Vartotojų organizacijų nuomone, pramoninių prekių parduotuvių durys turi būti atvertos ir per valstybines šventes
Po kelių svarstymų Trišalėje taryboje diskusija dėl pramoninių prekių parduotuvių darbo per valstybines šventes nutrūko. Seimo narių iniciatyva apginti prekybininkų teisę šiomis dienomis pabūti su šeima nesulaukė darbdavių ir Vyriausybės pritarimo. Aiškios pozicijos pritrūko ir profesinėms sąjungoms. Jos pasiūlė ieškoti kompromiso, prieš tai išklausius parduotuvių darbuotojų ir vartotojų nuomones.
Tačiau jos sunkiai suderinamos: pirkėjai nori, kad visų parduotuvių durys būtų atvertos ir per šventes, o dirbantieji prekyboje svajoja pailsėti bent per Kalėdas, Velykas ir Naujuosius metus.
Reikia daugiau lankstumo
Ar iš tiesų žmonės patirtų daug nepatogumų, jei per valstybines šventes nedirbtų statybinių medžiagų, automobilių, drabužių, avalynės parduotuvės?
Iki šiol apklausų, kurios leistų įvertinti realius pirkėjų poreikius, nėra atlikta. Diskusijos vyksta tarsi apgraibomis: kas būtų, jeigu būtų? Vartotojų interesus ginančios organizacijos tikina nesulaukusios prašymų įvertinti situaciją iš Trišalės tarybos, kitų valstybės institucijų, o pačios iniciatyvos atlikti apklausas nerodo.
Niekas mūsų to neklausė, - teigia Vartotojų instituto prezidentė Zita Čeponytė. Pasak jos, prioritetą reikėtų suteikti vartotojų interesams: Taip, kaip parduotuvės dirba dabar, pirkėjams yra patogu ir šios tvarkos keisti nereikėtų. Daugelis žmonių yra labai užimti, daug dirba ir negali apsipirkti darbo dienomis.
Tačiau prekybos tinklų darbuotojams, kurie turi dirbti per šventes, turi būti sukurta kompensacijų sistema, kad jie bent jau finansiškai nesijaustų nuskriausti. Tuo turėtų pasirūpinti darbdaviai, aiškina pašnekovė.
Nacionalinės vartotojų konfederacijos pirmininkas Antanas Miškinis sako, kad vienareikšmio atsakymo negali būti: Vartotojui patogiau, kai jos kasdien veikia, juk nežinia, kada ko gali prireikti. Kita vertus, gaila tų žmonių, kurie per šventes dirba parduotuvėse. Juk ir taip juos išnaudoja.
A.Miškinis siūlo ieškoti protingo kompromiso. Dirbantiems parduotuvėse žmonėms už darbą per šventes turi būti mokami geri atlyginimai, laikomasi savanoriškumo pricipo sudarant darbo grafikus.
Tikrai ne visos parduotuvės turėtų šiomis dienomis dirbti. Niekas nenukentėtų, jei būtų uždarytos specializuotos, prekybininkai galėtų pasiskirstyti - per vienas šventes dirbtų vieni tinklai, per kitas - kiti. Juk viename gyvenamajame rajone dabar skirtingų savininkų prekybos centrai stovi vienas šalia kito.
Svarbu ugdyti pirkimo kultūrą
Vartotojui svarbu, kad turėtų galimybę apsipirkti savaitgaliais. Per valstybines šventes gal būtų galima apsieiti be pramoninių prekių, tačiau reikia įvertinti lietuvių įpročius: laisvomis dienomis mėgstama pasivaikščioti po prekybos ir pramogų centrus, įsikūrusius po vienu stogu, tai tampa laisvalaikio praleidimo forma, - svarsto Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos prezidentė Alvita Armanavičienė.
Jos teigimu, pramoninės prekės tomis dienomis galėtų kainuoti šiek tiek brangiau, daugelis pirkėjų tam neprieštarautų. Per didžiąsias metų šventes - Velykas, Kalėdas, Naujuosius metus parduotuvių darbo laikas galėtų būti sutrumpintas, o kai kurios galėtų ir nedirbti.
Esame katalikai, be to, reikia ugdyti pirkimo kultūrą, nebūtina per šventes pasiduoti pirkimo isterijai, - sako pašnekovė.
A.Armanavičienės nuomone, darbdaviai ir profesinės sąjungos turėtų pasirūpinti, kad už darbą švenčių dienomis pardavėjoms, kasininkėms būtų mokama daugiau nei paprastai. Vartotojai niekuo dėti, kad taip nėra ir kenčia parduotuvių darbuotojai.
Manipuliuoja sąvokomis
Prieš šventes skundų iš prekybos sistemos darbuotojų sulaukia ir Valstybinė darbo inspekcija. Tai bene vienintelė institucija Lietuvoje, į kurią nebijodami darbdavio represijų jie gali kreiptis.
Žmonės skundžiasi, kad turi dirbti, nors tuo metu nori būti su savo šeima. Ar negana, kad visos parduotuvės dirba savaitgaliais? Nejaugi 11 dienų per metus (tiek yra valstybinių švenčių) negalime išsiversti be jų? Juk turime prisikaupę atsargų, galėtume savaitę gyventi neužsukę į prekybos centrą, - stebisi Valstybinės darbo inspekcijos Darbo teisės skyriaus vedėja Vanda Zabulionytė.
Jos įsitikinimu, valstybinės šventės yra skirtos poilsiui ir valstybė turi pasirūpinti, kad jos piliečiai šia teise galėtų pasinaudoti. Skundžiasi moteris, dirbanti užuolaidų salone, kad jo savininkas ją verčia dirbti per valstybines šventes, nors tomis dienomis dažnai parduotuvės durų nepraveria nė vienas pirkėjas. Pasipriešinti ji bijo, nes gali prarasti darbą.
Tokiais atvejais mes ne ką galime padėti. Įstatymuose yra daug nekonkrečių, vertinamųjų sąvokų, kuriomis manipuliuojama. Pavyzdžiui, ką reiškia neatidėliotinas darbas - pardavinėti užuolaidas per šventes? Prisidengiant ja galima įrodinėti, kad tuo metu turi dirbti ir grožio salonai, nes jų paslaugų reikia klientams, - piktinasi V.Zabulionytė.
Atidėjo neribotam laikui
Klausimas įstrigo, vadinasi, per šias Kalėdas dar bus prekiaujama cementu, - komentuoja situaciją Trišalės tarybos sekretoriato vadovas Mindaugas Kuraitis. Jo nuomone, profesinės sąjungos nepakankamai ryžtingai rėmė pramoninių prekių parduotuvių darbo per valstybines šventes ribojimą.
Darbdavių atstovai pasisakė kategoriškai prieš, o Vyriausybės atstovai laikėsi neutralios pozicijos. Juk čia irgi politika. Todėl ir nepavyko susitarti, - svarsto Trišalės tarybos atstovas.
Jam kelia abejonių pasiūlymas apklausti vartotojus ir prekybos tinklų darbuotojus: Pasiūlė, o kas ir kaip tai turi padaryti - neaišku, jokie terminai nenumatyti, niekas neįpareigotas.
Apklausti prekybos sistemoje dirbančius žmones, M.Kuraičio įsitikinimu, ypač sudėtinga, nebent įsitrauktų Valstybinė darbo inspekcija ar kitos valstybinės institucijos. Tačiau jos tikina neturinčios tokių įgaliojimų.
Darbuotojų profesinių sąjungų didžiuosiuose prekybos tinkluose nėra, o kitų profsąjungų atstovų jie neįsileidžia. Darbdavių įbauginti žmonės vengia bet kokių kontaktų. Tad apklausti daugumą prekybos sistemos darbuotojų praktiškai neįmanoma, nebent apklausa vyktų anonimiškai, už jų darbo vietos ribų.
Komercijos darbuotojų profesinė sąjunga, vienijanti 3 tūkst. prekybos sistemos darbuotojų, irgi jaučiasi bejėgė, nes nė vienas jos narys nedirba didžiuosiuose prekybos centruose, o pašaliniams ten atlikti savo darbą vargu ar pavyktų.
Nors šie prekybos darbuotojai nėra mūsų profesinės sąjungos nariai, mums vis tiek rūpi jų darbo sąlygos. Darbdaviai nelabai paiso jų interesų, verčia pagal grafiką dirbti per šventes, ir viskas. Jei per šventes dirbantieji keistųsi, nekiltų tokių problemų. Galėtų ir parduotuvės dirbti ne visos, - svarsto sąjungos pirmininkė Regina Vaičiulionytė.
Naujausi komentarai