Pereiti į pagrindinį turinį

"Nepatogūs" vaikai uostamiestyje – iššūkis

2016-09-14 02:00

Vaikai seka senolius, išsigryninusius bankomatuose pinigų, kaulija išmaldos, prašo padovanoti taromatų čekių, žaidžia ant geležinkelio bėgių. Specialistų teigimu, nors šiurpi kasdienybė – viso uostamiesčio rūpestis, tačiau gyventojai ne visada informuoja apie į bėdą patekusius ar netinkamai besielgiančius vaikus.

Pavojai: ant geležinkelio bėgių išdykaujančius vaikus matė nemažai suaugusių žmonių, tiesa, nė vienas nesuskubo paskambinti atsakingoms tarnyboms. Pavojai: ant geležinkelio bėgių išdykaujančius vaikus matė nemažai suaugusių žmonių, tiesa, nė vienas nesuskubo paskambinti atsakingoms tarnyboms. Pavojai: ant geležinkelio bėgių išdykaujančius vaikus matė nemažai suaugusių žmonių, tiesa, nė vienas nesuskubo paskambinti atsakingoms tarnyboms. Pavojai: ant geležinkelio bėgių išdykaujančius vaikus matė nemažai suaugusių žmonių, tiesa, nė vienas nesuskubo paskambinti atsakingoms tarnyboms.

Nepatiko priekaištai

Įspėjimai apie vaiko elgesį sukelia skirtingų reakcijų. Daugelis žmonių sunerimsta ir bando sužinoti, kas atsitiko atžalai, ką ji daro ne taip, kaip derėtų.

Tačiau pripažinti, jog neturėjo supratimo apie nederamą vaiko elgesį, neretam yra sunku, tai veikiausiai prilygtų sutikti su teiginiu, kad esi prastas tėvas.

Panašu, kad būtent taip atsitiko praėjusį penktadienį, kai Vaiko teisių apsaugos tarnybos (VTAT) darbuotojai pasikvietė vienos mokinės tėvus. Specialistės su jais norėjo pasikalbėti ir sužinoti, kodėl mergaitė nelanko mokyklos.

Nepasakodama smulkesnių incidento detalių, Klaipėdos VTAT vadovė Gražina Aurylienė teigė, jog tądien apie 14.30 val. į tarnybą atėję sutuoktiniai buvo nusiteikę agresyviai. Pokalbis nesusiklostė, vyras daugiau koneveikė visas tarnybos darbuotojas, drabstėsi bjauriais žodžiais.

Jo sutuoktinė visiškai nesivaldė.

"Fiziškai nukentėjo keturios tarnybos darbuotojos, o psichologiškai – visos. Tokio riksmo, tokių bjaurių žodžių dar neteko girdėti", – atviravo G.Aurylienė.

Kriminalinių įvykių suvestinėje teigiama, kad pakviesta į tarnybą paauglės mama tampė darbuotoją už plaukų, suko riešą, grasino susidoroti.

Tądien į ligoninę darbuotojoms neteko kreiptis, visos nukentėjusiosios yra darbingos, tačiau patyrė skausmą ir pažeminimą. Todėl pradėtas tyrimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo.

"Mūsų tarnyboje dirba 16 darbuotojų, bet to akivaizdžiai yra per maža. Kasdien gauname pranešimų apie šeimas, kuriose fiksuojamas smurtas. Stengiamės visas jas aplankyti, o jei smurto proveržiai kartojasi, jas įrašome į rizikos grupės sąrašą ir stebime intensyviau, dirbame su tokiomis šeimomis. Galbūt tik iš šalies atrodo, kad neturime ką veikti, o iš tiesų mūsų darbas yra itin sunkus. Gerų emocijų čia nedaug. Kovodami dėl vaikų gerovės, esame priversti priimti sprendimus, kurie neretai tėvus suerzina. Kaip ir Norvegijos vaikų teisių saugotojai, paimame iš šeimų vaikus, tik pirmiausia stengiamės, kad jie patektų į giminaičių šeimas", – apie darbą kalbėjo G.Aurylienė.

Gelbėjo kačiukus, rado vaiką

Šią vasarą gyvūnais besirūpinančios merginos padovanojo vienai jaunai šeimai du kačiukus. Nors atiduodamos gyvūnus jos visada pasirašydavo sutartį, tądien to padaryti nespėjo ir paskambino nurodytu telefonu po dienos.

Ilgą laiką nekėlusi ragelio jauna moteris galiausiai atsiliepė ir nesurezgė sklandaus sakinio. Tapo aišku, kad pirmoje dienos pusėje girta esanti moteris augintiniu tinkamai pasirūpinti negalės. Tada gyvūnus padovanojusios merginos nusprendė kačiukus atsiimti ir nuvažiavo pas minėtą šeimą.

Kai šeimininkai atidarė duris, paaiškėjo, jog Žardininkų gatvėje butą išsinuomojusi pora turi ne tik du kačiukus, bet ir mažą vaiką bei didelį šunį. Namuose tvyrojo siaubinga netvarka, mažylis buvo murzinas ir neprižiūrėtas.

Pirmieji šiuos namus paliko kačiukai. Vėliau gyvūnų globotojos panaršė internete ir rado susirūpinusių žmonių skelbimą. Jie ieškojo prie parduotuvės dingusio tokio pat šuns, kokį merginos matė landyne paverstame bute.

Netrukus sužinota, jog didžiulį keturkojį šeima paprasčiausiai pavogė. Pamatė jį pririštą prie stovo greta prekybos centro ir nusivedė. Šeimininkai įsitikino, jog tai jų augintinis, ir keturkojį atsiėmė.

Tradiciškai gyvūnų mėgėjai yra jautrūs ne tik gyvūnų likimui, jie nuoširdžiai myli ir vaikus. Tad jaunos moterys apie neprižiūrimą girtaujančių tėvų vaiką pranešė VTAT darbuotojoms.

Poros vaikelis jau auga valdiškuose namuose, o iki tol nuolat girtavę tėvai dažną dieną užsuka į I.Kanto gatvėje esančią Vaiko teisių apsaugos tarnybą ir stengiasi vykdyti visus socialinių darbuotojų nurodymus, kad atgautų teisę patys auginti savo atžalą.

Neskuba rinkti 112

Panašių istorijų, pasak G.Aurylienės, mieste yra daug. Tiesa, ne visada žmonės, nors ir mato, praneša apie į bėdą patekusius ar netinkamai besielgiančius vaikus.

Rugsėjo pradžioje ant geležinkelio bėgių ties Pušyno ir Parko gatvėmis žaidė būrys mažų vaikų. Kai kurie jų – pernelyg maži lankyti mokyklą.

Vaikai išdykavo: vienas mėtė vandens buteliuką, kiti daužė skaldos akmenukus ant bėgių, šokinėjo, laipiojo per geležinkelį. Buvo panašu, kad tai vieno daugiabučio namo kaimynai.

Akivaizdu, kad tėvai apie pavojingus mažųjų žaidimus nežinojo, tačiau į policiją ar Bendrąjį pagalbos centrą nė vienas suaugusiųjų nepaskambino. Belieka tikėtis, kad būrelis kiemo draugų kasdien taip neišdykauja, o suaugusieji juos tiesiog nuveja nuo netinkamos žaisti vietos.

Tykojo prie bankomato

Garbaus amžiaus klaipėdietė Aldona pasakojo šią vasarą pajutusi grėsmę, kai viename prekybos centre prie bankomato pamatė du maždaug 12 metų berniukus, nužvelgiančius kiekvieną, kas išsigrynino pinigų.

Madingai apsikirpę bei tvarkingai apsirengę vaikai sekė moterį, o kai ji išėjo iš parduotuvės, bandė ją mandagiai kalbinti. Aldona suprato, kad vaikams ne duonos reikėjo, ir stebėjosi, kai berniukai pabandė eiti ta pačia kryptimi, kaip ir ji, vis gręžiodamiesi ir tikrindami, ar moteris pėdina jiems iš paskos.

Pensininkė išsigando, kad pasukusi į savo namo kiemą gali būti užpulta, ir paskambino į policiją. Berniukai, aišku, dingo, tačiau po kelių valandų moteris juos vėl pamatė prie prekybos centro.

Iš kitų senjorų klaipėdietė girdėjo, jog šie vaikai seka paskui pensininkus, einančius iš parduotuvės, ir kaulija pinigų. Jei negauna nė kelių centų, palydi niuksu į nugarą.

Policininkai tikino oficialių pranešimų apie panašius atvejus negavę, tačiau įtaria, jog tai galėjo būti vaikų globos namų auklėtiniai.

"Policijai yra žinoma, kad vaikai elgetauja. Žinomos ir vietos, kur jie tai daro, tačiau pareiškimų, kuriais būtų prašoma išsiaiškinti jų tėvus ar tokių paauglių asmenybes, nebūta. Kai pareigūnai organizuoja reidus, apsilanko ir elgetaujančių vaikų pamėgtose vietose", – paaiškino Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijų grupės vyresnioji specialistė Jūratė Albrektienė.

Naujas būdas elgetauti

Rugsėjis parodė, kad kai kurie vaikai labiau skuba kaulyti pinigų, bet ne į mokyklą. Vidurdienį, kai net pradinių klasių mokinukai dar sėdi mokyklos suoluose, vienas apsukrus berniukas sukiojosi aplink taromatą Debreceno gatvėje.

Vaikas viltingai sutinka kiekvieną atnešusį butelius ir prašo žmones ne ko kito, o taromato kvitų, kuriuos parduotuvėje galima išsikeisti į pinigus.

Vaikas yra labai atkaklus ir moka argumentuoti savo prašymą.

Kai nesureikšminęs kelių eurų ar keliasdešimties centų suaugęs žmogus ištiesia berniukui kvitą, pamato, kaip vaikas persimaino – verslininko gestu iš kišenės išsitraukia pluoštą tokių pat popierėlių ir prie jų prideda dar vieną.

Beje, VTAT buvo pasiekusi žinia apie tai, kad Debreceno gatvės parkelyje išmaldos prašo du maži vaikai. Nors socialiniai darbuotojai labai greitai atvažiavo į nurodytą vietą, mažųjų elgetų neberado.

Be policininko – nesaugu

"Darbo turėjome visą vasarą, jo būna dar daugiau, nes tenka pavaduoti atostogaujančius kolegas. Šiemet nesulaukėme pranešimų apie iš kitų miestų į Klaipėdą pabėgusius ir čia valkataujančius vaikus. Galbūt lietus sulaikė tokius mėgėjus laisvai pakeliauti. Užtat mums neretai tenka atlikti detektyvų darbą, kai sulaukiame pranešimų, kad į mūsų miestą iš atokesnių vietų persikėlė gyventi socialinės rizikos šeimos. Tokie žmonės neskuba prisistatyti į VTAT, mums tenka jų ieškoti", – pasakojo G.Aurylienė.

Lankydamiesi panašiose šeimose vaiko teisių saugotojai stengiasi pasikviesti policininkus.

Praktika parodė, jog girtaujančių žmonių nuo agresijos proveržio nesustabdo net pareigūnų uniformos.

Skaičiai

Šiemet Klaipėdoje į rizikos grupės sąrašą įtrauktos 67 naujos šeimos, jose auga 100 vaikų.

Be tėvų globos mieste liko 49 vaikai, 17 jų globojami giminaičių ar globėjų šeimose.

34 vaikai pateko į vaikų globos namus.

Dabar mieste yra 388 socialinės rizikos šeimos, jose auga 474 vaikai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra