Alkoholio upės Klaipėdoje laisvai nebesilies Pereiti į pagrindinį turinį

Alkoholio upės Klaipėdoje laisvai nebesilies

2012-06-13 05:00
Alkoholio upės Klaipėdoje laisvai nebesilies
Alkoholio upės Klaipėdoje laisvai nebesilies / Shutterstock nuotr.

Gyventojų skundais užversti valdininkai ir politikai kuria precendento Klaipėdoje neturintį atvejį – siekia apriboti vienos parduotuvės prekybos alkoholiu laiką. Jei toks žingsnis pasiteisins, toks pat likimas laukia ir kitų barų, kurie realiai yra naktinės parduotuvės, nes dėl jų veiklos taip pat nepaliaujamai plūsta skundai.

Gyventojai neišsimiega

Politikų taikiklyje atsidūrė J.Janonio gatvėje esanti visą parą veikianti parduotuvė-kavinė. Per pastarąjį mėnesį uostamiesčio savivaldybė, policijos pareigūnai, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas sulaukė aibės skundų dėl šios parduotuvės veiklos.

Gyventojai skunduose tvirtino, kad J.Janonio gatvėje esanti įstaiga yra paprasčiausia naktinė parduotuvė, o ne kavinė, kaip skelbiasi, tad po 22 valandos parduoda svaigalus išsinešti, o ne vartoti vietoje, kaip reikalauja teisės aktai.

„Naktimis, ypač antroje savaitės pusėje ir savaitgaliais, suintensyvėja pirkėjų srautas, kurie perka alkoholinius gėrimus išsinešti. Naktimis pirkėjai į šią parduotuvę atvyksta automobiliais, juos palieka prie durų, nors sustoti ir stovėti toje vietoje draudžiama. Taip pat naktimis ypač dažnai atvyksta taksi automobiliai, kurie stovi gatvėje ties parduotuve, laukdami, kol jų klientai nusipirks svaigalų. Stovinčių automobilių veikiantys varikliai, dažnai garsiai leidžiama muzika, triukšmaujantys neblaivūs parduotuvės klientai trukdo ilsėtis“, – skunduose guodėsi gyventojai.

Kiemai tampa šiukšlynais

Jie tvirtino, jog dėl keliamo triukšmo ne kartą skambino bendruoju pagalbos telefonu 112, tačiau policijos pareigūnai esą šiai problemai neskiria pakankamo dėmesio.

„Itin didelių problemų kelia parduotuvėje alkoholį perkantys ir aplinkinių namų kiemuose jį geriantys jaunuoliai, kurie prisigeria, triukšmauja, susimuša. Vargu ar jie yra sulaukę pilnametystės. Rytais kiemai dažnai būna nukloti šiukšlėmis, stiklinių butelių duženomis. Girtaujantys asmenys vietoje atlieka ir gamtinius reikalus“, – problemas vardijo J.Janonio gatvės gyventojai.

Jie pabrėžė, kad įstaiga yra įrengta kaip parduotuvė ir funkcionuoja būtent kaip parduotuvė, tad nesuprantama, kaip jai buvo išduota viešojo maitinimo įstaigos licencija.

Gyventojai taip pat stebėjosi, jog policija ir kitos kontroliuojančios institucijos akivaizdžiai ignoruoja faktą, kad svaigalai šioje parduotuvėje po 22 valandos parduodami išsinešti, o ne tik vartoti vietoje.

Pažeidimai – naktį

Gyventojai visų institucijų, į kurias kreipėsi, prašė, kad būtų imtasi veiksmų problemai spręsti. Todėl Klaipėdos savivaldybėje gimė miesto tarybos sprendimo projektas riboti J.Janonio gatvėje veikiančios parduotuvės-kavinės prekybos alkoholiu laiką ir leisti pardavinėti svaigalus tik nuo 8 iki 22 val.

Tokią išeitį pasiūlė ir policijos pareigūnai. „Mano nuomone, kito kelio problemai išspręsti nėra, būtina riboti prekybos alkoholiu laiką. Jei šeimininkas nesupranta, kad reikia laikytis teisės aktų, nepardavinėti alkoholio išsinešimui, tai kontroliuojančios institucijos turi imtis atitinkamų priemonių. Toje parduotuvėje kiek vyksta patikrų, tiek nustatoma pažeidimų“, – teigė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius.

Jo duomenimis, šiemet J.Janonio gatvėje esančioje parduotuvėje nustatyti jau trys Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimai, ir visi – būtent naktį.

Riboti prekybos alkoholiu laiką ir J.Janonio gatvėje esančioje parduotuvėje savivaldybei rekomendavo ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.

Problema – dėl reklamos

Svarstyti šį klausimą vakar ėmėsi Socialinių reikalų komitetas. „Tai vienas karščiausių Klaipėdos taškų, dėl kurių gauname daugybę gyventojų skundų, fiksuojama nemažai viešosios tvarkos pažeidimų“, – teigė Licencijų, leidimų ir vartotojų teisių apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Rimantas Armonas.

Jis priminė, jog riboti prekybos alkoholiu laiką šioje parduotuvėje buvo siūloma dar prieš kelerius metus, tačiau tuomet uostamiesčio politikai palaukė, kol įsigalios Seimo patvirtintas Alkoholio kontrolės įstatymas, kuriuo prekiauti alkoholiu parduotuvėse leidžiama nuo 8 iki 22 valandos.

Tačiau vėliau parduotuvė tapo kavine, tad vėl ėmė alkoholiniais gėrimais prekiauti visą parą.

„Priešais parduotuvę gyvena vienas politikas ir prieš rinkimus vis kelia klausimą dėl mūsų veiklos, parašo skundą, suranda žmonių, kurie taip pat jį pasirašytų. Žodžiu, politikas ieško arkliukų, kad galėtų pasireklamuoti, ir tiek“, – teigė parduotuvę valdančios bendrovės „Gintaro krantas“ savininkas Jonas Liaudanskis.

Jis tvirtino, kad laikosi visų įstatymų ir alkoholio išsinešti po 22 valandos tikrai neparduoda. „Kaip gali būti problema, jei ant kampo stovi policijos vaizdo kamera. Pats tokias esu sumontavęs ir parduotuvės viduje, ir išorėje, nusamdžiau apsaugininkus. Tai kaip galima daryti kažkokius nusižengimus, jei viską fiksuoja vaizdo kameros?“ – neva nepagrįstais kaltinimais piktinosi J.Liaudanskis.

Versijos keitėsi

Vyras tvirtino, kad jam nesurašytas nė vienas protokolas dėl Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimų, jis nemokėjo nė vienos baudos.

„Jei politikai nuspręs, kad alkoholiu galiu prekiauti tik nuo 8 iki 22 valandos, tokį sprendimą tikrai skųsiu teismui, nes jam nėra pagrindo. Be to, man juk tektų žmones atleisti, o jie šeimas, vaikus turi“, – teigė J.Liaudanskis.

Tačiau atvykęs į Socialinių reikalų komitetą jis pateikė visai kitą versiją.

„Prašau man leisti įprastai dirbti iki rugsėjo 1 dienos, nes tądien užsidarysiu. Darbuotojus jau įspėjau, kad jie ieškotųsi kito darbo. Parduotuvę uždarau, nes ji nėra pelninga“, – tvirtino J.Liaudanskis.

Vis dėlto komiteto nariai į tokį prašymą neatsižvelgė – politikai pritarė, kad prekyba alkoholiu būtų ribojama nuo rugpjūčio 1 dienos. „Po miesto gimtadienio bus tvarka“, – konstatavo Socialinių reikalų komiteto pirmininkė Irina Rozova.

Šiam sprendimo projektui dar turi pritarti miesto taryba.

Politikai nėra vieningi

Anot R.Armono, savivaldybė gauna ir daugiau skundų dėl naktinės prekybos alkoholiniais gėrimais, nors tai ir yra uždrausta.

Tačiau kol kas kitų sprendimų projektų riboti prekybos alkoholiu laiką nėra rengiama. „Anksčiau esame kelis parengę, tačiau politikai neturėjo vieningos nuomonės, tad jiems nebuvo pritarta“, – prisiminė R.Armonas.

K.Sinkevičiaus teigimu, mieste yra apie dešimt visą parą veikiančių kavinių-parduotuvių ir dėl visų jų kyla problemų. „Apskrityje yra ne vienas atvejis, kai savivaldybės apsisprendžia riboti prekybos alkoholiu laiką, tad ir Klaipėda galėtų būti principingesnė. Bet tai tik mano nuomonė“, – sakė K.Sinkevičius.

Nuo sausio 1-osios Klaipėdos mieste ir rajone Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas nustatė keturis Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus, taip pat policijos pareigūnai pateikė informaciją apie tris įstatymo pažeidimus.

Bauda už tai, kad alkoholis po 22 val. parduotas išsinešti, siekia nuo 500 iki 2 tūkst. litų. Jei toks pat pažeidimas padaromas antrą kartą, baudos dydis jau išauga nuo 2 tūkst. iki 5 tūkst. litų.


Aurelijus Veryga


Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas

Labai sunku vertinti, ar nuo metų pradžios įsigaliojusi tvarka, jog alkoholį po 22 valandos galima parduoti tik vartoti vietoje, o ne išsinešti, pasiteisino, nes tai labai priklauso nuo savivaldybių principingumo. Pavyzdžiui, vilniečiai puikiai tvarkosi, o kauniečiai žiūri pro pirštus, todėl Kaune yra sočiai tų vietų, kur naktį galima nusipirkti svaigalų. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamente dirba tik penki kontrolieriai, kurie visoje Lietuvos teritorijoje turi prižiūrėti, kaip laikomasi Alkoholio kontrolės įstatymo. Todėl ir labai svarbu, koks kiekvienos savivaldybės požiūris į tą įstatymo nuostatą, kad po 22 valandos alkoholį galima parduoti tik vartoti vietoje. Savivaldybė turi absoliučią teisę riboti prekybos alkoholiu laiką. Ji gali nustatyti, kad kavinė ar parduotuvė svaigalus gali pardavinėti kad ir dvi valandas per parą. Kai nuo metų pradžios įsigaliojo nauja tvarka, savivaldybės drąsiai gali riboti prekybos alkoholiu laiką, užtenka tik vieno gyventojo skundo ar juridiniam asmeniui už pažeidimą skirtos baudos. Reikia turėti kantrybės, ir tie mini barai – naktinės parduotuvės vis tiek išnyks. Klaipėdai linkiu žengti pirmą žingsni ir jei gyventojai skundžiasi parduotuvės veikla, tikrai riboti jos prekybos alkoholiu laiką. Aišku, sprendimas gali būti apskųstas.


Legalių alkoholinių gėrimų vartojimas*

2006 2007 2008 2009 2010 2011

Tenka absoliutaus (100 proc.) alkoholio, litrais

vienam gyventojui 10,6 11,2 11,2 10,6 10,9 11,9

vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui 12,7 13,4 13,3 12,4 12,9 14,1

*Šaltinis: Lietuvos statistikos departamentas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra