Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdoje minint Pasaulinę paliatyviosios pagalbos dieną – miesto erdvėse meninės instaliacijos

2023-10-13 13:35

Jau ketvirtus metus Klaipėdoje minima Pasaulinė paliatyviosios pagalbos diena. Ta proga įvairiose miesto erdvėse radosi meninių instaliacijų, simbolizuojančių gyvenimo nepastovumą. Tai tarsi priminimas, kad yra galimybė padėti žmogui lengviau ištverti nepagydomos ligos skausmus.

Simboliai: minint Pasaulinę paliatyviosios pagalbos dieną, Klaipėdos viešosiose erdvėse radosi meninių instaliacijų. Simboliai: minint Pasaulinę paliatyviosios pagalbos dieną, Klaipėdos viešosiose erdvėse radosi meninių instaliacijų. Simboliai: minint Pasaulinę paliatyviosios pagalbos dieną, Klaipėdos viešosiose erdvėse radosi meninių instaliacijų. Simboliai: minint Pasaulinę paliatyviosios pagalbos dieną, Klaipėdos viešosiose erdvėse radosi meninių instaliacijų. Simboliai: minint Pasaulinę paliatyviosios pagalbos dieną, Klaipėdos viešosiose erdvėse radosi meninių instaliacijų. Simboliai: minint Pasaulinę paliatyviosios pagalbos dieną, Klaipėdos viešosiose erdvėse radosi meninių instaliacijų. Simboliai: minint Pasaulinę paliatyviosios pagalbos dieną, Klaipėdos viešosiose erdvėse radosi meninių instaliacijų. Simboliai: minint Pasaulinę paliatyviosios pagalbos dieną, Klaipėdos viešosiose erdvėse radosi meninių instaliacijų.

Lietuvos paliatyviosios medicinos draugijos prezidentė Rasa Dagienė teigė, kad pacientų, kuriems reikia paliatyviosios pagalbos, daugėja, nors iš esmės situacija šioje srityje vis geresnė.

„Didinamas lovų skaičius paliatyviajai pagalbai, padidėjo ir paslaugos prieinamumas per pastaruosius metus. Aišku, norinčiųjų gauti tas paslaugas pacientų skaičius taip pat auga. Didžiausia problema, kad nekinta įkainiai. Todėl įstaigoms, teikiančioms šią paslaugą, išgyventi yra gana sudėtinga“, – kalbėjo R. Dagienė.

Vyrauja nuostata, kad hospisai, kur teikiama paliatyvioji pagalba, yra paskutinė sunkių ligonių gyvenimo stotelė, tačiau R. Dagienė paneigia šį mitą.

„Tai yra netiesa, nors nemažai atvejų, kai čia išties stengiamasi palengvinti likusias gyvenimo dienas, kai ligos nebeįmanoma išgydyti. Tačiau žmonės sunkią būklę patiria ir dėl gretutinio gydymo – spindulinio ar chemoterapijos. Žmonėms, kad ir jaunesnio amžiaus, itin sunku išgyventi tokius gydymo epizodus. Ir čia labai padeda paliatyvioji pagalba, kol pacientų būklė stabilizuojasi, jie sutvirtėja ir sėkmingai gali grįžti į įprastą gyvenimą“, – teigė R. Dagienė.

Manoma, kad paliatyviosios pagalbos reikia tik vyresnio amžiaus pacientams, tačiau jos prireikia įvairaus amžiaus pacientams – nuo 19 iki 100 metų.

„Kaip ir visoje Lietuvoje, kad ir kiek paruošiama, slaugytojų trūkumas yra didelis ir tai virsta netgi visos Europos problema. Darbas su šiais pacientais yra labai sunkus. Ir kad darbuotoją pavyktų išlaikyti, jis turi gauti orų teisingą atlyginimą. O kad tokią algą galima būtų sumokėti, turi būti atitinkamas paslaugos įkainis“, – pasikartojo R. Dagienė.

Pasaulio paliatyviosios pagalbos diena siekiama atkreipti valstybių, vyriausybių ir visuomenės dėmesį į vieną sudėtingiausių medicinos sričių, reikalaujančių ne tik išminties, kantrybės, bet ir žmogiškos atjautos.

„Mieste keliose vietose yra įrengtos meninės instaliacijos, pažymėtos geltonais žiedais, geltonomis šviesomis ir veidrodžiais, simbolizuojančios paliatyviąją pagalbą. Kad žmonės atkreiptų dėmesį ir išgirstų apie tokią galimybę, nors gal šiandien tai ir nėra aktualu, bet gal to reikės ateityje“, – teigė R. Dagienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų