Pereiti į pagrindinį turinį

Dėstytojai prašneko apie algas

2008-10-08 09:00
Dėstytojai prašneko apie algas
Dėstytojai prašneko apie algas / Nerijaus Jankausko nuotr.

Dėstytojai pakilo į kovą už savo teises. Šimtai studentų ir dėstytojų ragino Vyriausybę tesėti savo pažadus, nevaidinti, o vykdyti aukštojo mokslo reformą.

Apsijuosė įspėjamąja juosta

Vakar Klaipėdos universitetas (KU) buvo vieningas – į universiteto kiemą dviem valandoms nutraukę paskaitas atėjo ne tik streikavę dėstytojai, bet ir keli šimtai studentų.

Įspėjamąja juosta apjuostoje centrinių universiteto rūmų automobilių stovėjimo aikštelėje pasirodė ir universiteto administracija.
Kaip teigė Humanitarinių mokslų fakulteto dekanas Rimantas Balsys, tai – pirmoji pilietiškumo pamoka akademinei bendruomenei.

"Aukštųjų mokyklų dėstytojai liko vieninteliai, kurie pilietinėmis akcijomis neatkreipė dėmesio į savo varganą būklę. Tai pirmasis žingsnis, kai drauge su studentais laikome savotišką pilietiškumo egzaminą", – tikino R.Balsys.

"Išmokys skraidyti dramblį"

Raginimai tesėti pažadus, grasinimai emigruoti ir kiti šūkiai įspėjamajame aukštųjų mokyklų streike Klaipėdoje skambėjo dažniau iš studentų lūpų.
Jie į aikštelę sugužėjo nešini plakatais "Pasiekėm dugną – kas toliau?", "Vykstu į užsienį. Pretekstas – jūsų sprendimas", "Iki sekmadienio kirkiliuks ir dramblį skraidyt išmokys", "Įdarbinsiu burtininką, kuris įvykdytų mano pažadus. CV siųsti adresu: Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, ministrui".
Studentai teigė visiškai palaikantys dėstytojų reikalavimus – esą jų krūvis milžiniškas, o algos varganos.

Dėstytojai reagavo kiek nuosaikiau, tačiau patyliukais jau kalbėjo apie būtinybę organizuoti neterminuotą streiką lapkritį.

Premjeras pajuokavo?

Iki dabar valstybės iš dalies finansuojami studentai nesumokėjo įmokų už studijas – buvo tikimasi, jog trūkstamas lėšas padengs Vyriausybė.
Pirmadienį premjeras Gediminas Kirkilas atsakė, jog 23 mln. universitetai iš valstybės biudžeto neturėtų tikėtis, o problemas palieka išsispręsti patiems universitetams bei Švietimo ir mokslo ministerijai.

KU rektorius Vladas Žulkus šitokią poziciją pavadino pajuokavimu.
"Matyt, jo žodžius galima laikyti pajuokavimu. Kitaip nepavadinsi. Nė vienas universitetas neturi atliekamų lėšų ir jau skaičiuoja, kaip reikės pragyventi, jei studentai nemokės", – aiškino V.Žulkus.

Studentai ėmė skanduoti: "Mes už mokslą nemokėsime".
Tačiau rektorius tikino, jog studentams atsisakius mokėti įmokas, dėstytojai gali atsisakyti dirbti.

"Jei studentai nemokės – paleisime universitetą atostogų. Mes bandysime savo biudžetą ramstyti, krapštysime lėšas iš kitų šaltinių, bet vis tiek mums pritrūks mažiausiai milijono. Mes galime dirbti, bet dėstytojai nedirbs", – aiškino V.Žulkus.

Tik streikų pradžia

Dėstytojų ir administracijos darbuotojų nuotaikos streiko metu nebuvo pačios optimistiškiausios. Trūkstant pinigų algoms universitetas jau buvo priverstas veržtis diržus.

Pastarajame Senato posėdyje priimtas nutarimas visiems mokslo ir administracijos darbuotojams sumažinti algas. Kai kurios nepaklausios ir nuostolingos studijų programos buvo visai panaikintos. Galiausiai nuspręsta, jog algos už gruodį dėstytojams bus mokamos jau iš kitų metų biudžeto.

Toliau veržtis diržus universiteto administracija nemato iš ko.
KU profesinės sąjungos pirmininkė Asta Marija Lapinskienė teigė, kad nesulaukę atsako dėstytojai ryšis ir neterminuotam streikui.

"Vyriausybė jau pasakė, kad pinigų nėra ir neieškos, tad ruošiamės visuotiniam streikui. Streikuosime tol, kol ji supras, kad be aukštojo mokslo Lietuva nebus normali valstybė. Mes neturime iškasenų, neturime nieko kito, tik žmones, kurie turi puikias galvas ir gali sukurti vertybes", – tvirtino A.M.Lapinskienė.

Dėstytojai prabilo vėlai

Dėstytojai pakilo į ilgesnę kovą nei dviejų valandų streikas. Susirinkę akademikai pritarė neterminuoto streiko idėjai ir pripažino, kad per ilgai delsta išreikšti savo poziciją.
"Iki šiol visa ši situacija buvo lyg vienas didelis teatras, gramzdinęs šalį: Vyriausybė vaidina, kad moka pinigus, dėstytojai – kad dėsto, studentai – kad mokosi. Dėstytojai iki šiol tylėjo, tarsi jiems būtų nepatogu kalbėti apie materialinius dalykus. Todėl ir yra tragiška situacija", – teigė Humanitarinių mokslų fakulteto docentas Tomas
Kiauka. Vakar Lietuvoje streikavo dvylika universitetų ir trys valstybinės kolegijos.
Klaipėdos universitete yra apie 1,2 tūkst. dėstytojų.


Dėstytojų streiko reikalavimai

1. Kompensuoti per 2008 m. spalį aukštosioms mokykloms prarastas lėšas dėl studentų, besimokančių valstybės finansuojamose vietose, atleidimo nuo mokesčio už studijas.

2. Grąžinti 2008 m. spalį universitetams 41 mln. litų, nusavintų mokytojų algoms padidinti.

3. Padidinti mokslo ir studijas aptarnaujančio bei techninio-ūkinio personalo darbo užmokestį nuo 2009 m. sausio 1-osios 20 proc. ir įtraukti šią darbuotojų grupę į ilgalaikio universitetų darbuotojų atlyginimų kėlimo 2009–2011 m. programą
4. Vykdyti Konstitucinio Teismo sprendimą dėl lėšų skyrimo studijoms valstybės finansuojamose vietose

Mažinami atlyginimai KU darbuotojams

Dėstytojams – 8 proc. mažesnės algos.
Katedrų vedėjams – 5 proc. mažesni priedai.
Administracijai – 10 proc. mažesni priedai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra