Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdoje per Užgavėnes bus Morei šabakšt

2015-02-13 15:00
DMN inf.
Prasmė: anksčiau tikėta, kad per Užgavėnes, kai Morė sudegs, tuomet žiema pasitrauks ir greičiau ateis pavasaris.
Prasmė: anksčiau tikėta, kad per Užgavėnes, kai Morė sudegs, tuomet žiema pasitrauks ir greičiau ateis pavasaris. / Klaipėdos etnokultūros centro archyvo nuotr.

Klaipėdos etnokultūros centras sekmadienį klaipėdiečius ir miesto svečius buria į Klaipėdos miestužio Užgavėnių šventę – susirinkti ir visiems drauge padaryti Morei šabakšt.

Valiuta – morpinigiai

Užgavėnių dieną skubos tvarka įvedamos tik šią dieną galiojančios taisyklės, kurių privalu laikytis, norint tinkamai užsigavėti ir sėkmingai sulaukti pavasario.

Taigi Užgavėnių dieną – vasario 15-ąją 13.30 val. visi kviečiami susirinkti prie paminklo „Arka“ (Tiltų g. pabaigoje, Herkaus Manto g. pradžioje) ir drauge žygiuoti kreivakojų, bedančių, atvirtalūpių eisenoje paskui Morę su priekyje sparčiai dviračiu riedančia ožka.

O 14 val. atsiradus Senojo turgaus aikštėje (Turgaus a. 5), teks pasikeisti valiutą – kaukėtieji gaus morpinigių arba kitaip morių, o kas ateis be Užgavėnių kaukių, tie turės pakrutėti ir taip užsidirbti morių pramogoms.

Visi kviečiami dalyvauti šių metų pradžios didžiausiame Užgavėnių jomarke, kuris vilios ypatinga įvairių prekių ir paslaugų gausa.

Būtina ne tik pavalgyti

Šią dieną pagal klaipėdietišką tradiciją būtina sočiai pavalgyti šiupinio. Nepagailėti jėgų ir pavalgyti per dieną 9–12 kartų: riebių blynų, lašinių ir valgyti viską, ką tik siūlys Senojo turgaus asortimentas.

Persivalgymą arba neprivalgymą, depresiją, patamsėjusius veidelius, įvairius skausmus bus galima gydytis pas geriausius Klaipėdos Užgavėnių daktarus, kurių operacinė bus atvira sunegalavusiems šventės dalyviams.

O atsakymų į aktualius klausimus apie meilę, darbo pasiūlymus, orus, vasaros atostogas, mokslus ir kt. ieškoti teks visažinių Užgavėnių būrėjų glėbiuose ir akių gelmėse. Bet jose nepaklyskite ir būtinai užeikite į Senojo turgaus halę susipažinti su garbiais tautodailininkais, medžio drožėjais – E.Arbušausku (Radviliškis), R.Puškoriumi (Kretinga), A.Viluckiu (Kretinga), kurie visos šventės metu rodys, kaip išsidroži medines Užgavėnių kaukes ir demonstruos sukauptas jų kolekcijas.

Linksmintis privalu

Užgavėnių šelmišką nuotaiką įsiamžinti bus galima „Gyvo piešimo“ dailininkų sambūrio iniciatyva įrengtoje studijoje „Portegrapijes salions“ bei tik kartą per metus atidaromoje fotoateljė „Specfot“.

Be to, šventės rengėjai ragina visus dalyvauti paskutiniame Morės išpardavime: „Geriausia kaina – tik 400 morių! Gal kam reikia žiemos?“

Per Užgavėnes privaloma iš širdies patrypti, pasisukti, kūlio apsiversti ir plačiai šypsotis.

Todėl šventės metu Senojo turgaus aikštėje nuo scenos išdykėliškai mojuos, joje linksmai dainuos ir kojas kilnos folkloro ansamblis iš Vilniaus „Laukis“ (vad. L.Šarkaitė), Smalininkų mėgėjų teatro kolektyvas „Ąžuolynė“ (vad. N.Aleksienė), jungtinė Smalininkų  kultūros centro komanda, Pagėgių kultūros centro folkloro ansamblis „Kamana“ (vad. A.Mikšienė),  Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro kolektyvas (vad. A.Petruoka), Klaipėdos „Smeltės“ progimnazijos folkloro ansamblis „Smeltužė“ (vad. R.Milašienė), Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro kolektyvai „Alka“, „Vorusnėlė“ (vad. D.Kiseliūnaitė), „Kuršių ainiai“ (vad. J.Vozgirdienė, A.Vozgirdas), „Kuršiukai“ (vad. G.Kochanskaitė, A.Vozgirdas). Bus tikrai linksma – ateikite švęsti kartu!

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra