Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdos rajono valdžioje – giminių klanai

2014-03-19 03:00

Klaipėdos rajono gyventojai susitaikė su tuo, kad Gargžduose valdiško darbo vietos negausi, jei nesi rajono politiko sūnus, marti ar uošvė. Savivaldybėje ir jos įsteigtose įstaigose pluša ištisos žinomų rajono veikėjų šeimos, giminėms skiriamos net aukštos pareigos.

Klaipėdos rajono valdžioje – giminių klanai
Klaipėdos rajono valdžioje – giminių klanai / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Klaipėdos rajono gyventojai susitaikė su tuo, kad Gargžduose valdiško darbo vietos negausi, jei nesi rajono politiko sūnus, marti ar uošvė. Savivaldybėje ir jos įsteigtose įstaigose pluša ištisos žinomų rajono veikėjų šeimos, giminėms skiriamos net aukštos pareigos.

Sūnūs liko prie tėvų

Tai, jog valdininkų galvose gaji samprata, kad nėra nieko blogo sūnui ar marčiai sukurti šiltą vietelę, byloja kilęs skandalas dėl rajono mero pavaduotojo Kęstučio Cirtauto ir jo sūnaus įmonei skirtų 150 tūkst. litų ES paramos. Rajono vicemeras tuomet viešai pareiškė, kad jis padarys viską, kad tik sūnus turėtų darbo vietą ir neišvažiuotų į užsienį.

Ir Mantvydas Cirtautas tikrai neišvažiavo – jaunuolis dirba savivaldybės Informacijų technologijų skyriaus vyriausiuoju specialistu.

Tame pačiame skyriuje dirba ir kito žinomo rajono vyro atžala. Buvusio rajono administracijos direktoriaus pavaduotojo, o dabar viešosios įstaigos "Gargždų švara" vadovo Rimanto Martinkaus sūnus Saulius.

"Sūnus konkursą į šią vietą laimėjo dar prieš 9 metus. Aš gerokai vėliau atėjau į savivaldybę. Tačiau žinojau, kad gali kilti interesų konfliktas, todėl kreipiausi į Specialiųjų tyrimų tarybą, kad man būtų išaiškinta, ar mano sūnus nebus pavaldus tiesiogiai. Buvo išaiškinta, kad jokio konflikto čia nėra", – paaiškino R.Martinkus.

Nurungė mero sūnėną?

Kita nemažiau garsi giminė rajone yra savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Ligitos Liutikienės šeima.

Šios žavios rajono veikėjos iš posto neišmušė kilęs skandalas dėl konkurso į Klaipėdos rajono savivaldybės sporto centro direktoriaus pareigas, kurias užėmė L.Liutikienės vyras Vaidas Liutikas. Kalbama, kad vyras nurungė net rajono mero Vaclovo Dačkausko sūnėną.

Nors L.Liutikienė turėjo savo parašu suderinti šio centro vadovo pareigybės aprašymą, niekas neįžvelgė interesų konflikto konkurse.

Tačiau vietos žmonės mini ir tą faktą, kad administracijos direktoriaus pavaduotojos dukra taip pat gavo valdišką darbą – Donata Liutikaitė darbuojasi Klaipėdos rajono savivaldybės

J.Lankučio viešosios bibliotekos administracijoje, užsiima organizaciniais reikalais.

Pati L.Liutikienė tikino, kad manymą, jog rajone valdiška duona mintama ištisomis šeimomis, paskatina mažo miestelio sindromas.

"Jei tai būtų Vilniuje, niekas net nepastebėtų. Gargždai – mažas miestelis. Taip, mano vyras laimėjo konkursą, tačiau jis ir buvo vertas. Aš nebuvau komisijoje, tad jokios įtakos tam nedariau. Mano vyras nėra tiesiogiai man pavaldus", – situaciją paaiškino L.Liutikienė.

Tai, kad administracijos direktoriaus pavaduotojos dukra gavo darbą savivaldybės bibliotekos administracijoje, L.Liutikienė aiškino tuo, kad jos dukra atitiko keliamus reikalavimus.

"Ji yra baigusi bakalauro studijas ir mokosi magistrantūroje. O viso labo dirba tik bibliotekoje. Nėra direktorė ar vadovė. Išeitų taip, kad politikų vyrai, dukros, sūnūs turi važiuoti į Airiją, Angliją arba bent į kitą rajoną ieškoti darbo. Kodėl jie negali būti naudingi mūsų rajonui?" – klausė valdininkė.

Dirbo be atlyginimo

Kito rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Vidmanto Buivydo šeima taip pat gyvena iš valdiško atlyginimo.

Valdininko žmona Daiva Buivydienė vadovauja Klaipėdos rajono turizmo informacijos centrui, kurio steigėjas yra Klaipėdos rajono savivaldybė.

"Ji man nepavaldi, aš ūkio reikalus kuruoju, kultūra ir turizmu užsiima kita pavaduotoja. O jei atvirai, tai man skaudu, kai kiti bado į šeimos narius, kad jie užima pareigas. Mano žmona, prieš 13 metų pradėjusi kurti turizmo ir informacijos centrą, net dvejus metus dirbo be jokio atlygio, iki šiol darbo reikalais važinėja iš savo kišenės mokėdama. O vienuolika metų išdirbo tegaudama pusantro tūkstančio litų algą. Ar tai normalu? Aišku, darbo neturinčiam žmogui tai dideli pinigai", – atsiduso V.Buivydas.

Valdininkas stebėjosi, kad štai savivaldybės kontrolierei politikai neprieštaravo kilstelėti algą iki 4 tūkst. litų.

Dirbs politikės marti

Žvilgtelėjus į Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos darbuotojų sąrašą, galima atpažinti ir daugiau giminaičių ir šeimos narių, dirbančių rajono labui.

Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas Audrius Kampas turi giminių savivaldybėje. Alina Kampienė, užimanti mero referentės pareigas, yra A.Kampo žmona.

Prieš kurį laiką savivaldybės buhalterijai vadovavausi Rimutė Jurgulienė, kuri vėliau perėjo į žemesnes, vedėjos pavaduotojos pareigas, taip paturi giminių. Juridinio skyriaus vedėjo pavaduotoju darbuojasi buhalterės giminaitis – sūnėnas Vaidotas Jasas. O metrikacijos skyriuje dirba R.Jurgulienės marti Raminta Jurgulienė.

O štai neseniai į savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjo pavaduotojo kėdę atsisėdo tarybos narės Reginos Kernagienės marti Milda Kernagienė.

Rajono valdžios kuluaruose užvirė pasipiktinimas, kad nors ir laikinai šias pareigas einančiam kandidatui buvo galima iškelti griežtesnius reikalavimus.

O štai kitas tarybos narys Česlovas Tarvydas, kuriam rajono gyventojai turi klausimų dėl jo anūkės, gavusios darbą Gargždų krašto muziejuje, prisipažino, kad jo šeimoje – net du bedarbiai.

"Dukra neturi darbo, lankosi Darbo biržoje. Ir žentas sėdi be darbo. Anūkei aš nepadėjau, ji teisę baigė, nerado darbo, tad nuėjo dirbti į muziejų edukatore. Nėra jau taip paprasta darbą gauti rajone. O ir politikas senelis nepadės", – prisipažino tarybos narys Č.Tarvydas.

Kartu dirba šeimomis

Giminystės ryšiai pastebimi net atokiausiose savivaldybei pavaldžiose įstaigėlėse. Gargždų krašto muziejaus filiale, Agluonėnų etnografinėje sodyboje, filialo vadove dirba Gabija Šutkutė, o pagalbine darbininke čia įdarbinta jos mama Danutė Šutkienė.

Analogiška situacija yra I.Simonaitytės memorialiniame muziejuje, kur filialo vadove dirba Laima Lemežienė, o pagalbiniu darbininku – jos vyras Saulius Lemežis.

"Aš nežinau, kodėl, gal kad vyras šalia kojos būtų?" – juokėsi rajono savivaldybės administracijos direktorius Česlovas Banevičius.

Jis tiesiogiai turi atremti rajono gyventojų badymus pirštu, kad savivaldybėje ir jos įstaigose dirba ištisi giminių klanai.

"Daug kas čia dirbo, kai manęs dar nebuvo. Tik atėjęs į šias pareigas sužinojau, kas kam – vyras, o kas – mama. Ūkio tarnyboje ir buhalterijoje anksčiau iš tiesų dirbo mama ir sūnus. Neseniai susituokė viena darbuotoja iš Bendrojo skyriaus su kito skyriaus darbuotoju. Žinau, kad Architektūros ir urbanistikos skyriuje pavaduotoja dirba Vaidilutė Boreišienė, o jos dukra Agnė Ratkienė dirba savivaldybės ryšių su visuomene skyriuje", – prisiminė Č.Banevičius.

Č.Banevičius suskubo paaiškinti, kad tarybos narės R.Kernagienės marčiai M.Kernagienei nebuvo sudarytos išskirtinės sąlygos.

"Buvo rengta apklausa. Bet, kiek žinau, kandidatuos į kitas, valstybės tarnautojo, pareigas", – įtarimus neigė Č.Banevičius.

Uošvė – ne giminaitė

Gandus, jog ir pats yra susaistytas giminystės ryšiais, Č.Banevičius aiškino juokaudamas, kad tarp pavaldinių neturi giminių.

"Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Alma Grikšienė yra mano dukros, o ne mano uošvė – priešingai nei kiti kalba. Na taip, Almos vyriausias sūnus vedė mano vyriausią dukrą. Bet ligoninės administracijos ataskaitas ne aš tvirtinu, o rajono taryba. Bet vyriausioji gydytoja man tikrai – ne giminė. Na, kaip ir žmona", – kvatodamas pasiaiškino Č.Banevičius.

Administracijos direktorius prisiminė tik vieną rimtesnį incidentą, kai pasipylė skundai dėl Endriejavo seniūnijoje kilusio skandalo, kai vietos seniūnė užsispyrė įdarbinti savo sūnų.

"Negali taip būti, kad tiesioginis viršininkas būtų giminaitis", – aiškino Č.Banevičius.
Rajono Pirminės sveikatos priežiūros centre taip pat plušama šeimomis. Gargždų PSPC administracijos personalo vadybininke dirba Aurelija Liutkienė, o juristu – jos vyras Algimantas Liutkus.

Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius yra vedęs rajono mero sekretorę Vitą Petravičienę.

Buvusio Klaipėdos rajono savivaldybės Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo Jono Valinčiaus dukra  Sonata Šmatauskienė dirba Kultūros skyriuje.

Tiesa, rajono savivaldybėje dirba trys Rimkai, Č.Banevičiaus teigimu, jie nėra giminės, kaip ir vicemerai Rūta ir Kęstutis Cirtautai, bei ta pačia pavarde įdarbinta Biudžeto ir ekonomikos skyriaus specialistė.

Komentaras
Leonas Barišauskas
STT Klaipėdos valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio viršininkas

Piktnaudžiavimas tarnyba ir Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimas yra laikomas šiurkščiu pažeidimu, už kurį skiriama tarnybinė nuobauda – atleidimas iš pareigų. Bijau būti netikslus, bet, mano žiniomis, per visą Valstybės tarnybos įstatymo įgaliojimo nuo 1999 metų laikotarpį nė vienas asmuo šiuo pagrindu nebuvo atleistas iš valstybės tarnybos. Kyla klausimas, ar šios Valstybės tarnybos įstatymo nuostatos neveikia, t.y., jomis nesivadovaujama, arba iš tiesų piktnaudžiavimo bei interesų derinimo konfliktų atvejų valstybės tarnyboje nebuvo? Artimųjų bei giminaičių, o ir šiaip bičiulių įdarbinimas, paaukštinimas pareigose, darbo ar apmokėjimo sąlygų gerinimas, aukštesnės kvalifikacinės klasės suteikimas yra viena korupcijos formų – nepotizmas (tarnybinės padėties naudojimas giminėms ar draugams proteguoti). Nepotizmas – didelė problema, kenkianti valstybės tarnybos prestižui, skatinanti visuomenės nepasitikėjimą valdžia bei valstybės tarnyba, nes visuomenėje tokie dalykai yra pastebimi, aptariami ir dažnai savaip vertinami. Nepotizmo daroma žala labai didelė, nes tiek priimant į darbą, tiek darbo metu atsižvelgiama ne į gebėjimus, pasiekimus ar kompetenciją, o į giminystės ar draugystės ryšius. Iš to formuojasi klientelistiniai santykiai, kai vadovas ar kitas asmuo ("patronas") už suteiktas "paslaugas" gali tikėtis kliento ištikimybės ir paramos. Galima manyti, kad viena sąlygų formuotis nepotizmui yra nedarbo problema.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų