Lietuva jau rado partnerių, galinčių tiekti dujas į būsimą suskystintų gamtinių dujų terminalą Klaipėdoje - valstybės valdoma bendrovė "Klaipėdos nafta", įgyvendinanti suskystintų gamtinių dujų terminalo projektą, susitarė su JAV energetikos bendrove "Cheniere" dėl dujų pirkimo ir tiekimo sąlygų.
Įmonės pasirašė ketinimų protokolą dėl galimybės ateityje tiekti Lietuvai suskystintas gamtines dujas, pranešė "Klaipėdos nafta".
"Sutartis su kompanija "Cheniere" sudaro sąlygas pradėti diskusiją dėl gamtinių dujų tiekimo galimybės ir galimos optimaliausios tiekimo struktūros, pagal kurią "Cheniere" ateityje galėtų būti gamtinių dujų tiekėja būsimam Klaipėdoje suskystintų gamtinių dujų terminalui, kurio planuojamas pradinis importo pajėgumas - nuo 1,5 mln. iki 2,2 mln. tonų per metus su tolesne plėtros galimybe", - pranešime sakė "Klaipėdos naftos" generalinis direktorius Rokas Masiulis.
Anot jo, šiuo metu JAV intensyviai yra išgaunamos skalūninės dujos, jų gavybos kiekiai yra labai dideli, o dujų kainos - konkurencingos, todėl netolimoje ateityje JAV gali tapti reikšminga suskystintų gamtinių dujų eksportuotoja.
"Džiaugiamės, jog turėsime galimybę dirbti su "Klaipėdos nafta" kuriant konkrečius sprendimus, padedančius tenkinti gamtinių dujų poreikį Lietuvoje", - sakė "Cheniere Energy" valdybos pirmininkas ir prezidentas Charifas Soukis.
Pasak energetikos ministro Arvydo Sekmoko, Lietuvos ir JAV energetinių bendrovių pasirašytas susitarimas - Vyriausybės įgyvendinamos Lietuvos energetinės nepriklausomybės strategijos dalis, kuria siekiama turėti alternatyvius energijos tiekimo šaltinius, užsitikrinti šalies energetinį saugumą bei sustiprinti jos ekonomiką.
"Šiemet planuojam pradėti statyti suskystintų dujų terminalui jau dabar ieškome potencialių dujų tiekėjų. Amerikiečių kompanija - vienas iš partnerių, su kuriais "Klaipėdos nafta" siekia susitarti dėl potencialaus dujų tiekimo, tačiau ne vienintelis", - sakė A.Sekmokas, Lietuvos ambasadoje Vašingtone susitikęs su Ch.Soukiu.
Pasak pranešimo, "Klaipėdos nafta" ir "Cheniere" sutarė tęsti derybas dėl dujų tiekimo apimčių. Jei derybos būtų sėkmingos, ateityje planuojama pasirašyti ilgalaikes suskystintų dujų pirkimo ir tiekimo sutartis.
"SGD eksportas į Lietuvą atvers galimybę vienai iš mūsų sąjungininkų - Lietuvai - diversifikuoti gamtinių dujų tiekimą, didinti energetinį saugumą bei stiprinti ekonomiką. Mūsų kompanija yra laiminga turėdama galimybę prisidėti prie tokio JAV vaidmens pasaulio energetikos rinkose", - teigė Ch.Soukis.
"Chenerie" per savo antrinę įmonę "Chenerie Energy Partners" valdanti "Sabine Pass" SGD terminalą Meksikos įlankos pakrantėje, iniciavo gamtinių dujų skystinimo projektą, kuris leis terminalą transformuoti į dvigubos paskirties objektą, turintį galimybes skystinti JAV išgaunamas natūralias dujas bei jas eksportuoti į užsienio rinkas. Šiuo metu terminalas skirtas SGD importui iš trečiųjų šalių bei jų sudujinimui ir tiekimui į JAV rinką - projektas apima iki keturių įrenginių, kiekvienas iš kurių leistų tiekti į pasaulinę rinką iki 4 mln. tonų dujų per metus.
"Klaipėdos nafta" neužšąlančiame Klaipėdos uoste, kuris yra pagrindinis Lietuvos transporto mazgas, jungiantis jūrinius, geležinkelio ir autotransporto maršrutus bei krovinių srautus tarp Rytų ir Vakarų Europos, valdo vieną moderniausių naftos ir naftos produktų terminalų Europoje. Šiuo metu "Klaipėdos nafta" vysto pirmojo SGD importo terminalo Rytų Baltijos jūros pakrantėje projektą, kurio pradinis pajėgumas sieks 1,5-2,2 mln. tonų per metus.
Lietuva siekia, kad suskystintų dujų terminalas būtų pradėtas statyti šiemet, o galutinai veikti jis turėtų pradėti 2014 metais.
Naujausi komentarai