M. L. Rėzos kultūros ir meno premija bus įteikta Juodkrantėje gyvenančiam skulptoriui

 • Teksto dydis:

Minint Martyno Liudviko Rėzos 243-ąsias gimimo metines, sausio 5-ąją Juodkrantėje bus įteikta dešimtoji M.L.Rėzos kultūros ir meno premija. Ji paskirta Juodkrantėje gyvenančiam skulptoriui ir pedagogui Albertui Danilevičiui.

„Genius loci“ menininkas

Neringos savivaldybės tarybos sprendimu jubiliejine M.L.Rėzos premija A.Danilevičius bus įvertintas už kultūros ir meno iniciatyvas, telkiančias profesionalaus meno kūrėjus ir stiprinančias vietinę bendruomenę, už edukacinę veiklą, skatinančią bendruomenės kūrybiškumą, bei Kuršių nerijos savitumą atspindinčią autoriaus kūrybą.

Šį sprendimą priėmusi Neringos savivaldybės taryba atsižvelgė į L.Rėzos kultūros centro tarybos (kuratoriumo) nuomonę.

Plungėje gimęs A.Danilevičius akmens apdirbimo mokėsi Telšių taikomosios dailės technikume, o po to Vilniaus dailės akademijoje baigė skulptūros studijas. 1994-aisiais su šeima iš Vilniaus persikėlęs į Juodkrantę dailininkas savo gyvenimą ir kūrybą susiejo su Kuršių nerija, tapdamas šios ypatingos žemės „genius loci“ (vietos dvasios) menininku.

Iš nendrių, akmens ir smėlio

A.Danilevičius inicijavo ir pats dalyvavo nendrinių ugnies skulptūrų simpoziumuose Juodkrantėje, Gintaro įlankoje. Šie simpoziumai tapo ilgamete rudens lygiadienio švente, skirta Baltų vienybės dienai. Jis taip pat yra Pajūrio apsauginio kopagūbrio simpoziumo sumanytojas ir dalyvis, Juodkrantės pamario akmens skulptūrų simpoziumo dalyvis (sukurtos skulptūros „Debesys – krantas“, „Lela“), smėlio skulptūrų simpoziumo iniciatorius.

Pats A.Danilevičius kuria skulptūras iš akmens, medžio, metalo, gamtinių medžiagų – nendrių, žabų, smėlio, ledo. Įsimintini skulptoriaus darbai, sukurti itin griežtą apsaugos režimą turinčiose Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijose: tvorelės ir pakyla Naglių gamtos rezervate, „Neringos krėstas“ Tylos slėnyje, memorialinė lenta ant Thomo Manno namo, antkapiniai paminklai dailininkams Eduardui Jonušui etnografinėse Nidos kapinėse, Vaclovui Kaminskui Juodkrantės kapinėse, knygų nameliai – švyturiai Nidoje ir Juodkrantėje.

Monumentalu, subtilu, santūru

Jo skulptūroms būdinga aiški kompozicijos struktūra, monumentalumas, subtili stilizacija. A.Danilevičiaus kūryboje galima išskirti kelias stilistines linijas: ankstyvieji jo medžio darbai pasižymi giliu senosios baltų ritualinės skulptūros pojūčiu, antkapinės skulptūros – santūrių, tarsi plaukiančių formų, išraiškingos faktūros, glaudžiai susijusios su krikščioniškąja tradicija.

A.Danilevičius dalyvavo Gedimino paminklo konkurse Vilniuje, įvairiuose simpoziumuose ne tik Juodkrantėje, bet ir Velse (Jungtinė Karalystė), vadovavo liaudies meistrų simpoziumui Vilkaviškyje.

Su žmona Kristina, taip pat dailininke, kuriančia fitokoliažus, ir dukra Ula, grafike, skulptorius A.Danilevičius yra surengęs ne vieną parodą Lietuvoje: „Lango“, „Lietuvos aido“ galerijose Vilniuje, Šilutės F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje, Oginskių rūmuose Plungėje, Juodkrantės parodų namuose ir kitur. A.Danilevičiaus skulptūrų yra įvairiose privačiose kolekcijose Lietuvoje, JAV, Vokietijoje, Austrijoje, Anglijoje.

Reikšminga Kuršių nerijai

M.L.Rėzos kultūros ir meno premija skiriama už Kuršių nerijai reikšmingą, aktyvią ir kūrybingą veiklą, puoselėjančią etninę kultūrą ir kultūros paveldą, bei šiam kraštui reikšmingus pasiekimus literatūros, liaudies meno, klasikinių bei šiuolaikinių menų sklaidos, mokslinės tiriamosios bei edukacinės veiklos srityse; taip pat už iniciatyvas, populiarinančias Kuršių neriją ir prisidedančias prie šio krašto turizmo plėtros.

Pirmoji M.L.Rėzos kultūros ir meno premija buvo įteikta 2010 m. Neringos dailininkui E.Jonušui. Šią premija taip pat įvertinti muziejininkės Vitalijos Teresos Jonušienės, istorikių Nijolės Strakauskaitės ir Ingės Lukšaitės, filosofo Alvydo Juozaičio, filologės Liucijos Citavičiūtės, dailininkų Arūno Sakalausko ir Romano Borisovo, Nidos folkloro ansamblio „Giedružė“ nuopelnai Kuršių nerijai.

M.L.Rėzos premija teikiama kartą per metus, Juodkrantėje minint M.L.Rėzos gimtadienį. Kuršininkas, prūsų lietuvių visuomenės veikėjas, lituanistas, teologas, tautosakininkas, Karaliaučiaus universiteto profesorius M.L.Rėza (1776–1840) yra gimęs Kuršių nerijoje, smėliu užpustytame Karvaičių kaime.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių