Atliekų rūšiavimas nuostolingas?
Vykdydamas ES remiamą ekologinį projektą, praėjusių metų pabaigoje Klaipėdos regioninio atliekų tvarkymo centras (KRATC) regioniniame sąvartyne pastatė mechaninius atliekų rūšiavimo įrenginius. Gamyklos operavimo viešąjį konkursą laimėjusi bendrovė "NEG Energy" šiais įrenginiais 5 metus turėjo rūšiuoti viso Klaipėdos regiono komunalines atliekas.
Praeitą mėnesį "NEG Energy" administracija pranešė apie įrenginių eksploatavimo sustabdymą. "NEG Energy" niekam nepaaiškino pasitraukimo priežasčių. Dienraščio duomenimis, gamyklos administracijos neliko dar gegužę, darbuotojams atlyginimai nesumokėti už kelis mėnesius, neliko, kas juos atleistų iš darbo.
Už projekto vykdymą atsakingas KRATC apie grėsmingą situaciją informavo "NEG Energy" akcininkus ir projektą prižiūrinčią Aplinkos ministeriją, tačiau ir po šito situacija nepasikeitė. Kadangi "NEG Energy" nebevykdė sutartinių įsipareigojimų, nuo vakar KRATC perėmė gamyklos operavimą ir pats pradėjo atliekų rūšiavimą.
Viceministras grasina tyrimais
Situacija Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo sektoriuje sukėlė didelį Aplinkos ministerijos vadovybės įniršį. Viceministras Algirdas Genevičius, kuruojantis šią sritį, tikino, jog pats atvyks į uostamiestį situaciją aiškintis vietoje.
"Piktina tai, kad pernai spalį per Klaipėdos aplinkos apsaugos agentūrą KRATC "prastūmė" leidimą tokiam pačiam atliekų rūšiavimo kiekiui jų pačių turimai bendrovei "Anabazis", kurie veikia sąvartyne. Kodėl jie taip darė, žinodami, kad statoma rūšiavimo gamykla?" – klausė A.Genevičius.
Viceministrą piktino KRATC antrinės įmonės veikla, nors ši gyvuoja ne vienus metus. Ir čia A.Genevičius įžvelgė sąmokslą, kad būtent dėl "Anabazis" veiklą sustabdė bendrovė "NEG Energy", kurios akcininkai, beje, nedviprasmiškai siejami su partija "Tvarka ir teisingumas". Neatsitiktinai šiuo klausimu pretenzijas jau išsakė ir šešėlinis partijos lyderis europarlamentaras Rolandas Paksas.
O aplinkos viceministras pareiškė, jog ir jie "nesėdi sudėję rankų bei atlieka tyrimus". A.Genevičius tikino, kad dėl atliekų gamyklos sustabdymo gali tekti grąžinti ES pinigų dalį, nenorėdamas girdėti, kad gamykla vėl veikia.
Paradoksalu, bet Aplinkos ministerijos padalinys APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūra) šių metų sausį apdovanojo KRATC kaip geriausią europinių ir geriausią atliekų rūšiavimo gamyklos projekto vykdytoją. Pats A.Genevičius įteikė ministerijos padėkas KRATC darbuotojams. Tačiau staiga viceministro nuomonė pasikeitė.
"Tai yra politikavimas"
Pasipylus kaltinimams savivaldybei, neva ši nesugeba susidoroti su atliekų tvarkymu, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas korektiškai atsakė, jog labai norėtų, kad į šį sektorių ir jo reguliavimo valdymą kuo mažiau kištųsi politikai.
"Kuo šis procesas bus mažiau politizuotas, tuo bus geriau. Aplinkos ministerija turėtų būti nešališkas ir kompetentingas arbitras šioje situacijoje, deja, šiandien negaliu to konstatuoti. Pirmiausia, Lietuvoje vis dar nėra vieningai veikiančios atliekų tvarkymo sistemos, vieniems regioninių atliekų tvarkymo centrams leidžiama patiems reguliuoti ir tvarkyti atliekų rūšiavimą, kiti priversti parinkti privatų operatorių, kaip buvo Klaipėdos atveju", – teigė meras.
Pasak V.Grubliausko, Aplinkos ministerija labai preciziškai ir kategoriškai derino tiek buvusio viešojo pirkimo konkurso, tiek gamyklos operatorių veiklos sutarties sąlygas.
"Todėl keistai atrodo, kai ta pati ministerija, kuri dėliojo žaidimo taisykles, žaidimo viduryje tas taisykles ima keisti arba taikyti jas kiekvienam žaidėjui skirtingai. Čia reikėtų aiškiai įvardyti ir tą politinę jėgą, su kuria siejama Aplinkos ministerija, kuri labai angažuotai dalyvauja šiame procese. Ir šitai tikrai neprideda solidumo, ramybės bei konstruktyvumo. Ir kai pradedama kaltinti KRATC, kad kažką daro ne taip, norisi priminti, bet, ponai, juk jūs patys tą liepėte daryti, jūs patys dėliojote koordinates, kuriuo keliu eiti, o dabar kritikuojate. Tai gal pradėkite nuo savęs", – situaciją dėstė V.Grubliauskas.
Klaipėdos mero teigimu, pagrindinis uždavinys, keliamas KRATC, buvo, kad nedidėtų rinkliava klaipėdiečiams ir kitiems regiono gyventojams, kad būtų užtikrinamas europinis atliekų tvarkymas, o tai uostamiestyje ir yra daroma. Po rūšiavimo gamyklos atidarymo sąvartyno mokesčiai regione tikrai nedidėjo ir, teigiama, kad šiemet nedidės.
"Svarbiausia, kad niekas netrukdytų gerai dirbti. O kai atsiranda kažkokių politinių šlamesių, partinių vėliavų plazdenimo arba kokie nors paukščiai iš kurių nors vėliavų pradeda sklandyti virš sąvartynų, ramybės neprideda. Siūlyčiau kuo mažiau politikams kištis, komentuoti ir daryti įtaką, o palikti tai specialistams ir tai stebėti ir kontroliuoti institucijoms, kurių prievolė tai yra. Tada tai kels mažiau aistrų", – pabrėžė V.Grubliauskas.
Vairą perėmė klaipėdiečiai
Antradienį KRATC paskelbė, jog perėmė atliekų rūšiavimo gamyklos Dumpiuose operavimą iš šią veiklą nutraukusios bendrovės "NEG Energy".
Teigiama, kad gamykloje nuo šiol dirba tik KRATC personalas, įdarbinta ir dalis buvusių "NEG Energy" darbuotojų. Pagal teisės aktų reikalavimus KRATC turės ieškoti naujo gamyklos operatoriaus.
"Gamykla vėl veikia, rūšiavimo procesas vyksta. KRATC yra atsakingas, kad būtų vykdomos gamyklos projekte ir valstybiniame bei regioniniame atliekų tvarkymo planuose numatytos ekologinės užduotys – per metus Klaipėdos regione išrūšiuojama ne mažiau kaip 75 tūkst. tonų komunalinių atliekų", – sakė KRATC direktoriaus pavaduotojas Rimantas Gedrimas.
KRATC yra 7 Vakarų Lietuvos regiono savivaldybių įsteigta bendrovė, kuri vykdo Europos Sąjungos ekologijos standartus atitinkančios atliekų tvarkymo sistemos sukūrimo ir tobulinimo darbus, organizuoja didžiųjų, pavojingų ir kompostuojamų buities atliekų surinkimą regione bei administruoja vietinę rinkliavą Klaipėdos ir Neringos miestuose.
Naujausi komentarai