuo vairuotojo vietos. Neatidarytus ir supakuotus alkoholio butelius vežti automobilio bagažinėje nedraudžiama.
Prekyba alkoholiu kiekvienų metų rugsėjo 1 dieną bus draudžiama, tačiau tai nebus taikoma viešojo maitinimo įmonėse.
Parlamentarai uždraudė asmenims iki 18 metų ne tik vartoti, bet ir turėti alkoholinių gėrimų, pavyzdžiui, laikyti rankose, kišenėje, maišelyje ar kitaip juos nešti.
Jei pažeidėjas – nepilnametis iki 16 metų turės arba vartos alkoholį – bus baudžiamas iki 100 litų bauda, kurią už jį turės sumokėti tėvai.
Jeigu pažeidėjas bus nuo 16 iki 18 metų, jis pats pirmą kartą turės sumokėti 30–50 litų baudą. Pakartotinai per vienus metus po jau vienos nuobaudų paskyrimo bauda bus didesnės – 50–100 litų.
Jeigu toks pažeidimas per vienus metus bus padarytas du kartus, nepilnamečiui bauda sieks nuo 150 iki 300 litų.
Nuo kitų metų alkoholis bus išguitas iš visų ugdymo įstaigų, įskaitant aukštąsias mokyklas. Iki šiol alkoholio nebuvo galima vartoti visose švietimo įstaigose, o aukštosioms mokykloms buvo padaryta išimtis.
Masiniuose renginiuose ir mugėse bus galima prekiauti tik natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, ne stipresniais kaip 6 proc. Iki šiol leista prekiauti, kai jų stiprumas neviršija 13 proc.
Mažmeninės prekybos įmonėse, kuriose vaikams ir paaugliams skirtų prekių sudarys 30 (iki šiol – iki 50 proc.) arba daugiau mažmeninės prekių apyvartos, bus irgi draudžiama prekiauti alkoholiu.
Įmonės, turinčios licencijas verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais ir vykdančios viešojo maitinimo veiklą, privalės užtikrinti, kad prekybos alkoholiniais gėrimais vietose asmenys iki 18 metų nevartotų alkoholinių gėrimų.
Už šio reikalavimo nesilaikymą įmonės bus baudžiamos nuo 500 iki 2 tūkst. litų bauda, o už šių reikalavimų pažeidimą, padarytą pakartotinai per penkerius metus nuo baudos paskyrimo, – nuo 2 tūkst. litų iki 5 tūkst. litų bauda.
Už alkoholio reklamos per televiziją, kitose žiniasklaidos priemonėse, prekybos vietose bei viešosiose vietose pažeidimus įmonėms nustatytos didesnės baudos – nuo 10 iki 50 tūkst. litų. Už pakartotinį pažeidimą baudos dvigubai didesnės, nes dabar analogiškos baudos siekė 1–20 tūkst. litų.
* Įsigalios nuo 2009 m. sausio 1 d.
Naujausi komentarai