Klaipėdos futbolo mokyklą vėl krečia neramumai. Septyniems treneriams neteisėtai sumažinti atlyginimai, nes esą stigo pinigų. Tačiau daliai trenerių algos grąžintos, kai ant kojų buvo sukelta Švietimo darbuotojų profesinė sąjunga. "Jei nebūtume sukėlę triukšmo, kam būtų atitekę tie mūsų pinigai, kieno kišenėse nugulę?" – retoriškai klausė keli treneriai.
Nurėžė ir 600 litų
Atlyginimų sumažinimas treneriams buvo savotiška naujametė "dovana", nes darbuotojai tik gruodžio pabaigoje netikėtai sužinojo, kad už lapkritį jie gaus mažesnes algas.
"Mokyklos direktorius pasakė, kad nėra pinigų, todėl treneriams sumažino kategorijas, o tai reiškia, kad buvo sumažinti atlyginimai. Tačiau mūsų niekas neatsiklausė, negavo mūsų raštiško sutikimo. Akivaizdu, kad direktorius tiesiog savivaliavo", – piktinosi Klaipėdos futbolo mokyklos darbuotojų profesinės sąjungos lyderis Pranas Ivaškevičius.
Treneriai už lapkritį, atsižvelgiant į jų darbo krūvį, gavo nuo maždaug 150 iki 600 litų mažesnius atlyginimus.
P.Ivaškevičius iškart kreipėsi į Klaipėdos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkę Laimą Juknienę.
Ji susisiekė su Klaipėdos futbolo mokyklos direktoriumi Antanu Adomynu.
Gali kreiptis į teismą
"Jam paskambinau gruodžio 30 dieną apie 16 valandą. Paklaustas, kodėl treneriams sumažinti atlyginimai, direktorius teigė, jog įstaiga pristigo pinigų. Paskui jis pradėjo aiškinti, kad buhalterė dirba blogai, nemoka planuoti, kaip paskirstyti darbo užmokesčio fondą. Keisčiausia tai, kad direktorius net nenori pripažinti, jog jis yra atsakingas už viską, kas vyksta įstaigoje, o tai reiškia, kad ir už buhalterės darbą. Be to, man susidarė įspūdis, jog įstaigos vadovas net nežino elementarių Darbo kodekso nuostatų, nes negalėjo atsakyti į klausimą, prieš kiek laiko darbuotojai turi būti įspėti apie atlyginimų sumažinimą", – kraupo L.Juknienė.
Kitą dieną ji kreipėsi į Klaipėdos savivaldybės Ugdymo ir kultūros departamento direktorę Nijolę Laužikienę.
"Ji pasakė, kad Futbolo mokyklai jokių pavedimų padaryti jau nebebus galima, nes visos sąskaitos uždaromos gruodžio 31 dieną 11 valandą. Tačiau ji pritarė idėjai kreiptis į teismą dėl neteisėtai sumažintų atlyginimų", – dėstė L.Juknienė.
Triukšmas dėl 7 tūkst. litų
Treneriai labai nustebo, kai gruodžio 31-osios popietę savo banko sąskaitose rado pinigų – tokias sumas, kiek buvo sumažinti atlyginimai už lapkritį.
"Keisčiausia tai, kad kaip tie pinigai galėjo būti pervesti, jei Futbolo mokyklos direktorius aiškino, kad įstaiga pinigų neturi, o staiga jų atsirado. Vadinasi, jei nebūtų teisėtai reikalavę to, kas treneriams priklauso, tie pinigai būtų buvę kažkur panaudoti. Labai įdomu kur?" – retoriškai klausė ir P.Ivaškevičius, ir L.Juknienė.
Galiausiai paaiškėjo, jog pinigai buvo grąžinti tik trims treneriams – tiems, kurie priklauso profesinei sąjungai. Kiti keturi savo uždirbtų atlyginimų, kurie neteisėtai buvo sumažinti, vis dar laukia.
P.Ivaškevičius skaičiavo, kad jei profesinė sąjunga nebūtų kėlusi klausimo dėl neteisėtai sumažintų atlyginimų, nežinia kur dingę būtų buvę apie 7 tūkst. litų.
"Galiu tik konstatuoti, jog A.Adomynas futbolo moykloje elgiasi ne kaip biudžetinėje įstaigoje, o kaip privačioje bendrovėje. Pažeidinėjamas Darbo kodeksas, neteikiamos ataskaitos, kur išleidžiami mokesčių mokėtojų pinigai, jau nekalbant apie tai, kad prieš juos leidžiant turi būti tariamasi su bendruomene", – pabrėžė L.Juknienė.
Pasijuto tardomas
A.Adomynas dienraštį "Klaipėdą" tikino, kad atlyginimai treneriams buvo sumažinti netyčia.
"Buhalterė apsiskaičiavo, paskui klaidą ištaisė. Pinigai grąžinti, tai kam apie tai dar kalbėti?" – nenoriai situaciją komentavo Klaipėdos futbolo mokyklos direktorius.
Paklaustas, kodėl, jei klaida buvo ištaisyta, pinigai grąžinti ne visiems, o tik trims treneriams, A.Adomynas patikino, kad ir likusieji savo pinigų sulauks – tik vėliau.
"Man pati buhalterė vos ne tą pačią dieną, kai reikėjo mokėti atlyginimus, pasakė, kad pinigų trūksta, todėl ir nebuvo laiko įspėti trenerius, kad algos laikinai bus sumažintos. Tačiau viskas bus sutvarkyta. Ko jūs kabinėjatės? Ar tardymo skyriuje dirbate? Juk aš neturiu tų pinigų savo kišenėje ir nebenoriu kalbėti", – suirzo A.Adomynas.
Jis tvirtino, jog triukšmą P.Ivaškevičius kelia ne dėl sumažintų atlyginimų, o todėl kad esą pats turi nemalonumų, nes į treniruotes nesusirenka tiek vaikų, kiek oficialiai deklaruoja. Todėl net būtų įmanoma teisėtai jam sumažinti algą.
"Taip, užfiksuota, kad mano treniruotėse yra mažiau vaikų, nei nurodau. Tačiau mano treniruotes tikrino tada, kai dalis vaikų sirgo. Kai visi jie susirenka, kažkodėl niekas netikrina. Be to, jei galėjo, tai kodėl nemažino atlyginimo, nors ir užfiksavo, kad treniruoju per mažai vaikų?" – klausė P.Ivaškevičius.
Tiria finansinę veiklą
Nesutarimai tarp jo ir A.Adomyno prasidėjo tada, kai P.Ivaškevičiaus iniciatyva Klaipėdos futbolo mokykloje buvo įkurta darbuotojų profesinė sąjunga.
O ją kurti esą reikėjo todėl, kad, anot P.Ivaškevičiaus, Futbolo mokyklos direktoriaus samprata iškreipta – įstaiga yra lyg jo privati, o ne biudžetinė.
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai jau metus tiria uostamiesčio Futbolo mokyklos finansinę veiklą, aiškinasi, ar ji yra skaidri.
"Problemų toje įstaigoje tikrai yra, todėl nuėjau į Klaipėdos savivaldybės kontrolės ir audito tarnybą. Paaiškėjo, kad nuėjau pačiu laiku, nes tarnybos specialistai kaip tik dėliojosi šių metų darbų sąrašą ir į jį įtraukė atlikti auditą Klaipėdos futbolo mokykloje. Po jo ir turėtų paaiškėti atsakymai į mums rūpimus klausimus", – teigė L.Juknienė.
Komentaras
Ilkinas Dadašovas
Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus darbo inspektorius darbo teisei
Procedūra tokia, kad darbdavys gali pasiūlyti darbuotojui pakeisti darbo sutartį – sumažinti mokėtiną atlyginimą. Jei darbuotojas sutinka, darbo sutarties pakeitimas gali būti padarytas ir tą pačią dieną. Tačiau pažymėtina, kad darbo sutartis gali būti keičiama tik tada, kai susitaria abi šalys. Jei darbdavys vienašališkai darbuotojui sumažina atlyginimą, tai jau yra pažeidimas.
Tokiu atveju darbuotojas gali kreiptis į Darbo ginčų komisiją, o ji neabejotinai nuspręs, kad atlyginimas buvo sumažintas neteisėtai ir priteis darbdaviui sumokėti darbuotojui nesumokėtą dalį.
Jei darbuotojas nesutinka, kad jam būtų sumažintas atlyginimas, vis tiek klausimus galima spręsti civilizuotai. Darbdavys tokiu atveju darbuotoją prieš du ar keturis mėnesius, atsižvelgiant į žmogaus socialinę padėtį, turi įspėti apie numatomus darbo sutarties pakeitimus. Jei darbuotojas su jais nesutinka, gali būti nutraukta darbo sutartis, tačiau darbuotojui turi būti išmokėta išeitinė kompensacija. Jos dydis priklauso nuo to, kiek laiko darbovietėje žmogus yra išdirbęs.
Į mus dažniausiai kreipiasi probleminių įmonių darbuotojai. Tenka konstatuoti, kad jose darbo santykiai nėra sprendžiami labai civilizuotai. Dažniau pasitaiko, kad darbuotojas patiria psichologinį smurtą ir jam sukuriamos "palankios" sąlygos pačiam išeiti iš darbo, kad nereikėtų mokėti išeitinių kompensacijų.
Nesklandumų pasitaiko ir todėl, jog darbo sutartyje neretai būna įrašomas fiksuotas atlyginimo dydis ir nurodoma, kad bus mokami priedai. Tačiau priedų mokėjimo tvarka nėra konkreti, todėl darbuotojai neretai nusivilia atlygiu, o rasti tiesą sudėtinga. Todėl geriausia, jei darbo sutartyje yra įrašyta konkreti suma, ir darbuotojas puikiai žino, kokį atlyginimą turi gauti.
Naujausi komentarai