Atlyginimų laiku nesulaukiantys darbuotojai prieš darbdavius turi naują ginklą. Jie gali neiti į darbą tol, kol neatgaus uždirbtų pinigų. Dėl šios priežasties nedirbančiam žmogui darbdavys privalės dar mokėti ir algą.
Verčia vergais
Šią savaitę įsigaliojo Darbo kodekso pataisa, leisianti darbuotojams legaliai neiti į darbą, jei darbdavys nėra linkęs mokėti algos.
"Jei darbuotojas du mėnesius nesulaukia atlyginimo, jis prieš tris dienas darbdavį gali raštu informuoti, jog sustabdo darbo sutarties galiojimą. Žmogus į darbą gali neiti tol, kol su juo nebus atsiskaityta. Už tokias savotiškas pravaikštas darbuotojas kas mėnesį dar privalo gauti minimalų atlyginimą", – naujovę komentavo Klaipėdos miesto ir apskrities profesinės sąjungos vadovas Edvardas Šalkauskas.
Darbo kodekso pataisą teigiamai vertino ir Raimondas Tamošauskas, vadovaujantis įvairiose įmonėse veikiančioms darbuotojų profesinėms sąjungoms.
"Žinoma, čia išeina toks savotiškas priverstinis streikas, bet ką daryti žmogui, kuris kelis mėnesius negauna algos. Todėl kartais ir reikia nebijoti drastiškai pasielgti, nes pas mus viskas daroma taip, kad žmogus būtų vergas", – nuomonę reiškė R.Tamošauskas.
"Išmušė" 30 tūkst. litų
Iki šiol sąžiningai uždirbtus pinigus darbuotojai bandė atgauti įprastais metodais. Tačiau pastaruoju metu ėmė populiarėti nauja paslauga – atlyginimo išieškojimas. Ją Lietuvoje teikia kol kas vienintelė bendrovė "Tavo alga", įsikūrusi maždaug prieš penkis mėnesius.
Į įmonę jau kreipėsi daugybė žmonių. Jiems nesumokėtų algų suma yra septynženklė.
Bendrovės "Tavo alga" direktorius Mindaugas Raudonis pasidžiaugė, jog vakar kaip tik pavyko padėti vienam klaipėdiečiui. Darbdavys jam grąžino nesumokėtą atlyginimą – apie 30 tūkst. litų. Ta pati įmonė šiek tiek anksčiau atsiskaitė su dar vienu klaipėdiečiu, kuriam už darbą buvo skolinga apie 20 tūkst. litų.
"Eilės atgauti pinigus iš tos įmonės, kuri yra didelė ir galinga, laukia dar 14 darbuotojų", – neslėpė M.Raudonis.
Į mišką neveža
Paklaustas, kokiais būdais jo vadovaujamai bendrovei iš darbdavių pavyksta "išmušti" algas, pašnekovas buvo šiek tiek mįslingas.
"Į teismą kreipiamės labai retai, nes tai ilgai trunka ir dažniausiai nebūna efektyvios pabaigos. Teismas juk tik išnagrinėja bylą, nusprendžia, kad darbdavys yra skolingas, tačiau negali priversti tos skolos darbuotojui grąžinti. Tuomet žmogui tenka keliauti pas antstolius, kurių darbas, jei įmonė neturi turto, kurį galima areštuoti, taip pat neduoda vaisių", – teigė M.Raudonis.
Pakartojus klausimą, kokias priemones taiko "Tavo alga", kad darbuotojams pavyksta atgauti nesumokėtas algas, įmonės direktorius tvirtino, jog apie tai kalbėti nėra labai drąsu.
"Tačiau viską darome teisėtai, pagal įstatymus. Į mišką tikrai nevežame ir negrasiname. Su darbdaviais vedame derybas, imamės kitokių teisinių dalykų. Yra sukurtas modelis, kaip sėkmingai išieškoti atlyginimus, tad pagal jį ir dirbame", – mįslingai kalbėjo M.Raudonis.
Jis tikino, jog išeičių, kaip atgauti algą, visada galima rasti.
Bendrovės klientai – patys įvairiausi: ir modeliai, ir medikai, ir statybininkai, ir net patys įmonių direktoriai, neatgaunantys atlyginimų.
Litus išleidžia gerovei
"Tai, kad atlyginimai nemokami tik mažose įmonėse, yra mitas. Teko ginti ir tikrai gigantiškų įmonių darbuotojus. Žinoma, kai kur algos nemokamos todėl, kad trūksta pinigų. Tačiau labai neretai tai daroma specialiai. Žmonės mėgsta pinigus ir kai pajunta jų skonį, pradeda sukčiauti ir skriausti darbuotojus, o juos reikia gerbti", – teigė pašnekovas.
Tą patį tvirtino ir Klaipėdos miesto ir apskrities profesinės sąjungos pirmininkas E.Šalkauskas. Jis teigė, jog įmonėse, ypač tose, kur nėra profesinių sąjungų, darbuotojams algos vėluoja, nes darbdaviai pinigus investuoja į savo gerovę – namų statybas ar naujus automobilius.
"Tačiau, laimė, kad ir darbdaviai dar kažko bijo. Pavyzdžiui, ateina pas mus žmogeliai ir skundžiasi, kad tris ar keturis mėnesius nesulaukia algų. Užtenka paskambinti darbdaviui ir jau kitą dieną žmonės sulaukia pinigų. Verslininkai bijo, kad jų nepaskųstume oficialioms institucijoms, nes tikrai nesinori sulaukti nei Darbo inspekcijos, nei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos", – įsitikinęs E.Šalkauskis.
Laukė dvejus metus
Jis tvirtino, jog dar viena išeitis atgauti nesumokėtą atlyginimą – teismas. Jis darbuotojui gali priteisti ne tik jo uždirbtus pinigus, bet ir neturtinę žalą.
"Klaipėdoje buvo atvejis, kai teismas algos kurį laiką negavusiam darbuotojui priteisė 32 tūkst. litų neturtinės žalos. Tačiau, aišku, reikėjo įrodyti, kad ji buvo padaryta, kad žmogus lankėsi pas gydytojus", – prisiminė E.Šalkauskis.
Skundų dėl negaunamų algų uostamiestyje per metus sumažėjo labai nežymiai.
"Matyt, į mus kreipiasi, nes bylinėtis teisme yra kur kas didesnis vargas. Kai darbdavius padrausminame, situacija pagerėja, aišku, jei įmonė yra nebankrutuojanti", – tikino Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus vedėjo pavaduotoja Virginija Leškauskienė.
Darbo inspekcija darbdaviui už tai, kad jis nevykdo savo pareigų ir vėluoja sumokėti atlyginimą, gali surašyti protokolą ir perduoti bylą teismui. Tuomet už Darbo inspekcijos reikalavimo nevykdymą gresia bauda nuo 100 iki 1,3 tūkst. litų.
Tačiau inspektoriai ir patys gali imtis priemonių. Jei jie nagrinėja darbuotojų skundą dėl nesumokėtos algos, įmonei gali skirti baudą nuo 500 iki 5 tūkst. litų.
"Mūsų patarimas – pagalbos pradėti ieškoti kuo anksčiau, pavyzdžiui, kai alga vėluoja du mėnesius. Tuomet ir pinigus išieškoti bus paprasčiau. Nors žmonės pas mus kantrūs. Esame sulaukę klientų, kurių vienas algos nebuvo gavęs dešimt mėnesių, o kitas – net dvejus metus", – stebėjosi M.Raudonis.
Naujausi komentarai