Kitą savaitę Nidoje prasidės 20-asis tarptautinis tapybos pleneras, jau du dešimtmečius kas rudenį vykstantis Kuršių nerijoje ir tęsiantis ekspresionistines grupės „Brucke“ (1905–1913) manifesto idėjas – burtis ir kurti kartu, tiesiant kūrybinius tiltus į kitus Baltijos kurortus, tarp skirtingų šalių. Jubiliejinis pleneras rugsėjo 4-ąją prasidės Nidoje, o nuo rugsėjo 15 d. vyks ir Juodkrantėje.
Dailininkų iniciatyva
„Kasmet rudenį susitinkame Nidoje, Juodkrantėje ir Prerove Vokietijoje. Per pastaruosius 10 metų susikūrė kaimyninių šalių, esančių Baltijos jūros regione, dailininkų sąjūdis, kuris keičiasi parodomis ir plenerais. Džiugu, kad šis natūraliai išsivystęs projektas kilo iš pačių dailininkų profesionalų iniciatyvos, o ne laukiant ministerijų ar kokių nors kitų europinių projektų malonių“, – teigė jo organizatorius vilnietis tapytojas Saulius Kruopis.
Jo žodžiais, 1995-aisiais Nidoje prasidėjęs tarptautinis tapybos pleneras „Nidos ekspresija“ praplėtė savo kūrybinius horizontus. Sukaupta gausi, maždaug 800 meno kūrinių – tapybos, grafikos, objektų kolekcija, kuri nuolat keliauja. Pirmosios parodos užsienyje prasidėjo 1999 m. – Karaliaučiuje ir Bosoje (Sardinijos saloje Italijoje). Po to parodų geografija vis platėjo – Lietuvos tapyba buvo eksponuota Vokietijoje, Suomijoje, Latvijoje, Gudijoje, Gruzijoje, Rusijoje, Indijoje, Estijoje.
Susirinks tapyti kartu
Nidos tapybos pleneras, švenčiantis savo 20-ąjį jubiliejų, kinta ir nuolat banguoja kaip Baltijos jūra. Šiemet jo tema – Nidos koloritas. Tapyti kartu Kuršių nerijoje susirinks 30 dailininkų iš 12 šalių. Dalyvaus lietuviai tapytojai Jonas Maldžiūnas, Henrikas Čerapas, Gintas Vaičys, Juozas Pranckevičius, Gintaras Palemonas Janonis, Jonas Lenkutis, Viktoras Binkis, Džuljeta Čebatoraitė, Kristina Daniūnaitė, Arturas Savickas. Plenero garbės svečio teisėmis pakviestas nusipelnęs meno veikėjas Bronius Leonavičius. Į renginį ruošiasi atvykti daugelio Nidos plenerų videodokumentalistas, filmų apie plenero dailininkus autorius, prodiuseris ir režisierius, tapytojas Gediminas Beržinis, videomenininkė Lina Pčelincevaitė. Renginyje pirmą kartą suskambės kompozitoriaus Kęstučio Paulaičio sukurtas Nidos plenero himnas (žodžiai Alvydo Bulakos).
Juodkrantės tapybos plenere kurs 7 dailininkai – po du iš Danijos ir Armėnijos, taip pat po vieną Vokietijos, Gruzijos ir Lietuvos menininką.
Laukia būrio svečių
Iš užsienio į plenerą atvyks armėnas Gagikas Parsamyanas, jau 20 metų gyvenantis Gdanske (Lenkija), Ewa Pohlke (Lenkija), Tiiu Rebane ir Karlas Nagelas (Estija), Katsiaryna Sumarova (Baltarusija), Andrejus Matiušinas (Rusija, Kaliningradas), Armin Rieger (Vokietija), Rudy Murdock ir Debronzes (Indonezija), Elis Oyekola (Nigerija), Larsas Michaelis Myhre-Nielsenas ir Anette Steinhart (Danija), Ilgvaras Zalanis ir Ieva Caruka (Latvija), Marina Khachatuzova (Gruzija), Manvel Madoyan (Armėnija).
Renginio atidaryme pakviesti dalyvauti Latvijos (Igoris Dobicinas), Estijos (Vano Allsalu), Lietuvos (Edita Radvilavičiutė-Utarienė) ir Baltarusijos (Rigoris Sitnica) dailininkų sąjungų pirmininkai. Laukiama ir daugiau garbingų svečių, per 20 metų padėjusių plenero renginiams. Plenerą globoja Neringos savivaldybė, Nidos kultūros ir informacijos centras „Agila“, Kultūros rėmimo fondas, Lietuvos dailininkų sąjunga (LDS) ir kiti. Renginio organizatorius – Nidos menininkų asociacija „Tiltas“ kartu su LDS.
Naujausi komentarai