Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro antrus metus organizuojamas operos ir klasikinės muzikos festivalis pažymės miesto 770-ąjį gimtadienį, savo programą atverdamas Alvido Remesos oratorijos „Sakmė apie Memelburgą“ premjera Klaipėdos piliavietėje (rugpjūčio 1 d.). Festivalio žiūrovai taip pat turės galimybę dar kartą išvysti išskirtinį Richardo Wagnerio operos „Skrajojantis olandas“ pastatymą senajame Klaipėdos elinge (rugpjūčio 5, 6 d.), tapusį festivalio vizitine kortele ir garsinantį Klaipėdos miestą visame pasaulyje. Antrąjį Klaipėdos festivalį užbaigs įspūdingas operos gala koncertas (rugpjūčio 7 d.), kuriame balsingieji muzikinio teatro ir kviestiniai solistai publikai dovanos gražiausias arijas iš operų, operečių ir miuziklų.
Miesto gimtadieniui – teatralizuota įkūrimo istorijos rekonstrukcija ir oratorija
Klaipėdos miesto įkūrimo data laikoma 1252 m. rugpjūčio 1-oji, kai buvo patvirtintas Kuršo vyskupo, pranciškonų vienuolio Heinricho ir Vokiečių ordino didžiojo magistro vietininko Livonijoje Eberhardo iš Zaino susitarimas statydinti gynybinę pilį ir steigti miestą toje vietoje, kur Dangė įteka į Kuršių marias. Šiemet minint šio istorinio įvykio 770-ąją sukaktį, Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras (KVMT), bendradarbiaudamas su partneriais, rengia teatralizuotą programą, kurios metu ketinama „rekonstruoti“ vyskupo Heinricho ir brolių pranciškonų išsilaipinimą Danės upės žiotyse bei jų kelionę senosios Klaipėdos piliavietės link. Buvusios pilies vietoje įrengtoje scenoje svečių atvykimą vainikuos specialiai šiai progai sukurta Alvido Remesos oratorija „Sakmė apie Memelburgą“, atliekama KVMT solistų, choro ir orkestro. Dalyvavimas miesto gimtadieniui skirtame teatralizuotame renginyje nemokamas.
Neatsitiktinai oratoriją, skirtą paminėti Klaipėdos miesto įkūrimą, kuria broliai pranciškonai – kompozitorius, brolis pasaulietis Alvidas Remesa OFS ir libreto autorius, Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno gvardijonas br. Sigitas Benediktas Jurčys OFM, kruopščiai tyrinėjęs išlikusius istorinius dokumentus. Teatralizuotos oratorijos „Sakmė apie Memelburgą“ muzikos vadovas Tomas Ambrozaitis, režisierė – Rūta Bunikytė.
Gamtos stichijoms atviras „Skrajojantis olandas“ – ypatingas reginys
Vokiečių kompozitorius Richardas Wagneris, pats XIX a. ketvirtame dešimtmetyje lankęsis Klaipėdoje ir dirigavęs Klaipėdos miesto teatre, sukūrė operą „Skrajojantis olandas“ įkvėptas audringos Baltijos jūros ir jos pakrančių kraštovaizdžio. Tad nenuostabu, jog 2020-ųjų vasarą Klaipėdos gimtadieniui pristatytas Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro operos pastatymas senajame Klaipėdos elinge ant Kuršių marių kranto natūraliai įsiliejo į aplinką, o spektaklis ėmė traukti į pajūrį ne tik šalies, bet ir Europos publiką. Šį ypatingą reginį Klaipėdoje sukūrė dirigentas Modestas Pitrėnas, koncepcijos autorius ir režisierius Dalius Abaris, režisierius Gediminas Šeduikis, scenografė Sigita Šimkūnaitė, kostiumų ir grimo dailininkė Sandra Straukaitė, choreografas Aurelijus Liškauskas, chormeisteris Vladimiras Konstantinovas, šviesų dailininkas Andrius Stasiulis.
Į beveik šimtmetį skaičiuojantį Pauliaus Lindenau laivų statyklos elingą prieš porą metų (tiesiogine žodžio prasme) įplaukęs užkeiktas šmėklų laivas – Skrajojantis olandas – ir gamtos stichijoms atviras operos veiksmas vėliau įrašo pavidalu buvo transliuotas LRT eteryje bei tarptautinėje operos platformoje „OperaVision“. Tad su juo susipažino ne tik elinge jo dar nematę ar užsienyje gyvenantys tautiečiai, bet ir publika visoje Europoje, Amerikoje, Afrikoje ir kituose žemynuose. Dauguma liaupsino kūrėjų sumanymą, o be kita ko, susidomėjo ir kur yra ta Klaipėda, nes ne tik Lietuvos, bet ir mūsų uostamiesčio vardą išgirdo pirmą kartą. Įvairiose šalyse veikia R. Wagnerio operų gerbėjų klubai, vagneristai entuziastingai keliauja po įvairias šalis, kolekcionuodami išskirtinių šio kompozitoriaus operų pastatymų įspūdžius. Tačiau net ir daug R. Wagnerio operų spektaklių mačiusieji vieningai sutaria, kad „Skrajojančio olando“ ant marių kranto kitose šalyse nėra regėję. Tarp žiūrovų „praplaukiantis“ tikras laivas, tūkstančiai litrų nuo aukštų pastolių krentančio marių vandens ir akrobatiniai triukai ant lynų, šviesų, dūmų ir pirotechnikos efektai, pagaliau kerinti Wagnerio muzika, jautriai interpretuojama iš pajūrio krašto kilusių solistų, choro ir orkestro taip, lyg skambėtų akustiškai koncertų salėje. Kas gali būti gražiau ir pagaviau?
2021-ieji buvo klaipėdiškio „Skrajojančio olando“ pripažinimo ir sėkmės metai. Opera buvo pripažinta geriausiu metų spektakliu Klaipėdoje ir pelnė „Padėkos kaukę“. Režisierius, pastatymo idėjos autorius Dalius Abaris ir Dalando partijos atlikėjas Tadas Girininkas buvo apdovanoti „Auksiniais scenos kryžiais“. Nekantriai laukiama ir šios vasaros, kai į Klaipėdos senąjį elingą sugrįš Vokietijoje dainuojantis bosas-baritonas Almas Švilpa atlikti savo mėgstamiausio – Olando – vaidmens. Dalando partiją pirmą kartą dainuos solistas Tarasas Shtonda iš Ukrainos, jo dukters Zentos vaidmenį vėl įtaigiai atliks solistė Sandra Janušaitė, o jos palankumo siekiantį Eriką įkūnys garsiausiose pasaulio scenose dainuojantis lietuvis Kristianas Benediktas (Vaidas Vyšniauskas). Taip pat dainuos KVMT solistai Tadas Jakas, operoje debiutuosiantis Dalando vairininko vaidmeniu, ir Dalia Kužmarskytė, publikai įsiminusi temperamentingu Zentos auklės Mari charakteriu. Spektaklyje dalyvaus Modesto Pitrėno diriguojamas Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras, choro, baleto trupės bei mimanso artistai.
Įspūdingas finalas
Klaipėdos festivalio finaliniu akcentu taps operos gala koncertas, skirtas KVMT 35 metų veiklos sukakčiai. Gėrėsimės teatro solistų Beatos Ignatavičiūtės, Dalios Kužmarskytės, Ritos Petrauskaitės, Mindaugo Rojaus, Viliaus Trakio bei kviestinių dainininkų Almo Švilpos, Taraso Shtondos (Ukraina), Kristiano Benedikto ir Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninio orkestro atliekamomis gražiausiomis arijomis iš populiariausių operų, operečių ir miuziklų. Diriguos teatro vyriausiasis dirigentas Tomas Ambrozaitis.
„Skrajojančio olando“ spektakliai šią vasarą elinge vyks tik du vakarus – rugpjūčio 5 ir 6 d. nuo 21.30 val. Ten pat rugpjūčio 7 d. 18 val. rengiamas operos gala koncertas sužėrės operos žvaigždėmis, puošiančiomis ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio operos teatrų scenas. Paskubėkite, nes bilietų skaičius ribotas.
Klaipėdoje atostogas verta planuoti rugpjūčio pirmąją savaitę!
Naujausi komentarai