Kasdien nuo ankstaus ryto uostamiesčio prekybos centro prieigose M.Mažvydo alėjoje sėdintys benamiai ne elgetauja, o "dirba", – už atlygį jie nuolat perka vaikams rūkalų. Tai kasdien mato šioje parduotuvėje besilankantys klaipėdiečiai, tuo įsitikino ir kelias dienas situaciją čia stebėję "Klaipėdos" korespondentai.
Dirba slaptu pirkliu
Kiekvieną darbo dieną rytas M.Mažvydo alėjoje prasideda panašiai. Žmonės skuba į darbą ir beveik nepastebi, kaip mokinukai akimis ieško benamio vyro. Kartais jis ateina pernelyg vėlai, tad vaikiai patrepsi parduotuvės prieangyje ir pėdina į mokyklą.
Jeigu benamis jau būna spėjęs atsisėsti savo nuolatinėje vietoje, viskas vyksta pagal seniai žinomą scenarijų: vaikas trumpai pasikalba su benamiu, įspraudžia jam į saują kelias monetas, benamis nupėdina į parduotuvę ir grįžta su pakeliu cigarečių, mokinukas čia pat atidaro rūkalų pakuotę ir ištiesia dvi cigaretes arba kelias monetas.
Netrukus vaikų prie parduotuvės nelieka, jie išskuba į pamoką. Troškulio kamuojamas benamis nuslenka atgal į parduotuvę, nusiperka kelias dešimtis centų kainuojančio gėralo, grįžta į savo "darbo" vietą, išgeria butelaitį ir laukia kitos pertraukos mokykloje. Nors skambučio šis vyras negirdi, pamokų ir pertraukų laiką jis žino mintinai. Mat jaunieji klientai pasirodo prieš pamokas bei ilgųjų pertraukų metu.
Nusivedė pirkti rūkalų
Vakar prieš pat aštuntą ryto šis apie 30 metų benamis spėjo pabendrauti su trimis paauglių grupėmis.
Vienas šviesiaplaukis vaikinas mostelėjo ranka į Herkaus Manto gatvę ir kviesdamas linktelėjo galvą. Benamis klusniai pakilo iš savo vietos ir kiemais nuskubėjo drauge su paaugliu iki šios gatvės. Pakeliui mokinukas susiskambino su draugu, šis pavijo šviesiaplaukį, padavė jam pinigų ir pasuko už Herkaus Manto gatvės 3-iojo namo kampo.
Benamis įėjo į kiosku vadinamą parduotuvę, bakstelėjo pirštu į cigarečių stendą.
Jauna pardavėja padavė jam du skirtingus pakelius. Vyras sumokėjo 5 eurus 9 centus.
Pamatęs, kad korespondentai jį stebi, vakarykščiu alkoholiu ir purvinais rūbais iš tolo trenkiantis vyras ėmėsi puolimo.
Jis ilgokai tvirtino nematęs jokių vaikų ir jiems nieko nepirkęs, aiškino, kad rūkalų pirko sau, buvo net įsižeidęs dėl esą nepagrįstų priekaištų.
Pardavėja – pavyzdys kitoms
Po akimirkos benamis pasuko už namo kampo, kur jo jau laukė pinigų davę paaugliai. Mokiniai paskubėjo atlupti pakuotes.
Tradicinis atlygis už vargą benamiui – pora cigarečių iš pakelio.
"Jei ne aš, vis tiek kas nors nupirks. Nieko čia blogo! Aš, va, nuo 12 metų rūkau, ir nieko!" – rėkte rėkė benamis.
Tuo metu paaugliai jautėsi nesmagiai užklupti neteisėtai įsigiję rūkalų, nenoromis pasisakė esą devintokai. Vaikinai pasuko į mokyklą, o piktas benamis šį kartą liko be uždarbio.
Jis sugrįžo į savo įprastą vietą laukti mokinių.
Tiesa, ne kiekvieną kartą jam pavyksta "pagelbėti" vaikams. Jauna pardavėja Irena jam neparduoda rūkalų.
"Čia nuolat sėdi pora: tas vyras ir moteris. Kai pamatau, kad pinigų jiems davė mokiniai, cigarečių neparduodu. Nors formaliai neturėčiau taip elgtis, bet juk akivaizdu, kad vaikams rūkalus perka. Nėra lengva – tie benamiai čia tokį triukšmą sukelia. Bet aš negaliu matyti, kas čia vyksta. Abejoju, ar tų vaikų tėvai žino, kam leidžiami pietums skirti pinigai", – piktinosi pardavėja.
Dažniau baudžia merginas
Nuo gegužės 1-osios įsigaliojęs įstatymas nepilnamečiams draudžia ne tik rūkyti, bet ir nešiotis rūkalų.
Kaip laikomasi šio įstatymo, prižiūri savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai bei policijos pareigūnai.
Kartą per savaitę valdininkai ir policininkai surengia reidus. Jie lankosi prie švietimo įstaigų bei vietose, kur uždrausta rūkyti.
Paradoksalu, tačiau daugiau protokolų už šiuos administracinės teisės pažeidimus surašyta merginoms nei vaikinams.
Šiemet už rūkymą draudžiamose vietose arba neturint 18 metų nubausta 60 asmenų. Tiesa, jaunesnių nei 16 metų rūkalių tikrintojams nutverti nepavyko.
Užtat klaipėdiečiai, gyvenantys šalia mokyklų, prisižiūri šiurpių vaizdų. Cigaretes peša ne tik vyresniųjų klasių moksleiviai, bet ir pradinukai. Net dešimtmetės traukia dūmą.
Vaiko lūpose – nuorūka
"Sunku patikėti, bet pati mačiau, kaip kokių devynerių berniukas už elektros skydinės atidžiai apžiūrinėjo žemę. Ten mokiniai nuolat rūko. Vaikas rado nuorūką ir prisidegęs godžiai užsitraukė dūmą. Jo elgesys rodė, kad jam tai jokia naujiena. Šiurpu matyti tokius vaizdus", – pasakojo Švyturio gatvėje gyvenanti dienraščio "Klaipėda" skaitytoja.
Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai, kaip ir policijos apylinkių inspektoriai, turi daug darbo, tad kasdien gaudyti rūkančių vaikų negali.
"Pertraukos tarp pamokų yra visose mokyklose tuo pačiu metu, todėl negalime pričiupti daugiau jaunųjų rūkalių. Jaunesni nei 16 metų vaikai negali būti baudžiami, jei įkliūtų tokio amžiaus mokiniai, tektų už vaikų nepriežiūrą bausti jų tėvus", – paaiškino savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus Kontrolės ir prevencijos poskyrio vedėjas Vilius Valys.
Valdininkas įsitikinęs, kad dalį atsakomybės turėtų prisiimti ir pedagogai. Praktika byloja, kad tose mokyklose, kur yra griežta tvarka, mokiniai retai rūko per pertraukas ir po pamokų. Pasak V.Valio, socialiniai pedagogai turi teisę patikrinti mokinių kuprines. Mokytojai turi galimybę bendrauti su moksleivių tėvais ir nebūtinai bausmėmis neleisti priprasti prie tabako.
"Kartą buvome patekę į keistą situaciją. Paauglio mama stojo ginti rūkančio sūnaus, sakydama, kad šis rūkė ne prie mokyklos, todėl jo nėra už ką bausti. Buvo panašu, kad ji pati nupirko sūnui rūkalų", – pasakojo V.Valys.
Perkantiesiems grasina baudomis
1-ojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Apylinkės inspektorių veiklos grupės laikinai atliekantis viršininko funkcijas Saulius Bitinas tikino, kad pranešimų apie suaugusiuosius, nuperkančius nepilnamečiams rūkalų, negauna.
"Tai yra tik viena iš apylinkių inspektorių darbo sferų, tad skirti viso darbo laiko vien rūkantiems nepilnamečiams pareigūnai negali. Kas vaikams nuperka tabako gaminių, pareigūnai bando sužinoti klausdami pačių vaikų, bet ar jais galima tikėti, dar klausimas. Tektų ilgiau stebėti ir tik tada būtų galima nubausti tokius asmenis", – komentavo pareigūnas.
Už dvoką bausti negali
Kaip išvaryti benamius iš parduotuvės M.Mažvydo alėjoje prieigų, kol kas, atrodo, įstatymų vykdytojai dar nesugalvojo.
"Aišku, kad jis dvokia, yra nepatogu visiems aplinkiniams. Tačiau teisės aktai nenumato žmogaus bausti ar varyti iš kažkur, jei jis yra negražus ar yra ne to socialinio sluoksnio. O vien pasakymo, kad prie parduotuvės sėdintys asmenys perka vaikams rūkalų, neužtenka. Reikia tai dar įrodyti. Kitas dalykas, kiek veiksminga bus benamiui paskirta bauda. Juk žinome, kad jie dažniausiai neturi pajamų, – kalbėjo S.Bitinas. – Benamiams skiriamas ypatingas viešosios policijos dėmesys. Dabar yra numatytas visas policijos veiklos priemonių planas."
Ten, kur esama informacijos apie galimus teisės pažeidimus, policijos patruliams duodamas nurodymas apsilankyti dažniau.
Naujausi komentarai