Pereiti į pagrindinį turinį

1-oji viešojo meno trienalė: ekspertų patirtys ir dedikacija Klaipėdos kokliams

2019-09-17 02:00
DMN inf.

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (KKKC) 2019 m. rugsėjo 20 dieną rengia 1-ąją viešojo meno trienalę, kurios programoje – gatvės meno kūrybinės dirbtuvės, lektorių pranešimai apie viešojo meno patirtis Lietuvoje ir pasaulyje bei diskusijos. Trienalę vainikuos portugalų menininko Diogo Machado aka Add Fuel specialiai Klaipėdai sukurto gatvės meno projekto „Disruption 07: kokliai“ pristatymas.

Pasauline patirtimi dalinsis ekspertai

Pirmosios viešojo meno trienalės užuomazgomis galima laikyti prieš dvejus metus KKKC Parodų rūmuose surengtą menininko Tado Vincaičio - Plūgo parodą „Nuo gatvės iki galerijos“ ir šios parodos tąsa tapusią menininko sukurtą neofreską „Mergaitės“ ant pastato Gulbių g. 2, Klaipėdoje. 2018 m. Klaipėdos kultūros skyriaus užsakymu atlikto sociologinio tyrimo „Klaipėdos kultūra miestiečių akimis“ duomenimis, KKKC iniciatyva atsiradęs gatvės meno kūrinys pelnė daugiausiai klaipėdiečių simpatijų.

Menininkas Tadas Vincaitis aka Plūgas pakviestas dalyvauti ir pirmojoje trienalėje. Šįkart jis taps jaunosios kartos mentoriumi – vadovaus gatvės meno kūrybinėms dirbtuvėms vaikams ir jaunimui, vyksiančioms „Dienovidžio“ skvere (Didžioji Vandens g. / Tomo g.). Šioje vietoje liepos mėnesį iškilo KKKC meno rezidento Jurijaus Štapakovo (Sankt Peterburgas, Rusija) instaliacija „Wall / Siena”.

Jos autorius siūlė miesto bendruomenei ant kūrinio palikti savo ženklus – kabinti skelbimus, piešti, purkšti grafičius. Gatvės meno kūrybinių dirbtuvių dalyviai kartu su T. Vincaičiu-Plūgu pasinaudos šiuo pasiūlymu – instaliacija jiems taps kūrybine grafičių platforma.

Tuo pat metu KKKC Parodų rūmuose vyks teorinė trienalės dalis. Skaityti pranešimus apie gatvės meną pakviesti ekspertai iš Norvegijos, Lenkijos, Portugalijos ir Lietuvos. Rytinę sesiją pradės Laima Nomeikaitė iš Norvegijos kultūros paveldo tyrimo instituto NIKU (Oslas, Norvegija).  Pranešime „Gatvės menas kaip kultūros paveldas: iššūkiai ir galimybės“ ji pristatys gatvės meno ryšį su kultūros paveldu Norvegijoje bei Stavangerio gatvės meno festivalį „Nuart“.

Skaityti pranešimus apie gatvės meną pakviesti ekspertai iš Norvegijos, Lenkijos, Portugalijos ir Lietuvos.

Rūtos Petriūnaitės nuotr.

Barbara Sroka iš Miesto kultūros instituto (Gdanskas, Lenkija) pristatys gatvės meno festivalį, vykusį Gdanske, Zaspos blokinių daugiabučių rajone. Jos pranešimo tema – „Monumentalioji meno kolekcija Gdansko Zaspos rajone“.

Po pietų sesiją pratęs mobiliojo gatvės meno parodos „Atia senienos, labas naujienos!“, vykstančios Kaune, iniciatorius Tomas Grigalevičius (Kaunas, Lietuva). Jis skaitys pranešimą „Gatvės menas kaip miesto identiteto dalis: Kauno troleibusų istorija“. Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotoja dr. Raimonda Nabažaitė skaitys pranešimą apie Klaipėdos koklius.

Ši tema mokslininkei itin artima – 2016 m. ji apgynė daktaro disertaciją „Vėlyvųjų viduramžių ir naujųjų laikų koklininkystė Klaipėdoje: tarp inovacijos ir kultūrinės tradicijos“. Forumo metu istorikė skaitys pranešimą „Europos kultūra ir miestiečių ambicijos Klaipėdos kokliuose“.

Klaipėdos koklių tema glaudžiai siejasi su pagrindiniu šios trienalės įvykiu – KKKC tarptautinės meno rezidentūros dalyvio Portugalijos menininko Diogo Machado aka Add Fuel neofreska ant KKKC Parodų rūmų sienos (Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus kiemelyje).

Portugalų menininkas forumo dalyviams pristatys savo kūrybą bei naujausią, specialiai uostamiesčiui kuriamą darbą Klaipėdos koklių tema, kuriame atspindėti motyvai iš istorinių XIV–XIX a. koklių artefaktų archyvo, taip šiuolaikinio meno kūrinį susiejant su istoriniu Klaipėdos kontekstu ir viešąja miesto erdve.

Portugalų menininkas forumo dalyviams pristatys savo kūrybą bei naujausią, specialiai uostamiesčiui kuriamą darbą Klaipėdos koklių tema.

Po klausimų ir atsakymų sesijos bei diskusijos gatvės menui skirtos trienalės veiksmas persikels į gatvę, tiksliau – Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus kiemelį, kur vyks rugsėjo 14–19 d. įgyvendinto Portugalijos menininko Diogo Machado aka Add Fuel gatvės meno projekto „Disruption 07: kokliai“ pristatymas trienalės dalyviams bei miesto bendruomenei.

Kokliai – Add Fuel įkvėpimo šaltinis

Projekto pavadinimas „Disruption“ (liet. žlugimas) atspindi Add Fuel kūrybinį braižą – jo neofreskoms būdingos naujos tradicinės koklių dizaino kalbos interpretacijos. „Disruption 07: kokliai“ buvo įkvėpta klaipėdietiškų koklių pagrindinių vizualinių elementų: monochromatinio bareljefo ir natūralistinės temos.

Projekto vaizdas primena tarsi iš po sienos tinko išnyrančius koklių elementus, sudarytus iš skirtingai nudažytų paviršių su dviem dominuojančiomis koklių spalvų dermėmis – ruda terakota ir gamtos žalia. Kūriniui būdingas dominuojantis „priartinimo“ efektas – klasikiniai koklių architektoniniai gamtos ir mitologijos elementai menininko interpretuojami į trijų dimensijų vaizdinį.

Add Fuel yra portugalų vaizduojamojo meno atstovas ir iliustratorius Diogo Machado (gim. 1980 m.). Baigęs grafikos dizaino studijas Lisabonos vizualiųjų menų, dizaino ir vadybos institute, keletą metų jis praleido dirbdamas dizaino studijose Portugalijoje, vėliau stažavosi Miunchene, Vokietijoje. Nuo 2007 metų menininkas koncentruojasi tik į kūrybinę veiklą.

Pasivadinęs slapyvardžiu Add Fuel to the Fire (liet. įpilk žibalo į ugnį), jis kūrė tamsią ir vizualiai turtingą visatą, pripildytą žaismingų, gleivėtų ekscentriškų padarų. Kūrėjo veiklos laukas buvo platus: nuo vaizdo žaidimų, komiksų, animacijos, mažo biudžeto filmų, žaislų iki gatvės meno.

Sužavėtas estetinių simetrinio modeliavimo ir mozaikų kūrimo galimybių, 2008 metais jis sutrumpino savo pseudonimą ir pradėjo koncentruotis į naują tradicinės koklių dizaino kalbos interpretaciją. Konkrečiau – į portugališkus azulejo keraminius glazūruotus koklius. Nesunkiai derindamas šias dvi iš pažiūros nesutaikomas vizualines idiomas, menininkas siekia sujungti tradicinius dekoratyvinius elementus su šiuolaikiniu vizualiu kontekstu, taip sukurdamas naujas formas.

Didelio formato kūriniai su pavaizduotais kokliais iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti paprasta klasikinio meno stilizacija, tačiau pažvelgus atidžiau išryškėja originalūs motyvai ir su ironija bei humoru perteiktas personažų pasaulis. Menininkas tarsi žaidžia su kūrinio stebėtoju ir siūlo jam daugialypes interpretacijų galimybes.

Didelio formato kūriniai su pavaizduotais kokliais iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti paprasta klasikinio meno stilizacija

Autoriaus kūrinių daugiasluoksniškumas ir vizualinė iliuzija, atsirandanti iš simetrinių pasikartojimų, sukuria balanso ir harmonijos įspūdį. Pasitelkdamas įvairias kūrybines technikas: piešimą, dažymą, keramikos apdirbimą bei spausdinimą rankiniu ir skaitmeniniu būdu, menininkas kuria sofistikuotą dialogą tarp seno ir naujo, tarp paveldo ir modernumo.

Diogo Machado gyvena ir dirba Kaškaiše, Portugalijoje. Viešąjį meną jis kuria ne tik gimtinėje, bet ir užsienio šalyse. Menininkas savo kūrybą yra pristatęs personalinėse ir grupinėse parodose žymiausiose galerijose Portugalijoje, Didžiojoje Britanijoje, Norvegijoje, JAV, Vokietijoje, Šveicarijoje ir kt., dalyvavo garsiausiuose urbanistinio meno renginiuose: „Nuart Festival“, „Public“, „Sacramento Mural Fest“, „Forgotten Project“, „Djerbahood“, „Tour Paris“ ir kt.

Diogo Machado aka Add Fuel kūrybinę veiklą kuruoja Lisabonos meninės intervencijos platforma „Mistaker Maker“. Ši platforma skatina šiuolaikinio meno projektų kūrimą ir meninės veiklos vystymą, integruojant skirtingas auditorijas; inicijuoja meno produktų, turinčių socialinės, kultūrinės, turizmo, ekonominės vertės nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu, kūrybą.

„Mistaker Maker“ teikia konsultavimo, kuravimo ir kūrybos paslaugas, siekia bendradarbiavimo tarp skirtingų sektorių, institucijų ir veikėjų bei kuria tinklus tarp kūrėjų, kultūros veikėjų, parodų erdvių ir vietų. Šio bendradarbiavimo rezultatai – viešojo meno renginiai, parodos, meno kūrinių rezidavimas, kūrybinės dirbtuvės, prekinio ženklo akcijos ir kitos veiklos.

1-OSIOS VIEŠOJO MENO TRIENALĖS PROGRAMA

Rugsėjo 20 d., penktadienis

„Dienovidžio“ skveras, Jurijaus Štapakovo instaliacija „Wall  /  Siena“

9 – 12 val. Gatvės meno kūrybinės dirbtuvės vaikams ir jaunimui. Vedėjas – menininkas Tadas Vincaitis aka Plūgas. 

KKKC Parodų rūmai (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda)

10 val. Laima Nomeikaitė (Oslas, Norvegija), „Gatvės menas kaip kultūros paveldas: iššūkiai ir galimybės“.

11 val. Barbara Sroka (Gdanskas, Lenkija), „Monumentalioji meno kolekcija Gdansko Zaspos rajone“.

14 val. Tomas Grigalevičius (Kaunas, Lietuva), „Gatvės menas kaip miesto identiteto dalis: Kauno troleibusų istorija“.

15 val. Raimonda Nabažaitė (Klaipėda, Lietuva), „Europos kultūra ir miestiečių ambicijos Klaipėdos kokliuose“.

16 val. Portugalijos menininko Diogo Machado aka Add Fuel kūrybos ir Klaipėdoje sukurtos neofreskos pristatymas. Kuratoriai – „Mistaker Maker“.

Iki 17.30 val. klausimų ir atsakymų sesija bei diskusijos.

Moderatorė – menotyrininkė Goda Giedraitytė.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus kiemelis

18 val. Portugalijos menininko Diogo Machado aka Add Fuel gatvės meno projekto „Disruption 07: kokliai“ pristatymas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų