Valdininkų algos turi būti viešinamos jau šešerius metus, tačiau savivaldybė apie savo darbuotojų atlyginimus paskelbė tik prieš kelias dienas. O informacija, ar klerkų algos nedidėjo, liko paslaptis.
Reikalavimas – nė motais
Vyriausybė dar 2003 metais balandžio 18 dieną savo nutarimu įpareigojo šalies savivaldybes turėti interneto svetainę ir joje, be kitos informacijos, skelbti valdininkų atlyginimus.
Reikalaujama, kad savivaldybės interneto svetainės skyriuje „Veikla“ būtų nuoroda į informaciją apie darbo užmokestį. Šiame skyrelyje turi būti nurodyti darbuotojų, užimančių vienodas arba pagal kitus požymius vienarūšes pareigybes, pareigybių pavadinimai ir jas užimančių darbuotojų praėjusių metų vidutinis mėnesinis darbo užmokestis „ant popieriaus“ bei einamųjų metų praėjusio ketvirčio vidutinis mėnesinis darbo užmokestis, neatskaičius mokesčių.
Kad savivaldybės privalo laikytis tokio nurodymo, liepos 10 dieną įsigaliojo dar vienas teisės aktas. Tačiau net jis neprivertė uostamiesčio valdininkų viešinti algų. Todėl Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriui Aloyzui Každailevičiui reikalavimą paskelbti informaciją apie darbuotojų algas surašė Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė.
Ji pareikalavo, kad savivaldybės vadovas nedelsiant įvykdytų Vyriausybės nutarimo reikalavimą viešinti valdininkų algas. Prieš kelias dienas Klaipėdos savivaldybės interneto svetainėje tokia informacija atsirado. Tačiau paskelbta tik tai, kiek vidutiniškai savivaldybės darbuotojai uždirbo per praėjusio ketvirčio vieną mėnesį. Informacijos, kokias algas valdininkai gaudavo pernai, nėra.
Slepia išaugusias išmokas
„Savivaldybė mano reikalavimą įvykdė tik iš dalies. Mano vertinimas paprastas – nenoras skelbti praėjusių metų atlyginimų yra akivaizdus vilkinimas ir nenoras parodyti, kaip algos kito“, – teigė K.Vintilaitė.
Jos teigimu, nesant galimybės palyginti, kaip atlyginimai keitėsi per metus, kyla klausimas, ar jie mažėjo. „Žinoma, algos sumažintos tiek, kiek buvo nurodyta įstatyme, kuriuo sumažintas bazinis dydis. Tačiau savivaldybės administracijos direktorius savo įsakymu gali nustatyti įvairaus dydžio priedus prie atlyginimo. Manipuliacijos galimybė nesusimažinti algų – didelė. Nesakau, kad taip ir yra, tai tik mano pasvarstymai. Bet kol nėra pateikta informacija apie praėjusių metų atlyginimus, tikrai negalime būti tikri, ar jie šiemet savivaldybės darbuotojams sumažėjo“, – kalbėjo K.Vintilaitė.
Gauna 35 proc. priedą
Savivaldybės vadovas A.Každailevičius ne kartą viešai deklaravo, jog šiemet darbuotojams priedai prie algų nėra mokami, nes taupoma.
Pačiam A.Každailevičiui miesto taryba „už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą“ nustatė 35 proc. atlyginimo dydžio priedą, kuris bus mokamas iki metų pabaigos. Anksčiau A.Každailevičiui buvo skiriamas 50 proc. algos dydžio priedas.
Skelbiama, kad antrąjį šių metų ketvirtį savivaldybės administracijos direktorius per mėnesį vidutiniškai su priedu uždirbo 6 tūkst. 607 litus, neatskaičius mokesčių. Mero atlyginimas – 6 tūkst. 150 litų. Miesto vadovas Rimantas Taraškevičius ne kartą viešai skundėsi, kad jam atlyginimas rugpjūtį buvo sumažintas bemaž 1 tūkst. litų. Tačiau neaišku, ar tai tiesa, nes savivaldybė neskelbia, kiek meras uždirbo praėjusiais metais.
Valdininkams įstatymu atlyginimai šiemet buvo mažinti du kartus. Nuo sausio 1 dienos algos sumažėjo 12 proc., o nuo 5 iki 15 proc.
Sunku suskaičiuoti
Paklaustas, kodėl savivaldybė nesilaiko įstatymo ir tinkamai neviešina valdininkų algų, administracijos direktorius A.Každailevičius atsakė klausimu: „O jums neužtenka tiek, kiek skelbiame?“
Priminus, jog informacija reikalinga ne žurnalistams, o ją skelbti įpareigoja įstatymai, A.Každailevičius patikino, jog artimiausiu metus bus stengiamasi paviešinti ir tai, kiek savivaldybės darbuotojai uždirbo praėjusiais metais.
„Vargas yra skaičiuoti. Kol paskelbėme antrojo ketvirčio atlyginimus, reikėjo sodinti žmogų, kuris tris dienas skaičiavo“, – tvirtino savivaldybės vadovas.
Anksčiau jis turėjo dar originalesnį paaiškinimą, kodėl neviešina valdininkų algų. Esą darbuotojų atlyginimai turi būti pradėti viešinti tik kitų metų pabaigoje, kai ES pinigais bus pakeistas visas savivaldybės internetinis puslapis.
Atlyginimai padidėjo
Reikalavimų skelbti informaciją apie valdininkų darbo užmokestį nevykdo ir kitos Klaipėdos apskrities savivaldybės.
Savivaldybės darbuotojų algų visiškai neviešina Neringos savivaldybė, Šilutės valdžia internetiniame puslapyje skelbia tik tai, kiek valdininkai uždirbo per antrąjį šių metų pusmetį.
Įstatymų laikosi Palangos, Kretingos ir Klaipėdos rajono savivaldybės. Jų paskelbta informacija tik įrodo, kodėl kai kurios savivaldybės, tarp jų – ir Klaipėdos, nenori viešinti praėjusių metų atlyginimų, mat paaiškėja, kad šiemet valdininkai uždirba daugiau nei praėjusiais metais, nors algos visiems esą yra mažinamos.
Pavyzdžiui, Kretingos rajono meras pernai per mėnesį vidutiniškai gaudavo 5 tūkst. 267 litų algą, o šiemet per antrąjį ketvirtį mėnesio algos vidurkis buvo 5 tūkst. 852 litai. Daugiau nei 600 litų nuo praėjusių metų pakilo ir Kretingos rajono tarybos sekretoriaus atlyginimas. Gerokai daugiau Kretingos rajono savivaldybėje uždirba skyrių vedėjai, seniūnai.
Algos valdininkams, palyginti su praėjusiais metais, kilo ir Klaipėdos rajono savivaldybėje. Skyrių vedėjai, jų pavaduotojai, vyriausieji specialistai uždirba daugiau nei pernai. Tokia pati situacija ir Palangos savivaldybėje. Pavyzdžiui, pernai savivaldybės administracijos direktorius per mėnesį gaudavo 5 tūkst. 437 litus, o šiemet, kai algos buvo sumažintos, 5 tūkst. 804 litus.
Klaipėdos valdininkai 2009 m. II ketvirtį per mėnesį uždirbo (neatskaičius mokesčių):
Meras – 6 tūkst. 150 Lt
Mero pavaduotojas – 5 tūkst. 442 Lt
Administracijos direktorius – 6 tūkst. 607 Lt
Administracijos direktoriaus pavaduotojas – 4 tūkst. 853 Lt
Tarybos sekretorius – 4 tūkst. 855 Lt
Mero patarėjas – 4 tūkst. 549 Lt
Karjeros valstybės tarnautojai
Departamento direktorius – 5 tūkst. 700 Lt
Skyriaus vedėjas – 4 tūkst. 549 Lt
Poskyrio vedėjas – 3 tūkst. 183 Lt
Seniūnas – 3 tūkst. 709 Lt
Skyriaus vedėjo pavaduotojas – 3 tūkst. 649 Lt
Vyriausiasis specialistas – 2 tūkst. 731 Lt
Vyresnysis specialistas – 2 tūkst. 251 Lt
Specialistas – 1 tūkst. 939 Lt
Darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis
Skyriaus vedėjas – 2 tūkst. 54 Lt
Poskyrio vedėjas – 1 tūkst. 920 Lt
Vyriausiasis specialistas – 1 tūkst. 599 Lt
Vyriausiasis archyvaras – 1 tūkst. 665 Lt
Vyresnysis specialistas – 1 tūkst. 359 Lt
Vyresnysis buhalteris – 1 tūkst. 584 Lt
Vyresnysis archyvaras – 1 tūkst. 338 Lt
Specialistas – 1 tūkst. 107 Lt
Sandėlio vedėjas – 819 Lt
Sandėlio budėtojas – 1 tūkst. 48 Lt
Vairuotojas – 1 tūkst. 357 Lt
Rūbininkas (budėtojas) – 924 Lt
Stalius – 664 Lt
Elektrikas – 1 tūkst. 280 Lt
Darbininkas 0,5 etato – 401 Lt
Sekretorė – 1 tūkst. 24 Lt
Naujausi komentarai