Klaipėdos jaunimo teatro premjeroje – geležinės šeimos portretas

 • Teksto dydis:

Aštuntąjį sezoną Klaipėdos jaunimo teatras (KJT) triukšmingai pradėjo dar rugsėjo pabaigoje, o prabėgus kelioms darbingoms savaitėms skelbia ir apie pirmąją šio sezono premjerą. Lapkričio pradžioje Kultūros fabriko scenoje žiūrovai išvys naują režisieriaus Dariaus Rabašausko spektaklį „Motina“, statomą pagal Maksimo Gorkio pjesę „Vasa Železnova“.

Kai šeima tampa kalėjimu

Spektaklyje „Motina“ pasakojama pažįstama šeimos drama: mirštant tėvui namuose renkasi šeimos nariai, laukiantys savo palikimo dalies. Pagrindinė istorijos figūra – motina Vasa, valdanti namus, verslą ir artimųjų likimus. Palikimo dalybos šiuose namuose tampa pretekstu konfliktui, nes Železnovų šeimos vertybės jau yra žlugusios.

Spektaklio režisierius D.Rabašauskas teigė, kad tiek pjesėje, tiek būsimame spektaklyje atskleidžiamas negailestingas požiūris į šeimos instituciją.

„Laimingos ir rūpestingos šeimos modelis šiandien laikomas sėkmingos visuomenės pagrindu. O pjesė „Vasa Železnova“ leidžia pažvelgti į šią temą iš kitos pusės: spektaklyje veikiančios šeimos nariai yra svetimi ir priešiški, drauge juos laikantys giminystės ryšiai daugeliui tapo kalėjimu. Tokia pjesės pozicija neleidžia kritikuoti šeimos, tačiau suteikia galimybę pamatyti dalykus, kurie iš po gražaus fasado lenda į paviršių. Železnovų šeimoje matome žmones-žvėris, kurie instinktyviai ginasi. Paradoksalu, kad tai vyksta tarp artimiausių žmonių,“ – dalijosi mintimis spektaklio „Motina“ režisierius.

Apsikeitimas patirtimis

Spalvingą Železnovų šeimos paveikslą spektaklyje kuria skirtingų kartų aktoriai, o pagrindinį vaidmenį atliks viena talentingiausių Lietuvos aktorių Viktorija Kuodytė. Daugybę vaidmenų E.Nekrošiaus ir kitų režisierių spektakliuose sukūrusi aktorė šiemet buvo nominuota Nacionalinei kultūros ir meno premijai. KJT repetuojama premjera „Motina“ – pirmasis V.Kuodytės spektaklis, kuriamas Klaipėdoje.

Kitus Železnovų šeimos narius spektaklyje vaidina skirtingų kartų aktoriai. Kartu su KJT trupės nariais Ieva Pakštyte, Pauliumi Pinigiu, Vaiva Kvedaravičiūte, Donatu Želviu, Rugile Latvėnaite ir Justina Burakaite „Motinoje“ vaidina patyrę Klaipėdos dramos teatro aktoriai Rimantas Pelakauskas ir Kęstutis Macijauskas. Kūrybinę komandą papildė ir ką tik studijas baigusi „Taško“ teatro aktorė Karolina Kuzborska.

Klampi dramaturgija

Premjera „Motina“ – antrasis D.Rabašausko pastatymas Klaipėdos jaunimo teatre. Pirmasis bendras darbas – 2018 m. pagal Thorntono Wilderio pjesę pastatytas „Mūsų miestelis“, sėkmingai rodomas iki šiol. Kaip teigė režisierius, nors abu spektakliai yra

klasikinių pjesių pastatymai, jie bus labai skirtingi: „Manau, kad aktoriniu požiūriu „Motina“ yra sudėtingesnė – dramaturgija ir santykiai čia painesni, klampesni. Per M.Gorkio tekstą brendame lyg per pelkę, o pati medžiaga, atrodo, priešinasi. Vis dėlto spalvingi veikėjų portretai, autoriaus paliktos paslaptys ir intrigos kelia aktoriams azartą ir padeda kurti įdomius vaidybinius darbus“, – kūrybinėmis detalėmis pasidalijo D.Rabašauskas.

Spektakliui „Motina“ muziką kuria ankstesniame pastatyme su režisieriumi bendradarbiavusi kompozitorė Nijolė Sinkevičiūtė, scenografiją ir kostiumus – scenografė Renata Valčik, šviesas – Julius Kuršis.

Taikinyje – publikos sąmonė

Paklaustas, kokiems žiūrovams bus skirtas naujasis KJT spektaklis, režisierius D.Rabašauskas sakė, kad teatro kūryba neturėtų būti suvaržyta tikslais.

„Atrodytų, kad teatras ar bet koks menininkas turi turėti taikinį – žiūrovų grupę, kuriai kuria. Vis dėlto, mano nuomone, įdomiau ir prasmingiau stebėti, kokia publika kiekvieną spektaklį atranda. Spektaklis yra tik inspiracija. Jį pamatę žmonės apmąsto paliestas temas. Tad mūsų kaip kūrėjų darbas baigiasi būtent ten – žiūrovų sąmonėje. Jei spektaklis ten patenka, jei publika inspiruojama mąstyti, jokie suplanuoti taikiniai tampa nebesvarbūs“, – tvirtino režisierius D.Rabašauskas.

Spektaklio „Motina“ premjera – lapkričio 9 d. 18 val. Klaipėdos kultūros fabrike. Bilietus platina „Tiketa.lt“. Vilniuje premjera bus pristatyta lapkričio 28 d. Menų spaustuvėje.NAUJAUSI KOMENTARAI

AK

AK portretas
Inspiracija keistina įkvėpimu, atrodysit tik protingiau.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių