Pereiti į pagrindinį turinį

Unikalioje parodoje – pirmieji Lietuvos buriuotojų apdovanojimai

2015-07-22 08:00
DMN inf.
Jachtos „Ambersail“ maketas ir štorminė įgulos apranga. Jachtos „Ambersail“ maketas ir štorminė įgulos apranga. Jachtos „Ambersail“ maketas ir štorminė įgulos apranga.

Klaipėdai pradedant gyventi artėjančios Jūrų šventės ritmu, prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ atidaryta Lietuvos jūrų muziejaus paroda „Oi jūrės, burės...“, skirta šalies buriuotojų sąjungos 80-mečiui.

Parodoje pristatomi vieni pirmųjų Lietuvos buriavimo entuziastų pelnyti apdovanojimai, taip pat burlaivių ir jachtų maketai, jachtos „Ambersail“ įgulos štorminė apranga. Tarp parodos eksponatų ir prabangios dvistiebės škunos „Zemajteij“, 1875 m. pastatytos Havro (Prancūzija) laivų statykloje raudondvario grafo Benedikto Henriko Tiškevičiaus užsakymu. Grafas, buvęs aistringu keliautoju, škuna planavo plaukti aplink pasaulį. Kelionė neįvyko, tačiau „Zemajiteij“ ne kartą plaukė į Viduržiemio jūrą ir iki Afrikos krantų.

„Akropolio“ lankytojai parodoje taip pat galės susipažinti su vienu ryškiausių tarpukario Lietuvos buriuotojų – Valteriu Didžiu ir buriavimo regatose jo laimėtais trofėjais.

„Ši artėjančiai Jūrų šventei skirta paroda leis klaipėdiečiams ir miesto svečiams pažvelgti į pačią buriavimo savo malonumui pradžią Lietuvoje. Klaipėdos jachtklubo ir Lietuvos buriuotojų sąjungos narys V.Didžys buvo vienas pirmųjų lietuvių buriuotojų, dalyvavusių tarptautinėse regatose Baltijos jūroje“, - pasakojo Klaipėdos „Akropolio“ valdytojas Ovidijus Zibalis.

Rytų Prūsijoje gimęs ir medicinos mokslus Vokietijoje baigęs V.Didžys, 1923-1939 metais dirbo gydytoju Klaipėdoje. 1931 m. jis pradėjo buriuoti Kuršių mariose, o 1936 metais su „Hai“ klasės jachta „Rūta“ jau dalyvavo Pernu ir Helsinkio jachtklubų regatose Baltijos jūroje. 1937-1938 metais V.Didžio jachta „Rūta“ laimėjo prizines vietas Latvijos buriuotojų sąjungos rengtų regatų etapuose, o 1938 m. Tautinės olimpiados buriavimo regatoje Nidoje „Rūta“ laimėjo aukso medalį.  Šie trofėjai eksponuojami Klaipėdos „Akropolyje“.

Po Klaipėdos aneksijos 1939 m. kovą V. Didžys persikėlė į Kauną. 1940 m. pavasarį paskirtas Lietuvos buriuotojų sąjungos pirmininku – paskutiniuoju iki Lietuvos okupacijos. Baigiantis karui, V.Didžys pasitraukė į Vokietiją, vėliau – į Australiją, kur tęsė visuomeninę veiklą. Jachta „Rūta“ po karo atsidūrė Kylyje (Vokietija) pavadinimu „Scwalbe“ (1948–1952 m.). Valteris Didžys mirė 1977 m. Melburne.

Paroda „Oi jūrės, burės“ Klaipėdos „Akropolyje“ veiks iki rugpjūčio 15 dienos. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų