Dumpių sąvartyne jau veikia atliekų rūšiavimo linija, kurią aptarnauja dvi brigados rūšiuotojų. Taip iš bendros šiukšlių masės atskiriama daugiau perdirbti bei sukūrenti tinkamų atliekų.
Dirba dviem pamainomis
Iki šiol rūšiavimas sąvartyne vykdavo primityviai: dešimties žmonių brigada rankomis ir kabliais traukdavo šiukšles iš mašinos išverstos atliekų krūvos ir bandydavo atskirti antrines žaliavas.
Bet tai tebuvo paviršinis rūšiavimas.
Jau pusantro mėnesio Dumpių sąvartyne veikia rūšiavimo linija, o nuo gegužės 20-osios prie jos dirba dvi pamainos.
Nuo 6 iki 22 val. prie linijos dirba 28 žmonės.
Išverstą mašinos kaupą ekskavatorius deda ant konvejerio. Jis nukreipia masę į sijotuvą, primenantį didžiulę centrifugą, kurioje išsijojamos biriosios medžiagos.
Atliekos tampa kuru
Likusios atliekos konvejeriu patenka į rūšiavimo patalpą. Vienu metu prie konvejerio stovi 13 žmonių.
Kiekvienas jų iš bendros masės atrenka skirtingus dalykus: stiklą, plastikinius butelius, plėvelę, popierių ir kartoną, pakuotes bei kitokias atliekas.
Konvejerio pabaigoje sumontuotas magnetas, kuris ištraukia juodąjį metalą, o spalvotąjį rūšiuotojai meta į atskirą talpyklę.
Po patalpa, kurioje dirba rūšiuotojai, įrengti konteineriai, į kuriuos sumetamos surūšiuotos antrinės žaliavos. Jos vėliau parduodamos supirkėjams.
Tai, kas iš bendros masės lieka, atskyrus šias žaliavas, išvežama deginti į termofikacinę jėgainę "Fortum Klaipėda".
Pirks naujesnius įrenginius
Dabar per pamainą Dumpių sąvartyne išrūšiuojama apie 100 t atliekų. Viena šiukšlių mašina atveža apie 10 t.
Atsiradus antrajai rūšiuotojų pamainai, šis rodiklis išaugo dvigubai. Tai yra, dieną per rūšiuotojų rankas pereina 20-ies mašinų turinys.
Visas likusias atliekas taip pat įmanoma rūšiuoti, tam planuojama įsigyti dar vieną rūšiavimo liniją. Naudojantis ES projektu KRATC jau pradėjo jos pirkimo procedūrą.
Įsidarbina ir studentai
Sąvartyne dirbantys rūšiuotojai yra suinteresuoti iš bendro kiekio atskirti kaip galima daugiau antrinių žaliavų, nes nuo to priklauso jų atlyginimas.
Pirmąjį mėnesį darbininkai uždirbo po 1100 litų atskaičius mokesčius. Rūšiuotojų vadovas Žydrūnas Mašeckis tikino, kad ši suma gali išaugti dar keliais šimtais litų.
Čia dirba klaipėdiečiai, kuriuos į darbą Dumpiuose atveža ir po darbo namo parveža tam skirtas automobilis, nes susisiekimas su darbo vieta gana sudėtingas.
Darbo vietoje žmonėms suteikiama galimybė nusiprausti, persirengti, yra poilsio kambarys, kuriame jie praleidžia pietų pertrauką. Įdomu, kad šioje vietoje dirba daugiau moterų negu vyrų.
Vasarai čia įsidarbino ir keli studentai.
Naujausi komentarai