Klaipėdoje muzikos garsais liesis patirtis ir jaunystė

 • Teksto dydis:

Vienas profesionaliausių šalies kolektyvų – Lietuvos kamerinis orkestras kitą savaitę svečiuosis Klaipėdoje su intriguojančia programa, kurioje susitinka patirtis ir jaunystė. Su orkestru scenoje pasirodys jaunosios atlikėjų kartos atstovai – sparčiai profesionalumo ir karjeros laiptais kylantys dirigentas Martynas Stakionis ir arfininkė Liucilė U. Vilimaitė.

Diriguos M. Stakionis

Beveik 60 metų gyvuojantis Lietuvos kamerinis orkestras yra vienas iškiliausių ir labiausiai pasaulyje įvertintų Lietuvos kolektyvų. Orkestras buvo įkurtas profesoriaus Sauliaus Sondeckio, o nuo 2008 m. jo meno vadovu tapo žymus smuikininkas virtuozas Sergejus Krylovas. Orkestro gastrolių maršrutuose užfiksuotos beveik visos Europos šalys, Šiaurės ir Pietų Amerika, Pietų Afrikos Respublika, Japonija, Kinija, Australija, Islandija; pasirodyta tokiose scenose, kaip Berlyno filharmonijos ir Vienos „Musikverein“, Londono „Royal Festival Hall“ ir Romos „Santa Cecilia“, Amsterdamo „Concertgebouw“ ir Paryžiaus „Salle Pleyel“, Leipcigo „Gewandhaus“ ir daugelyje kitų.

M. Stakionis – dirigentas, kurio pavardę girdime vis dažniau. 23 metų muzikas jau koncertavo su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu (jam 2016 m. gruodį jis dirigavo ir Klaipėdos koncertų salėje), Lietuvos kameriniu orkestrais, „Kremerata Baltica“ kolektyvu, pasirodė svarbiose tarptautinėse scenose. Prieš metus jis tapo Niujorke įsikūrusios meno agentūros „Columbia Artists“ artistu. Savo profesiniame kelyje M. Stakionis bendradarbiavo ir su pasaulyje žinoma dirigente Mirga Gražinyte-Tyla.

„Muzikinės patirties stoka gali būti iššūkis dirbant su vyresniais profesionalais, – prisipažino dirigentas. – Tačiau mano jaunystė padeda nestokoti polėkio ir muzikinių idėjų, noro eiti į priekį, dirbti daug ir kokybiškai. Visiškai negailiu savo laiko muzikai, darbui bei tobulėjimui. Atrodo, kad dabar – visos durys atviros, todėl daugeliui esu dėkingas už pasitikėjimą.“

Arfa groja nuo mažens

Muzikos pasaulyje sienos neegzistuoja – šiuo metu abu Klaipėdoje pasirodysiantys jauni muzikai tobulinasi pasaulyje pripažintose aukštosiose mokyklose: Martynas studijuoja Hamburgo muzikos ir teatro akademijoje, o Liucilė – Karališkojoje Hagos konservatorijoje. Prieš tai Martynas Vilniuje baigė M. K. Čiurlionio menų mokyklą, kur chorinio dirigavimo mokėsi pas Romualdą Gražinį, simfoninio – pas Martyną Staškų. Abu atlikėjai noriai grįžta koncertuoti į Lietuvą, kur labai laukiami. Ypatingą ryšį su uostamiesčiu jaučia arfininkė: „Mano mama yra iš Klaipėdos, čia aš nuo pat kūdikystės praleidau savo kiekvieną vasarą ir turiu begalę gerų prisiminimų apie šį gražų miestą.“

L. U. Vilimaitė groti arfa pradėjo septynerių Vilniaus B. Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje. Jaunoji atlikėja jau yra koncertavusi įvairiose koncertų salėse Lietuvoje bei Olandijoje, grojo su Klaipėdos, Šv. Kristoforo, Vilniaus universiteto kameriniais orkestrais. Pernai ji dalyvavo koncertiniame ture po Nyderlandų karalystę su žymiuoju „XVIII a. orkestru“ („Orkest van de 18e eeuw“).

Liucilė aktyviai užsiima ir muzikos kūryba, jos kūriniai yra pelnę kelis apdovanojimus nacionaliniuose konkursuose.

Ne tik laiko patikrinta muzika

Spalvingoje koncerto programoje Klaipėdoje skambės ne tik laiko patikrintos kompozicijos, bet ir L. U. Vilimaitės kūrinys arfai ir styginiams „Žalčiai“. Pasak autorės, prieš ketverius metus „Žalčiai“ gimė iš lietuvių liaudies mitologijos ir legendų. Tai nėra jos mėgstamiausi gyviai, tačiau, kai buvo maža, jai įstrigo pasakojimai apie tai, kaip senovėje jie buvo garbinami ir gerbiami. „Todėl savo kūrinyje norėjau perteikti visą tų laikų keistumą, mistiškumą, sykiu pasinaudodama ir liaudiškais šokių ritmais, – pasakojo autorė. – „Žalčiai“ iš naujo atgimė pernai, kai parašiau naują jų aranžuotę ir man teko garbė ją atlikti kartu su Lietuvos kameriniu orkestru. Dabar nekantrauju vėl lipti į sceną su šiuo puikiu kolektyvu, kuriam diriguos M. Stakionis, ir drauge keliauti po „Žalčių“ pasaulį.“

Koncerte „Sparnai talentui ir jaunystei“ dar bus atlikti didžiųjų Vienos klasikų Josepho Haydno ir Wolfgango Amadeuso Mozarto orkestriniai kūriniai bei ispano Joaquino Turina’os kūrinys arfai ir styginiams. Koncerto pradžioje skambės lietuvio Jievaro Jasinskio „Dedikacija Česlovui Milošui“. Jos autorius yra profesionalus trombonininkas, Kauno bigbendo dirigentas, kuriantis originalią muziką ir aranžuotes populiariausiems šalies atlikėjams. Jievaras parašė orkestrines aranžuotes naujai atgimusiam Andriaus Mamontovo albumui „Šiaurės naktis. Pusę penkių“. Šio albumo įrašuose ir koncertuose dalyvavo Lietuvos kamerinis orkestras, o J. Jasinskis jame grojo trombonu.

Koncertas „Sparnai talentui ir jaunystei“ Klaipėdos koncertų salėje vyks lapkričio 20 d. 18.30 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

Tadas

Tadas portretas
Labai laukiame šio gražaus koncerto. Sėkmės jauniesiems muzikams!
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių