Lietuvos vandenų keliai – žemiausioje zonoje

Lietuvoje nevisiškai išnaudojamas turimas ir galimas vidaus vandens kelių, bent jau pramoginėms reikmėms, potencialas.

Techniniai reikalavimai laivams

Nors Lietuvoje vidaus vandenų laivyba bent kol kas yra menkai išvystyta, ji įtraukta į ES vidaus vandens plaukiojimo zonas.

Tai reiškia, kad ir Lietuvos vidaus vandens keliais plaukiojantys laivai privalės turėti vidaus vandens laivybos sertifikatus. Tai yra laivas privalės atitikti ES vidaus vandens kelių klasifikacijos ir plaukiojančioms priemonėms taikomų būtinųjų techninių reikalavimų direktyvą.

Kokie yra tie direktyvos reikalavimai kiekvienas laivo savininkas ar laivavedys gali sužinoti įsivedęs nuostatą Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/1629.

Lietuvoje šiuo metu yra rengiama tvarka, numatysianti techninius reikalavimus laivams, kurie plaukioja ES vidaus vandens keliais. Ši tvarka įsigalios nuo 2024 m. sausio 1 d.

Didelių naujovių toje tvarkoje greičiausiai ir nebus, nes vidaus vandens laivų techniniai reikalavimai Lietuvoje jau galioja daugiau nei dešimtmetį, o tiksliau buvo įvesti 2008 m.

Jei Šventojoje atsirastų dar vienas uostas, gali būti, kad atsirastų ir nauji vidaus vandens maršrutai pagal jūros pakrantę.

Pakrantė be vandens kelių

Pagal jau minėtą ES direktyvą vidaus vandens keliai yra išskaidyti į 4 zonas.

1 ir 2 zonai priklauso vidaus vandens keliai su didelėmis vandens teritorijomis – įlankomis, jūrų pakrančių vidaus vandens laivybos zonomis, dideliais ežerais.

Teoriškai Lietuva lyg ir turėtų tokią zoną – Baltijos jūros pakrantę. Tačiau ji laivybai nėra pritaikyta, o tiksliau – nenaudojama, nes Lietuvos Baltijos jūros pakrantėje nėra jokio kito uosto, išskyrus Klaipėdos.

Gal ir tai lėmė, kad Lietuvos Baltijos jūros pakrantė nėra laikoma vidaus vandenimis, joje nėra dėliojami vidaus vandenims būdingi plaukiojimo maršrutai. Realiai Lietuvos pakrante nėra kur plaukti, o apie galimą krovinių gabenimą net nekalbama.

Jei Šventojoje atsirastų dar vienas uostas, gali būti, kad atsirastų ir nauji vidaus vandens maršrutai pagal jūros pakrantę. Būtų visai realu, kad Lietuva bent jau su jūros vidaus vandens keliu galėtų patekti ir į aukštesnę ES vidaus vandens kelių zoną.

Nemunas su Kuršių mariomis

Lietuva neturi ir trečiojo lygio vidaus vandenų. Šis lygis apima didžiąsias Europos upes, kaip Reinas, Dunojus, Elbė ir panašiai.

Lietuvos vidaus vandens keliai patenka į ketvirtąją ES vidaus vandens kelių kategoriją. Anksčiau šios mažesnių upių kategorijos ES iš viso nebuvo. Ji atsirado Vokietijos ir Prancūzijos prašymu.

Jei Vokietija dar turi didelių upių, tokių kaip Reinas, Dunojus, Elbė, tai Prancūzijoje jų beveik nėra, išskyrus Luara, Sena, Rona.

Tiek Vokietijoje, pradedant Mainu, Vėzeriu, Zale, Šprė ar Emsu, tiek Prancūzijoje (Garona, Marna, Masas, Sona, Lo, Dordonė ir kitos), jos yra 400–500 kilometrų ilgio ir pritaikytos laivybai. Šios upės nebuvo klasifikuojamos kaip bazinės vidaus vandens laivybos upės, todėl ir teko sukurti naują ketvirtąją zoną.

Į šią zoną patenka ir visi dabartiniai Lietuvos vidaus vandens keliai. Realiai tik Lietuvos upių tėvas Nemunas su Kuršių marių junginiu dar šiek tiek prilygsta Europos ketvirtoje vidaus vandens kelių zonoje esančioms upėms. Visos kitos Lietuvos upės, kaip Neris, Venta, Šešupė, Mūša (Lielupė), Šventoji, Nevėžis, Merkys, Minija laivybai pritaikytos menkai arba iš viso jai nenaudojamos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Garantuotas gylis

Garantuotas gylis portretas
1,5m :)

Nemunas

Nemunas portretas
laivybai Nemune nera pritaikytu tam laivu,nes nukrites ženkliai vanduo .Jeigu turit butinybe galiu juos suprojektuot ?

:)))

:))) portretas
vynokuras nori pinigu...
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

  • Dėl incidento zoologijos sodo aptvare – pasipiktinimas: išvydome siaubingą vaizdą
    Dėl incidento zoologijos sodo aptvare – pasipiktinimas: išvydome siaubingą vaizdą

    Šeima, apsilankiusi Klaipėdos rajone įsikūrusiame zoologijos sode, liko šokiruota incidento, nutikusio antilopių aptvare. Patinas puolė antilopės jauniklį, kuris patyrė mirtinų traumų. ...

    6
  • Klaipėdoje atnaujinami stotelių paviljonai
    Klaipėdoje atnaujinami stotelių paviljonai

    Uostamiestyje viešojo transporto stotelėse vietoj senų paviljonų bus įrengti nauji. Per porą mėnesių mieste bus atnaujinta 10 stotelių. Klaipėdos savivaldybė už paviljonų įrengimą nemoka, juos už teisę be mokesčio skelbti reklamas montu...

  • Klaipėdoje – akcija „uždaryk tyliai“: kviečia tausoti kaimynų ramybę
    Klaipėdoje – akcija „uždaryk tyliai“: kviečia tausoti kaimynų ramybę

    Klaipėdoje ant šiukšlių konteinerių dangčių daugės geltonų lipdukų su užrašu „uždaryk tyliai“. Šią akciją nuspręsta tęsti šiemet padaugėjus klaipėdiečių skambučių dėl pernelyg garsiai trankom...

    2
  • Laipioti ant skulptūrų galima?
    Laipioti ant skulptūrų galima?

    Uostamiestyje gausu įvairių skulptūrų, kurios žavi tiek gyventojus, tiek turistus. Tačiau neretai tokius statinius dergia naminiai augintiniai, o ir vaikams palaipioti ant skulptūrų ar paminklų kartais būna tikra pramoga. ...

  • Spektaklio metu Klaipėdoje kaukė ir dar kauks sirenos
    Spektaklio metu Klaipėdoje kaukė ir dar kauks sirenos

    Kelias dienas klaipėdiečiai veikiausiai girdėjo ir girdės kaukiančias pavojaus sirenas. Tokie specialieji garso efektai panaudoti elinge videografinio spektaklio repeticijų ir renginio metu. Nors repeticijos ir vyksta ant marių kranto, tačiau dėl vėj...

    1
  • Prieš kontrolę – keiksmais?
    Prieš kontrolę – keiksmais?

    Klaipėdietė buvo išlaipinta iš autobuso po to, kai atsiskaičiusi už bilietą su nuolaida, įlipus kontrolieriams, nepateikė jokio asmens tapatybę ar neįgalumą patvirtinančio dokumento. Kai dėl susidariusios nemalonios situacijos įtampa...

    9
  • Po publikacijos – bauda ir direktoriaus atleidimas
    Po publikacijos – bauda ir direktoriaus atleidimas

    Po dienraščio „Klaipėda“ publikacijos apie Gargždų „Minijos“ progimnaziją šalių susitarimu atleidžiamas mokyklos direktorius Julius Gindulis. Darbo inspekcija vadovui skyrė tūkstančio eurų baudą, mokyklai už n...

    24
  • Išgyvenusiems gaisrą – parama
    Išgyvenusiems gaisrą – parama

    Liepos viduryje Klaipėdoje kilus gaisrui, nelaimės metu žuvo žmogus, taip pat nudegė visas namo stogas, įgriuvo medinė perdanga, išdegė mansardoje įrengti butai su visais namų apyvokos daiktais. Siekiant padėti šią tragediją i&scaron...

    3
  • Botanikos sode – karalienės Luizės skveras
    Botanikos sode – karalienės Luizės skveras

    Klaipėdoje veikiantis Botanikos sodas vis dažniau traukia ne tik gamtos mėgėjus, bet ir ypatingas progas čia paminėti norinčius klaipėdiečius. Visai neseniai šioje vietoje atsirado dar viena vieta, kurioje amžinos ištikimybės įžadus ...

    9
  • Kretingos centre esančiam parkui suteiktas monsinjoro B. Burneikio vardas
    Kretingos centre esančiam parkui suteiktas monsinjoro B. Burneikio vardas

    Kretingos centre esančiam parkui be pavadinimo suteiktas praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje mieste kunigavusio monsinjoro, politinio kalinio Bronislovo Burneikio vardas. ...

Daugiau straipsnių