Išmokų už pieną tikisi anksčiau Pereiti į pagrindinį turinį

Išmokų už pieną tikisi anksčiau

2012-05-24 23:59
Išmokų už pieną tikisi anksčiau
Išmokų už pieną tikisi anksčiau / Andriaus Ufarto (BFL) nuotr.

Dėl sunkumų pieno sektoriuje šiemet tiesiogines išmokas pieno gamintojams planuojama išmokėti anksčiau nei įprasta. Geras žinias temdo tai, kad išmokos šiais metais gali gerokai sumažėti.

Šiais metais didžioji papildomų nacionalinių išmokų dalis bus skirta gyvulininkystei, kaip sakė Žemės ūkio ministerijos Žemės ir maisto ūkio departamento direktorius Rimantas Krasuckis. Anot jo, vien išmokoms už kvotinį pieną planuojama skirti 68,5 mln. litų, arba 50 litų už toną. Bet tai yra 30 proc. mažiau nei pernai.

R.Krasuckis patikino, kad ministerija pradėti mokėti išmokas jau yra techniškai pasiruošusi: "Jeigu labai reikėtų, galbūt galėtume mokėti avansus pareiškėjams po birželio 15 d."

Jo teigimu, pagal teisės aktus iki birželio 15 d. bus priimamos paraiškos, o išmokos turi būti pradėtos mokėti po liepos 10 d.

Žemės ūkio ministerijos Tiesioginių išmokų skyriaus vedėjo pavaduotojo Antano Karbausko teigimu, Lietuva kol kas nėra gavusi Europos Komisijos leidimo išmokėti papildomas tiesiogines išmokas. Tačiau leidimą tikimasi gauti artimiausiu metu.

"Laukiame patvirtinimo iš Europos Komisijos. Kai jį turėsime, oficialiai kreipsimės į Vyriausybę ir prašysime skirti lėšų išmokoms. Jų šiais metais maksimaliai gali būti skiriama iki 117 mln. litų. Pagal teisės aktus tiesioginės išmokos iš valstybės biudžeto kasmet turi būti nuosekliai mažinamos, o nuo 2013 m. jų mokėti nebebus galima", – sakė A.Karbauskas. Pasak jo, šiemet išmokamų lėšų dydis priklausys nuo biudžeto galimybių.

Lietuvos pieno perdirbimo įmonės įvairių pieno produktų pavidalu eksportuoja daugiau kaip 50 proc. viso perdirbamo pieno, o 37 proc. viso eksporto sudaro eksportas į trečiąsias šalis. Todėl šalies pieno ūkio veiklos rezultatai labai priklauso nuo užsienio prekybos pieno produktais sąlygų.

Lietuvos pieno perdirbėjų sunkumus byloja sandėliuose susidaręs pieno produktų, ypač sviesto ir fermentinio sūrio, perteklius.

Pasak Vilkyškių pieninės vadovo Gintaro Bertašiaus, bendrovė ankstesniais metais apskritai neturėdavo sviesto atsargų. Tačiau šiemet sviestą tenka krauti specialiai išsinuomotuose sandėliuose Klaipėdoje.

Porą tūkstančių tonų sviesto sukaupė ir bendrovė "Rokiškio pienas", o pernai šis produktas sandėliuose apskritai neužsigulėdavo. Bendrovė "Pieno žvaigždės" produktų atsargas taip pat skaičiuoja tūkstančiais tonų.

"ES net atnaujino sandėlių sąnaudų subsidijas. Juk produktų perteklius – ne tik Lietuvos, bet ir visos ES rūpestis", – sakė bendrovės "Rokiškio pienas" vadovas Dalius Trumpa.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų