Sukėlė abejonių
Dienraštis „Klaipėda“ sulaukė skundo dėl esą be eilės galėjusio pasiskiepyti vieno buvusio mediko. Prie skiepų kabineto esą pastebėta ir mediko žmona.
„Kodėl be eilės skiepijamas buvęs gydytojas, jo žmona? Nėra eilės sąrašų, šeimos gydytojai neinformuoti“, – dienraščio klausė anonimas elektroniniu paštu.
Klaipėdos savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rožė Perminienė pasiaiškino situaciją.
Gydytojai negali žaisti popieriniais pacientų sąrašais kaip akmens amžiuje.
„Viskas vykdyta pagal nustatytas procedūras ir tvarkas. Vadovaujantis Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, daugiau informacijos pateikti negalime. Tik asmeniui davus sutikimą, galima viešinti jo duomenis apie sveikatą ar vykdytas medicinines procedūras. Papildomai informuojame, kad asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų vakcinacija įvykdyta – visi medikai, kurie norėjo, buvo paskiepyti, visiems vakcinų užteko“, – tikino R.Perminienė.
Pasak skyriaus vedėjos, šiuo metu uostamiestyje turėtų prasidėti švietimo įstaigų darbuotojų vakcinacija. Norą skiepytis pareiškė per 2 tūkst. darbuotojų.
Pirmadienį laukta „Pfizer“ vakcina Klaipėdos nepasiekė dėl sutrikusių lėktuvų skrydžių, siuntos laukta antradienį.
Rožė Perminienė / Vytauto Liaudanskio nuotr.
Mieste – 35 tūkst. pensininkų
Klausimų dėl skiepijimosi eilių turėjo ir senjoras Aleksas, teiravęsis, kada pagaliau bus pradėta pensininkų vakcinacija?
„Išgirdau per radiją, kad Vilniuje ir Kaune pensininkai jau registruojami skiepams nuo koronaviruso. O apie Klaipėdą nieko negirdėti. Kada bus pradėti skiepyti pensininkai? Juk gamtoje veikia toks dėsnis – pirmiausia miršta seniai. Kas nors gali paaiškinti, kokia tvarka bus Klaipėdoje?“ – klausė pensininkas.
R.Perminienė sakė, kad iš viso uostamiestyje gyvena 35 tūkst. nuo 65 m. amžiaus ir vyresnių gyventojų.
„Pagal prioritetus, šią ir kitą savaitę bus vakcinuojami švietimo įstaigų darbuotojai. Toliau turėtų būti skiepijami 65-erių ir vyresnio amžiaus gyventojai. Pirmiausia bus vakcinuojami nuo 80 m. ir vyresni miestiečiai. Net ir norėdami, mes skiepijimo proceso negalime paspartinti. Per savaitę Klaipėda gauna vos 2 tūkst. vakcinos dozių. Galime įsivaizduoti, koks ilgas bus šis procesas, jei vakcinų nedaugės“, – kalbėjo R.Perminienė.
Laukia elektroninės sistemos
Sveikatos apsaugos ministerija žada, kad kitą savaitę pradės veikti elektroninė registracijos sistema.
„Gyventojams per „esveikata“ sistemą bus galima užsiregistruoti pasiskiepyti patogiu metu ir patogioje vietoje. Šiuo metu šioje sistemoje žmogus gali užsirašyti pas kardiologą ir kitą specialistą. Turėtų būti sudaryta galimybė registruotis ir skiepui. Tik mes patys dar nežinome, kada ta sistema pradės veikti. Ministerija tikina, kad artimiausiu metu. Bet jei ministerija meluoja, ir aš jums meluoju“, – juokavo R.Perminienė.
Vyresnio amžiaus senjorams, negebantiems naudotis elektronine sistema, reikėtų pagalbos paprašyti artimųjų. Jei tokios galimybės nėra, skiepui pensininką galės užregistruoti šeimos gydytojas.
„Jei žmogus telefonu susikalba su šeimos gydytoju, susitars ir dėl skiepo registracijos. Svarbu, kad sistema pradėtų veikti, nes patys gydytojai tikrai turi milijoną darbų. Gydytojai negali žaisti popieriniais pacientų sąrašais kaip akmens amžiuje. Norint suregistruoti visus 35 tūkst. senjorų, reikėtų uždaryti vieną polikliniką ir visą personalą paskirti šiam darbui. O jei po savaitės kažkas atsisakys skiepo, reikės iš naujo sąrašus sudarinėti?“ – pastebėjo R.Perminienė.
Truks ilgus mėnesius?
Pašnekovė tikino, kad net ne sąrašai svarbiausi, o pačios vakcinos dozių trūkumas.
„Klaipėdoje buvo paskiepyti keli pensininkai, nes liko vakcinos po vaistininkų. Vakcinos buvo atšildytos, tad jas per penkias dienas reikia sunaudoti. O jei lieka atidarytas buteliukas, šešias vakcinos dozes būtina sunaudoti per dvi valandas, kitaip teks išpilti“, – paaiškino Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja.
Visuotinė pensininkų vakcinacija nė vienoje savivaldybėje dar nėra pradėta.
Jei ir toliau uostamiestis per savaitę gaus tik po 2 tūkst. vakcinų, 35 tūkst. pensininkų teks skiepyti mažiausiai iki birželio arba liepos.
„Mes esame pasiruošę ir dideliems skiepijimų srautams. Mieste yra du vakcinacijos centrai – Klaipėdos miesto poliklinika ir Jūrininkų sveikatos priežiūros centras. Jei taip nutiktų, kad Lietuva gautų daugiau vakcinų, bet ne vadinamosios ledo vakcinos, kuriai reikia tam tikro temperatūros režimo, vakcinacijos procesą būtų galima decentralizuoti. Tai reiškia, kad vakcinos būtų išdalytos sveikatos centrams, o šeimos gydytojai galėtų skiepyti savo pacientus“, – paaiškino R.Perminienė.
Šiuo metu koronavirusu Klaipėdoje serga trys tūkstančiai gyventojų.
Jau vakcinuoti medicinos, socialinių įstaigų darbuotojai, paskiepyti ir vaistininkai.
Naujausi komentarai