Klaipėdos savivaldybė nuo šiol nebeviešins socialinio būsto laukiančiųjų sąrašų. Tačiau šio būsto laukiantieji tikina, kad toks sprendimas gali lemti neskaidrius sprendimus
Buvo ketvirta, tapo septinta
Sprendimas nebeviešinti pretendentų į socialinį būstą sąrašų priimtas remiantis Asmens duomenų apsaugos įstatymu.
Tačiau ši žinia pribloškė viename dešimties kvadratų kambaryje su trimis vaikais gyvenančią 39-erių Žaną Brižinskaitę. Moteris įsitikinusi, kad po tokio sprendimo bus mažiau skaidrumo skirstant būstą remtinoms šeimoms.
„Kas metai aš ne kylu į sąrašo viršų, o krentu žemyn. Užpernai buvau ketvirta, pernai – penkta, o šiemet – jau septinta eilėje. Negaliu to suprasti. Ne kartą ėjau aiškintis į savivaldybę, niekas dorai nesiteikia pasakyti žmogui, kas čia vyksta“, – stebėjosi moteris.
Mūšis už miegą
Aptikusi internete pretendentų į socialinį būstą sąrašą, klaipėdietė atidžiai sekė jo pasikeitimus. Kruopščiai kiekvienais metais savo padėtį šiame sąraše stebėjusi moteris šį pavasarį nebeiškentė ir puolė ieškoti teisybės.
„Aš taip jau nebegaliu gyventi. Penkerius metus su vaikais gyvenu vos dešimties kvadratinių metrų bute. Turime tik tualetą. Maistą gaminame tame pačiame kambaryje. Čia pat ir miegame“, – kalbėjo motina.
Moteris tikino, kad paaugusiems vaikams ne tik nėra kur pamokų ruošti, trūksta vietos net vaikų daiktams, rūbams.
„Vakare vaikai susimuša dėl geresnės vietos miegoti. Nakčiai klojamės gultus čia pat ant grindų“, – kalbėjo moteris.
Ž.Brižinskaitė augina pirmaklasę mergaitę bei ketvirtoką ir šeštoką berniukus. Viename kambaryje visa šeimyna jau vos sutelpa.
Sąrašai apaugo išimtimis
Klaipėdos savivaldybės Socialinio būsto skyriaus vedėja Danguolė Netikšienė tikino, esą trijų vaikų mama be reikalo įtarimus meta klerkams.
„Kai buvo ruošiama įstatymo pataisa dėl sąrašo papildymo, mes šiai tvarkai nepritarėme. Mūsų manymu, skaidrumo šiame reikale trūks ir prasidės įtarinėjimai“, – aiškino D.Netikšienė.
2008 metų įstatymo pataisa, pakeitusi sąrašų sudarymo tvarką, iki šiol kursto aistras.
„Valstybės paramos įstatyme yra numatyta daugybė galimybių į jį patekti be eilės. Stebime išimčių tendenciją. Be eilės į sąrašą įtraukiami tie, kurie neteko būsto dėl gaisro ar stichinių nelaimių. Tačiau šioji pirma išimtis apaugo kitomis išlygomis“, – aiškino savivaldybės skyriaus vedėja.
Išimties tvarka būstą gali gauti net tie, kurie neįrašyti į sąrašą.
„Tereikia pagimdyti trynukus arba auginti penkis ir daugiau vaikų. Ši išimtis pagimdė neoficialų sąrašą“, – kalbėjo D.Netikšienė.
Tinkančių būstų nėra
Pasak savivaldybės darbuotojos, dažniausiai būsto laukiantiems nepasitenkinimą kelia iš vieno sąrašo į kitą perkeliamos pavardės.
„Pavyzdžiui, šeima, įsirašiusi į jaunų šeimų sąrašą, bėgant laikui, susilaukia trečio vaiko. Jie ir įgyja teisę būti įrašyti į daugiavaikių sąrašą“, – kalbėjo D.Netikšienė.
Socialinio būsto plėtrai finansavimas šiais metais nutrauktas, tad D.Netikšienė tikino negalinti spėti, kada trijų vaikų mama gali tikėtis geresnių gyvenimo sąlygų. Tačiau pasiaiškinusi padėtį D.Netikšienė tikino, kad Ž.Brižinskaitė realiai yra ketvirtoje sąrašo vietoje, nors oficialiai sąraše jos pavardė įrašyta septintuoju numeriu.
„Mūsų rezerve yra 27 butai, tik trys jų tinka daugiavaikėms šeimoms. Turime iki metų pabaigos juos suremontuoti“, – aiškino D.Netikšienė.
Naujausi komentarai