Pereiti į pagrindinį turinį

Kokie lobiai slypi tarp šiukšlių?

2016-04-01 02:00
Tarp išmestų daiktų labai dažnai pasitaiko ir netikėtų radinių. Tarp išmestų daiktų labai dažnai pasitaiko ir netikėtų radinių. Tarp išmestų daiktų labai dažnai pasitaiko ir netikėtų radinių. Tarp išmestų daiktų labai dažnai pasitaiko ir netikėtų radinių.

Auksas ir pelenuose žiba. Šia patarle išsakomą tiesą kone kasdien patiria buitines atliekas rūšiuojantys žmonės. Pinigai, brangenybės, apdovanojimai, šeimyninės fotografijos ir dokumentai – visa tai ne taip ir retai patenka į šiukšlių konteinerius bei atkeliauja į sąvartyną. Kai kurios vertybės grąžinamos savininkams, kai kurios – sunaikinamos amžiams.

Vienišumo grimasos

Standartinė situacija. Nenumaldomai artėja gyvenimo saulėlydis. Tai liudija ne tik įrašas pase, bet ir sveikatos būklė. Likimo bičiulė ar bičiulis jau kadaise iškeliavo anapus, vaikai ir anūkai gyvena jei ne kitoje šalyje, tai bent jau kitame mieste. O kartais apskritai nėra nė vienos artimos sielos.

Akivaizdu, kai šioje ašarų pakalnėje žemiškoji kelionė pasibaigs, o per visą amžių sukauptas turtas, kad ir ne itin vertingas, veikiausiai keliaus į sąvartyną, pradedant baldais ir drabužiais, baigiant indais bei asmeninėmis fotografijomis.

Taip paprastai galėtume paaiškinti, kodėl žmonės kartais išmeta tiek daug gerų daiktų, tarp jų – dokumentus, neretai ir apdovanojimus, papuošalus ar net pinigus.

"Ne kartą teko matyti, kai, mirus vienišam žmogui, būsto paveldėtojai į daugiabučio kiemą atgabeno statybinių atliekų konteinerį, į kurį suverstas absoliučiai visas velionio užgyventas turtas. Vėliau tas butas parduodamas, o mirusiojo asmeniniai daiktai nuvežti į sąvartyną, kur patenka į rūšiavimo liniją", – pasakojo bendrovės "NEG energy" vadovas Adolfas Gritėnas.

Visi keliai – į sąvartyną

Pirmoji išmestų daiktų stotelė – buitinių atliekų konteineris daugiabučio ar privataus namo kieme.

Čia vyksta pirmoji nebereikalingų "vertybių" paieška, apžiūra, įvertinimas ir nusavinimas.

Tai atlieka miesto "sanitarai" – benamiai, nuskurdę miestiečiai ar tie, kurie jaučia liguistą potraukį kuistis po svetimas šiukšles ir jas kaupti.

Paskui atvažiuoja sunkvežimiai, kurie jau patikrintą konteinerių turinį susikrato į priekabą ir gabena į sąvartyną už miesto.

Sąvartyne atliekos pirmiausia pakliūva į rūšiavimo gamyklą.

"Štai čia šiukšles išpila į krūvą, milžiniškos žnyplės jas krauna į smulkintuvą, paskui būgninis sietas tas atliekas atskiria. Smulkesnės išbyra, o tai, kas lieka, keliauja ant konvejerio, kur savo darbą atlieka magnetas. Tada jau vyksta antrinių žaliavų rūšiavimas rankomis. Šių žaliavų rūšiavimo ceche dirba pusšimtis žmonių", – dėstė A.Gritėnas.

Ant konvejerio – piniginė

Pasak A.Gritėno, per parą gamykla priima 300–320 tonų komunalinių atliekų.

Tad šiame ceche ant atliekų rūšiavimo linijos kasdien atsiduria ir kaulai, ir avalynė, ir knygos, jau nekalbant apie pinigines su galiojančiais asmens dokumentais.

"Ne taip seniai radau 35 eurus, pinigai buvo suvynioti į laikraščio skiautę. Veikiausiai kažkas taip "saugiai" paslėpė, o paskui užmiršo ir išmetė. Dar esu radusi sidabrinę grandinėlę, taip pat caro Nikolajaus II laikų sidabrinę 1898 metų penkių rublių monetą. Ne taip ir retai ant konvejerio pasitaiko vertingų daiktų", – pasakojo cecho brigadininkė Natalija.

Bemaž kasdien tarp šiukšlių atsiduria piniginės be pinigų, bet su tebegaliojančiais asmens dokumentais.

"Prieš kelias savaites radome vienos studentės asmens tapatybės kortelę, banko korteles, kitus dokumentus. Skambinome į banką, pasakėme, kad radome jų klientės korteles. Jie merginos kontaktų nedavė, bet ji pati mums perskambino po keliolikos minučių. Pasirodo, jos piniginė dingo prieš kelias dienas, veikiausiai ją pavogė ilgapirščiai kažkuriame prekybos centre, pinigus pasiėmė, o visa kita išmetė", – teigė A.Gritėnas.

Randa pasų ir medalių

Tarp šiukšlių pasitaiko ir nebegaliojančių tarybinių pasų, veikiausiai jau mirusių žmonių, nes daugumos jų gimimo data siekia XX a. pradžią. Tad jiems jau turėtų būti daugiau nei 100 metų.

Pasitaiko išmestų santuokos liudijimų, karinių bilietų, taupomųjų knygelių. Išmetami ir apdovanojimai, tarp jų – ir už nuopelnus Antrajame pasauliniame kare, medaliai liudijantys įvairius sportinius ar darbo pasiekimus.

"Yra žmonių, kurie nesuvokia kai kurių daiktų vertės. Kai kam gal atrodo, kad tokie apdovanojimai – paprasčiausias metalo gabaliukas. Todėl ir meta lauk nieko per daug nemąstydami", – teigė A.Gritėnas.

Tačiau, kaip juokavo čia dirbantys žmonės, nei Lenino ordinų, nei olimpinių medalių kol kas nepasitaikė.

Atmintis sunaikinama

Brigadininkė Natalija su liūdesiu pripažino, kad graudu versti į popieriaus konteinerį senas fotografijas.

Juk tai – kažkokio konkretaus žmogaus gyvenimo akimirkos, kurios staiga tapo niekam neįdomios ir nebereikalingos. Čia ir yra vienatvės tragizmas.

"Svarstome galimybę gamykloje įkurti savotišką muziejų, kuriame būtų eksponuojami įdomesni radiniai. Nes išties gaila naikinti išmestas nuotraukas, kurios, kaip matome, yra labai senos. O gal iš tikrųjų sunaikiname neįkainojamas vertybes, gal tarp jų senienomis besidominantys entuziastai aptiktų įdomių dalykų?" – svarstė A.Gritėnas.

Pasak gamyklos vadovo, kiekvienas daiktas turi savo istoriją ir dažniausiai ji būna labai ilga ir kartais įdomi ar net dramatiška.

Žmonės kai kurių daiktų atsikrato savo valia, kartais juos išmeta nevalingai. Būna, kad papuošalai sąvartyne atsiduria kokio nors seno drabužio kišenėje ar užkritę už rūbo pamušalo.

"Žmonės, neišmeskite nereikalingų knygų, geriau atiduokite į bibliotekas ar senienų knygynėlius. Labai apmaudu jas rinkti suteptas iš šiukšlių. Juk jos dar gali kam nors pasitarnauti", – prašė atliekų rūšiavimo gamykloje dirbanti Natalija.

Konteineriai virsta karstu

Tačiau bene liūdniausias vaizdas, kai ant buitinių atliekų rūšiavimo konvejerio atsiduria naminių gyvūnų kūnai. Ypač mažesnių gyvūnų maitų pasitaiko labai dažnai.

Galima tik spėlioti, kodėl jie nebuvo palaidoti ir jų laikinu karstu tapo šiukšlių konteineris, o kapu – sąvartynas.

"Nemanau, kad šeimininkai tokiu baisiu būdu atsikrato nugaišusių savo augintinių. Gali būti, kad tie vargšai šuneliai ar katinai buvo benamiai, gal jie žuvo ar šiaip nugaišo, kiemsargiai galbūt neturėjo kito pasirinkimo ir maitą įmetė į konteinerį", – savo versiją dėstė Natalija.

"Pats kartą stebėjau situaciją prie daugiabučių. Gatvėje gulėjo automobilio mirtinai partrenktas šuo. Kiemsargis pasiėmė šiukšlių maišą, sukrovė į jį, kas liko, ir įmetė į atliekų konteinerį, kurio turinys vėliau atkeliavo čia. Štai ir visas detektyvas", – atliekų rūšiavimo cecho brigadininkei antrino A.Gritėnas.

Priminus baisųjį atvejį, kai į konteinerį prie uostamiesčio daugiabučio buvo išmesti naujagimių kūneliai, atliekų rūšiavimo gamyklos direktorius tikino, kad žmonių kūno dalių tarp šiukšlių dar nėra radę.

Tokiu atveju turėtų būti stabdoma gamykla ir iš karto informuojama policija.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų