Savaitė nenutrūkstamos kūrybos
Nenustojantis augti ir keistis jauniesiems menininkams dedikuotas festivalis "Jauno teatro dienos" sugrįžta. Šįsyk jo organizatoriai tikina siekiantys Klaipėdą bent savaitei paversti Lietuvos teatro sostine ir į pajūrį įnešti jaunatviško šurmulio.
Tapti festivalio stebėtojais gali visi, nepriklausomais nuo amžiaus.
"Jaunas gali būti ir pensininkas. Jeigu jis smalsus, nuolat ieško ir nenustoja norėti", – atkreipė dėmesį Klaipėdos jaunimo teatro vadovas Valentinas Masalskis.
Kaip sakė renginį organizuojančio Klaipėdos jaunimo teatro aktorė Ieva Pakštytė, šiemet, kaip ir pernai, festivalį sudarys dvi dalys – kūrybinės teatro dirbtuvės ir parodomoji programa.
"Šių metų festivalio programa skyla į dvi gana ryškias dalis. Viena jų – kovo 13–16 d. vyksiančios kūrybinės dirbtuvės, skirtos daugiau teatro bendruomenei: aktoriams, režisieriams, teatro kritikams. Pernai jos sulaukė didelio pasisekimo tarp pačių dalyvių ir profesionalų, leido festivaliui atrasti savo unikalią nišą Lietuvos teatro kontekste", – teigė I. Pakštytė.
Kūrybinėse dirbtuvėse dalyvaus apie 40 specialią atranką praėjusių Lietuvos aktorių, kursiančių ir gyvensiančių Klaipėdoje visą savaitę.
Po pasirodymų bus rengiami atviri darbų aptarimai ir diskusijos.
Įves savo diktatūrą
Kūrybinių dirbtuvių grupėms vadovauti pakviesti režisieriai iš Lietuvos ir Lenkijos. Tai scenos chuliganu tituluojamas Artūras Areima, Oskaro Koršunovo mokinys režisierius Karolis Vilkas, vienas Klaipėdos neformalaus meno lyderių Benas Šarka, jaunoji režisierė iš Vilniaus Kamilė Gudmonaitė, lėlių teatro atstovas Šarūnas Datenis ir įvairiose Europos šalyse kuriantis režisierius iš Lenkijos Krzysztofas Minkowski's.
"Esmė paprasta – kiekviena šių grupių kiekvieną dieną gaus naujai išverstos šiuolaikinės pjesės fragmentus, juos realizuos kurdami pasirodymus ir savo rezultatą pademonstruos Klaipėdos "Švyturio" arenoje. Kviečiame visus miestiečius ateiti į nemokamas peržiūras", – paragino I. Pakštytė.
Be kūrybinių dirbtuvių grupių ir jų vadovų komandas papildys profesionalūs teatro kritikai ir scenografai, apipavidalinsiantys sukurtus pasirodymus.
Įdomu tai, kad šiemet dirbtuvės, teatro ir vizualaus meno paieškos vyks netradicinėje teatrui erdvėje – "Švyturio" arenos koridoriuose.
V. Masalskis akcentavo, kad kūrėjams tai bus savotiškas iššūkis.
"Menininkas turi sugebėti greitai prisitaikyti bet kurioje vietoje. Bandysime užkariauti ir pakeisti naują erdvę, primesti jai savo diktatūrą", – šyptelėjo V. Masalskis.
Atvyks iš Lenkijos
Antroji festivalio dalis – parodomoji programa – spektakliai, paskaitos ir koncertai vyks festivalio namuose Klaipėdos kultūros fabrike.
Čia festivalio atidarymo dieną kovo 12-ąją bus rodomas vienas nedaugelio Lietuvoje spektaklių, skirtų paaugliams ir jaunimui, – Valstybinio jaunimo teatro "Bėgikas", režisuotas Olgos Lapinos. Spektaklis kalba apie patyčias ir smurtą mokykloje.
Iškart po jo įvyks oficiali atidarymo šventė, į kurią kviečiami visi norintys geriau susipažinti su festivalio programa klaipėdiečiai.
Kovo 17-osios rytą jaunųjų žiūrovų lauks Vilniaus teatro "Lėlė" spektaklis "Čia buvo, čia nėra". Š. Datenio magijos ir gyvos muzikos kūrinys vaikus stebins profesionalaus iliuzionisto triukais ir įvairių instrumentų garsais, neįprasta forma pasakos apie draugystę ir pasitikėjimą.
Po pietų nemokamą paskaitą "Pamestinuko Teksto istorija Scenos karalystėje" apie pjesės vietą šiuolaikiniame teatre skaitys teatro kritikas, kultūros analitikas Vaidas Jauniškis.
Vakare 17 val. pasirodys festivalio svečiai iš Varšuvos. Teatras "Studium Teatralne" pristatys spektaklį "Deadline". Jis vyks anglų kalba su lietuviškais titrais.
Spektaklyje vaidina ir lietuvių aktorė Agnė Muralytė, o jo kūrėjai ieško atsakymo į klausimą, kas yra meilė.
Vaidensis B. Šarka
Kovo 17-ąją vakaras baigsis specialiai festivaliui sukurtu B. Šarkos "vaidenimusi".
Kūrėjas surengs išskirtinį teatrą, šokį, muziką, improvizaciją ir kitus scenos menus jungiantį pasirodymą. Teatro šamanu vadinamas B. Šarka nebijo svarbiausio vaidmens palikti netikėtumui: galbūt šis pasirodymas įvyks tik vieną vienintelį kartą, o galbūt jis taps visuotinėmis teatro apeigomis.
Paties menininko žodžiais tariant, performansas vyks čia ir dabar, todėl nesiskubino atskleisti, kokį pasirodymą ruošia žiūrovams. Tik tiek, kad jis bus apie sunkiai paaiškinamus dalykus.
"Niekas nenori karo, bet karas vyksta. Visi kalba apie meilę, bet ją nužudo. Esame daugiau, nei protas gali suvokti", – užuominomis kalbėjo B. Šarka.
Sudomino užsieniečius
Klaipėdos jaunimo teatro direktorius Tomas Jankauskas pasakojo, kad šiemet uostamiestyje svečiuosis kūrėjai iš Prancūzijos, Lenkijos, Estijos ir Danijos.
"Jiems mūsų festivalio formatas pasirodė įdomus, tad pagalvojome, kad būtų puiku pasidalyti patirtimi", – aiškino T. Jankauskas.
Kovo 18-oji – paskutinė festivalio diena – pati gausiausia renginių. Rytą paskaitą "Aktualus teatras: nuo provokacijos iki cenzūros" skaitys teatrologė Goda Dapšytė. Vidurdienį Klaipėdos universiteto Menų akademijoje vyks teatro ir kino aktorės Eglės Gabrėnaitės ir V. Masalskio vaidybos studentų darbų peržiūra.
Popiet vyks trys performanso "Dvi su puse minutės" seansai. Viename patyriminiame pasirodyme gali dalyvauti tik 25 žiūrovai, o kūrėjams pasitelkus vizualinę ir garsinę išraiškas bei emocinius patyrimus, aktyvinamos vis kitos publikos juslės.
Paskutinis spektaklis programoje – psichodelinė drama "Vaikystė", režisuota režisieriaus K. Vilko. Ji Klaipėdoje rodoma pirmą kartą.
Paskutinis renginio akcentas – džiazo, akademinę ir elektroninę muziką jungiančios grupės "Sheep got waxed" koncertas socialiniame klube "Raketa".
Naujausi komentarai