Latvijos verslininkai neidealizuoja tariamų broliškų jausmų lietuviams. Kaimynai į verslą Lietuvoje, kaip ir kitur, žiūri itin pragmatiškai.
Dešimt sėkmingiausių
Praėjusią savaitę Latvijos ambasadoje Vilniuje vykusiame kasmečiame apdovanojimų renginyje „Nameja Balva“ buvo pristatytos ir apdovanojimus iš ambasados atstovų rankų atsiėmė dešimt įmonių, parodžiusių sėkmingiausius Latvijos ir Lietuvos verslo bendradarbiavimo pavyzdžius.
Septynios iš jų – Latvijos bendrovės, pripažintos geriausiomis savo šalies įmonėmis, vykdančiomis veiklą Lietuvoje. Dar trys Lietuvos įmonės buvo apdovanotos už geriausius partnerystės su Latvijos verslo atstovais pavyzdžius.
„Žvelgiant į šiandieną iš istorinės perspektyvos, svarbu paminėti, kad iki šiol Lietuva buvo tikriausiai pati svarbiausia Latvijos prekybos partnerė, – renginyje kalbėjo Latvijos įmonių rūmų pirmininkas Gatis Junghanas. – Malonu, kad, nepaisant sunkios ekonominės padėties ir rinkos specifikos, Latvijos įmonėms pavyko pasiekti užsibrėžtų tikslų, – tai patvirtina ir geri finansiniai rezultatai. Pavyzdžiui, pernai turėjome progą akcentuoti, kad bendra prekybos tarp abiejų šalių apyvarta iki metų pabaigos pasiekė 4 mlrd. eurų ribą, – šis skaičius sudaro penktadalį Latvijos tarptautinės prekybos apyvartos. Taigi, apdovanodami tas Latvijos bendroves, kurios šiemet Lietuvos rinkoje pasirodė geriausiai, ir Lietuvos firmas, tapusias geriausiomis mūsų šalies įmonių partnerėmis, turime progą paminėti puikų bendradarbiavimą tarp abiejų valstybių verslo sektorių.“
Istoriniai pagrindai
Brėždamas aiškias paraleles tarp šių dienų lietuvių bei latvių bendradarbiavimo ir viduramžių įvykių mūsų regione, Latvijos įmonių rūmų pirmininkas paaiškino pagrindinio apdovanojimų prizo – Nameisio aukso žiedo – pavadinimo kilmę.
„Kai XIII a. regione kilo grėsmė iš vokiečių karinio ordino pusės, latvių valdovas Nameisis sudarė sąjungą su lietuvių kunigaikščiu Traideniu. Sąjunga buvo sėkminga ir pasirodė esanti itin naudinga abiem šalims – suvienijusios savo jėgas abi tautos pasijuto daug stipresnės ir sugebėjo duoti tinkamą atkirtį kovingajam ordinui“, – pasakojo G.Junghanas ir pabrėžė, kad lietuvių ir latvių kooperacija nuo to laiko išliko tokia stipri iki pat šių dienų.
Šiemet Nameisio aukso žiedas atiteko Latvijos bendrovei „Tilde informacinės technologijos“. Ši įmonė mūsų šalyje jau ne pirmą dešimtmetį žinoma dėl savo aktyvios veiklos programinės įrangos lokalizavimo, lietuvių kalbos palaikymo programinės įrangos kūrimo ir techninės dokumentacijos vertimo srityse.
Dėl prizo taip pat varžėsi nepriklausoma elektros energijos tiekėja „Elektrum Lietuva“ ir draudimo bendrovės „BTA Insurance Company“ SE filialas Lietuvoje.
Svarbiausia – galutinis rezultatas
Apdovanojimą atsiėmusi „Tilde informacinių technologijų“ direktorė Renata Špukienė prisipažino, kad jos atstovaujama įmonė – vienas pavyzdžių, parodančių, kaip aiškiai verslas mūsų regione linkęs orientuotis būtent į rezultatą.
„Savo kasdieniame darbe nuolat orientuojamės į tikslą, ir mintis, kad siedami to tikslo dar galime sulaukti kokių nors apdovanojimų, atrodo, net negalėtų šauti į galvą“ – laikydama rankose Latvijos ambasados atstovų įteiktą prizą kalbėjo R.Špukienė.
Likusių kategorijų nugalėtojai pasidalijo tarpusavyje sidabrinius Nameisio žiedus. Socialiai atsakingiausios Lietuvoje veiklą vykdančios Latvijos bendrovės titulą pelnė „BTA Insurance Company“ SE filialas Lietuvoje.
Sparčiausiai 2012 m. augusia Latvijos bendrove Lietuvoje pripažinta krovininiais automobiliais, jų įranga ir atsarginėmis dalimis prekiaujanti „Auto kada“. Bendras įmonės parduotuvių skaičius praėjusiais metais išaugo dvigubai – Lietuvoje buvo atidarytos net trys „Auto kados“ parduotuvės.
Bendrovės direktoriaus pavaduotojas Raitis Kesminas pagrindine įmonės sėkmės Lietuvos rinkoje priežastimi įvardija paprasčiausią išorinį veiksnį – didelę „Auto kados“ platinamos produkcijos paklausą mūsų šalyje.
„Jeigu paklausa yra, tada viskas, kas mums belieka, – tiesiog ją patenkinti“, – teigė R.Kesminas.
Investicijos sulaukė įvertinimo
Daugiausia 2012 m. Lietuvoje investavusi ir už tai apdovanota saugos tarnyba „Grifs AG“. Ji pernai Lietuvoje investavo 1,3 mln. litų. Bendrovė augo įsigydama kitas saugos įmones, investavo į saugos sistemas, naują įrangą, transporto priemones, taip pat augo įmonės darbuotojų skaičius.
Lietuvoje populiariausiu Latvijos prekės ženklu buvo išrinktas „Citadele“ bankas. Šią nominaciją skyrė internetu balsavę Lietuvos gyventojai.
Geriausiomis Latvijos bendrovių partnerėmis buvo pripažintos trys Lietuvos bendrovės: audito paslaugas teikianti „Grant Thornton Rimess“, saloną „Interjero erdvė“ valdanti „Interjero elementai“ bei kosmetikos ir parfumerijos prekybos bendrovė „Douglas LT“.
Pastarosios įmonės produktų vadovė Gabrielė Petniūnienė latvių įvertintą bendrovės sėkmę grindė verslo poreikiu plėstis.
„Tikimės, kad mūsų partneriai Latvijoje yra taip pat suinteresuoti turėti verslo santykių su Lietuva, – teigė G.Petniūnienė – Ir nors Lietuvoje dirbame dar tik metus, čia mūsų produkciją jau spėjo pamėgti. Dar metai kiti, ir galbūt čia veiksime neką mažiau aktyviai, negu Latvijoje.“
Latvijos ambasadorius Lietuvoje Martinis Virsis, paklaustas, ar Lietuvos ir Latvijos verslininkų bendradarbiavimas visada grįstas tik pragmatiškais ekonominiais santykiais, prisipažino, kad, jo manymu, būtent jie ir yra vienintelis glaudaus abiejų šalių įmonių bendradarbiavimo variklis.
„Juk verslas visada yra verslas“, – pabrėžė M.Virsis.
Naujausi komentarai