Nusivilkus kunigo sutaną – į merus

Klaipėdos rajone į kovą dėl mero posto stojo buvęs kunigas Vytautas Tamašauskas, kuriam vietiniai gyventojai turi klausimų ne tik dėl pavydėtino turto, bet ir dėl kunigystės metu susilauktų atžalų. Pats kandidatas aiškina, kad turtai ne jo, o žmonos. Dėl meilės šiai moteriai Dievo tarnui teko atsisveikinti su bažnyčia.

Nuostaba – dėl turtų

Dauparų-Kvietinių seniūnijos seniūnas 45-erių V. Tamašauskas vos prieš kelerius metus paliko ganytojišką tarnystę.

Iš tikinčiųjų aukų anksčiau gyvenęs ir kunigystę metęs vyras sukėlė apkalbų, kai paaiškėjo, koks yra šio kandidato į Klaipėdos rajono savivaldybės mero postą valdomas turtas.

"Iš kur tokie turtai? Gyvenamasis namas ir žemės sklypas Klaipėdos rajone, dviejų kambarių butas I. Kanto gatvėje uostamiestyje. Dar ir vieno kambario butas Herkaus Manto ir dar dviejų kambarių butas J. Karoso gatvėje, Klaipėdoje. Kokia čia tarnystė tokius turtus krauna? Ar sutuoktinių valdomas turtas atitinka jų gaunamas pajamas? Ką Mokesčių inspekcija pasakytų?" – klausė vietiniai gyventojai laiške.

Redakcijai atsiųstoje medžiagoje minimas šeimos valdomas turtas.

V. Tamašauskas yra vedęs. Jo žmona Indra Tamašauskienė nuo praėjusių metų rugpjūčio 5 d. buvo atšaukta iš J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pareigų.

"Užfiksuoti faktai, kad bibliotekos direktorė, siekdama asmeninės naudos, naudojosi tarnybine padėtimi. J. Lankučio viešajai bibliotekai buvo nupirktas automobilis "VW Passat", už kurį iš biudžeto kiekvieną mėnesį yra sumokama ne mažiau nei po 450 eurų. Šis automobilis skirtas įstaigai, tačiau išaiškėjo faktai, kad bibliotekos direktorė kasdien juo naudojosi asmeninėms reikmėms", – rašoma viešai skelbiamame rajono savivaldybės pranešime.

Tačiau I. Tamašauskienė ginčija atleidimo faktą ir santykius su darbdaviu aiškinasi teisme.

Su bažnyčia nesipyko

O štai V. Tamašauskas viešoje erdvėje iki šiol stengdavosi išvengti tiesaus atsakymo apie kunigystę ir atsisveikinimą su bažnytinėmis pareigomis.

Sulaukęs dienraščio "Klaipėda" klausimų dėl šio savo gyvenimo etapo, V. Tamašauskas iš karto paprašė atsiųsti klausimus raštu.

Patikinus, kad raštu kandidato į merus atsakymai kažin ar įtikins jo rinkėjus, seniūnas vis dėlto ryžosi pokalbiui.

V. Tamašauskas dar 2017 m. viešoje erdvėje buvo pristatomas Kintų, Vilkyčių ir Saugų parapijų klebonu, prieš tai šis vyras tarnavo kunigu Rietave, Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje.

O štai jau 2021-aisiais vyras laimėjo Dauparų-Kvietinių seniūno vietą.

"Nepatogumo dėl tokio biografijos fakto aš neturiu. Su bažnyčia nesusipykau. Beveik penkiolika metų bažnyčiai atidaviau ir man neblogai sekėsi", – pripažino V. Tamašauskas.

Aš moraliai nebegalėjau sau leisti tarnauti bažnyčiai ir gyventi šeimoje.

Užleido vietą vyrui

V. Tamašauskas į mero postą kandidatuoja Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąraše, nors pats ir nėra labai susisaistęs su šia partija.

"Mane Tėvynės sąjunga remia kaip kandidatą ir deleguoja į mero rinkimus, bet aš nesu partijos narys", – teigė kandidatas.

Rajono gyventojus nustebino tai, kad būtent V. Tamašauskas konservatorių yra siūlomas į mero postą, o ne šios partijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė Rasa Petrauskienė.

Ši politikė anksčiau pralaimėjo kovą rajone dėl Seimo nario mandato Petrui Gražuliui.

Ar tai reiškia, kad konservatoriai nusprendė, kad buvęs kunigas bus rimtesnis konkurentas kovoje dėl valdžios?

"Konkurencijos partijos viduje nejaučiu, tai buvo R. Petrauskienės apsisprendimas. Tai stipraus žmogaus požiūris", – kalbėjo V. Tamašauskas.

Ar partija nusprendė, kad kandidato vyro vedamas sąrašas gali tikėtis daugiau balsų?

"Tai ir yra pagrindinis motyvas. Kelis kartus R. Petrauskienė dalyvavo rinkimuose, bet likdavo antra. Apsisprendimas partijoje buvo toks. Aš nesu vienintelis, pakeitęs partijos skyriaus pirmininkę. Taip nutiko Mažeikiuose ir Šilutėje. Moterys pasitraukė ir užleido vietą vyrams", – pripažino V. Tamašauskas.

Turi ir lėšų, ir skolų

V. Tamašauskas pripažino, kad maždaug 2017 m. paliko dvasinę tarnystę, o jau 2021-aisiais kandidatavo į seniūno postą.

Kyla klausimas, kokia veikla sukrovė solidžius turtus šiam kandidatui į merus?

"V. Tamašauskas, būdamas kunigu, kaip suprantame, atlyginimo negaudavo, turėjo būti išlaikomas iš tikinčiųjų aukų. Todėl neturint pajamų ir negalint pagrįsti pajamų šaltinio, nuo kurio turėjo būti mokamas gyventojų pajamų mokestis, jis negalėjo savo vardu įsigyti jokio turto. Nuo 2021 m. V. Tamašauskas dirba seniūnu, o seniūno vidutinis mėnesinis darbo užmokestis į rankas sudaro apie 1 450 eurų. Jo žmona, dirbdama savivaldybės bibliotekos direktore, uždirbo apie 1,5 tūkst. eurų. Kaip iš biudžeto algas gaunantiems asmenims galėjo pavykti sukaupti turto, verto šimtų tūkstančių? Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto svetainėje matyti šių asmenų deklaracijos. Bendra sutuoktinių turto vertė, be paskolų, siekia 426 290 eurų. Esminis klausimas – iš kur visa tai ?" – klausiama dienraščiui siųstame klausimyne apie V. Tamašausko turto deklaraciją.

Vyras deklaracijoje nurodė valdantis 73 580 eurų vertės turtą, esantį daugiabučiuose, automobilis įvertintas 19 tūkst. eurų.

Kandidato vardu kredito įstaigose ir ne jose turimų piniginių lėšų suma siekia 27 tūkst. eurų.

O paskolų buvęs kunigas nurodė turįs 25 tūkst. eurų.

I. Tamašauskienė deklaravo turinti turto daugiabučiuose. Jis vertas 41,5 tūkst. eurų.

Moteris vardu registruotas ir gyvenamasis namas Klaipėdos rajone, vertas 115 tūkst. eurų. Žemės sklypas įvertintas dar 20 tūkst. eurų.

Seniūno žmona važinėja 25 tūkst. eurų vertės automobiliu.

Moteris nurodė, kad turi 17,7 tūkst. eurų piniginių lėšų, o skolų – 33 tūkst. eurų.

Šventė: V. Tamašauskas (kairėje) didžiavosi tuo, kad būdamas klebonu atnaujino Saugų bažnyčią, į kurios atidarymo šventę buvo atvykę tuomečiai Šilutės savivaldybės vicemeras Algirdas Balčytis, Telšių vyskupijos vyskupas augziliaras Genadijus Linas Vodopjanovas. Laikraščio "Šilokarčema" nuotr.

Verslas žlugo

Jei rinkėjams kyla klausimų, kokie verslai buvusiam kunigui vos per kelerius metus padėjo susikrauti nemenką turtą, verta pasižvalgyti, kokiu verslu užsiėmė V. Tamašauskas.

Registrų centras skelbia, kad 2006 m. V. Tamašauskas, kartu su kitu akcininku įkūrė įmonę "Personalo atrankos studija".

Nurodyta, kad bendrovė teikė paslaugas, užsiėmė prekyba, tarpininkavimu, gamyba ir kita veikla, neprieštaraujančia įstatymams.

Nuo 2008 m. V. Tamašauskas buvo vienintelis įmonės akcininkas.

Nuo 2006 iki 2008 m. įmonei vadovavo V. Tamašauskas, nuo 2008-ųjų – jo žmona, tuo metu dar I. Jankauskaitė.

Žvelgiant į įmonės finansinius dokumentus, matyti tai, kad įdarbinimo paslaugas teikianti įmonė didelių turtų porai nesukrovė.

Pavyzdžiui, paskutinėje, 2016-ųjų, finansinėje įmonės ataskaitoje pažymėta, kad bendrovė metų gale turėjo atsargų už penkis eurus. Tai – nesunaudotų degalų likutis.

Per vienerius metus gautinos sumos sudaro 2 155 eurus. Išankstiniai mokėjimai tiekėjams – 67 eurai, o atskaitingų asmenų skolos – 2 082 eurai.

Metų gale įmonė savo sąskaitoje turėjo 1 442 eurus.

Verslas porai nepavyko, tad 2020 m. Registrų centrui pateiktas prašymas likviduoti įmonę.

Plušėjo valydamas salonus

Pats V. Tamašauskas aiškino, kad, be įmonės, kurią teko uždaryti, jis dar papildomai užsiėmė individualia veikla.

"Buvau registravęs individualią veiklą. Tai buvo automobilių priežiūra. Tai buvo kosmetiniai dalykai, cheminis valymas. Šiek tiek dirbau su nekilnojamuoju turtu", – neslėpė V. Tamašauskas.

Sunku įsivaizduoti buvusį kunigą automobilių salonų valykloje, tačiau V. Tamašauskas teigia, kad gyventojų laiške minimi turtai iš tiesų priklauso jam ir žmonai, o nekilnojamojo turto sąrašas – kuo tikriausias.

"Viskas, ką išvardijote, yra tiesa. Iš kur tiek pinigų? Pažiūrėkite, kiek paskolų imta. Namas statytas iš paskolos. Taip, aš turiu 27 tūkst. eurų paskolą, bet ji yra butui I. Kanto gatvėje. O dar yra mano žmonos paskolos namui", – tikino seniūnas.

V. Tamašauskas aiškino, kad ne tik I. Kanto gatvėje turi dviejų kambarių butą, dar buvęs kunigas valdo vieno kambario butą Herkaus Manto gatvėje, dviejų kambarių butą J. Karoso gatvėje.

Paklaustas, iš kur gavo pinigų tokiems pirkiniams, V. Tamašauskas atsakė, kad padėjo tėvai.

"Tėvai prisidėjo, tai buvo investicija. Tiek mano, tiek ir žmonos tėvai. Tai ir mūsų per gyvenimą sutaupytos lėšos", – pridūrė V. Tamašauskas.

Jo šeimos valdomus butus galima apžiūrėti viešai publikuojamuose butų nuomos skelbimuose.

Politiko rinkėjams iš karto kilo klausimas, ar kandidatas registravo veiklą ir ar moka mokesčius nuo gautų pajamų, gaunamų už butų nuomą?

"Viskas registruota, išimti verslo liudijimai", – patikino V. Tamašauskas.

Dar V. Tamašauskas turi garažą ir prieplauką prie Smiltelės upelio, katerį "Bayliner 2450".

Tokio katerio vertė siekia net ir keliolika tūkstančių eurų. Tai matyti skelbimų portaluose.

"Oi, ten garažo vertė – gal tūkstantis eurų. Ten bevertis turtas. O kateris kainavo kur kas mažiau. Ne 18 tūkst. eurų. Aš katerį įsigijau kaip projektą. Tikėjausi sutvarkyti ir parduoti. Bet grąžinau savininkams, katerio nebeturiu", – aiškino V. Tamašauskas.

Turėjau pasitaupęs šiek tiek.

Žmonai – "Tesla"

Klaipėdos rajono gyventojams užkliuvo V. Tamašausko feisbuke pastebėta nuotrauka su dviem "Tesla" automobiliais kieme.

"Visiškas absurdas. Tai buvo vienas automobilis, ne du. Tai žmona pirko, bet prieš metus pardavė. Aš važinėju "VW Jetta", 2015 metais pagaminta mašina", – sakė V. Tamašauskas.

Tarp buvusio kunigo vyriškų "žaisliukų" minimas ir motociklas BMW.

"Motociklo vertė – du–trys tūkstančiai eurų", – patikino V. Tamašauskas.

Kandidatas: V. Tamašauskas dar 2017 m. aukojo mišias Šilutės rajono bažnyčiose, o dabar jis jau konservatorių kandidatas į Klaipėdos rajono mero postą. Vytauto Liaudanskio nuotr.

Mėgsta meno kūrinius

Vis dėlto buvusio kunigo pajamų ir išlaidų aritmetika kelia klausimų – jei buvo mokamos paskolos, o butams išleistos visos gyvenimo santaupos, kaip porai pavyko įsigyti meno kūrinių, vertų apie 85 tūkst. eurų?

I. Tamašauskienė deklaravo turinti 29,5 tūkst. eurų vertės meno kūrinių ir juvelyrinių dirbinių. Jos sutuoktinis deklaravo turintis meno ir juvelyrinių dirbinių dar už 55 tūkst. eurų.

"Nieko rimto, tai yra nedidelio formato meno kūriniai. Labai daug dovanotų kūrinių. Kiek iš viso? Pas mus jų gal dvidešimt ar dvidešimt penki paveikslai. Tai tapybos darbai", – aiškino V. Tamašauskas.

Buvęs klebonas didžiavosi pažintimi su marinistu Edvardu Malinausku, tapytoju Henriku Natalevičiumi.

"Vienas kitas kūrinys gautas gimtadienio proga. Bet jie per silpni ir per maži, kad būtų įkainoti  kaip vertybė. Bet mums jie yra brangūs. Gal deklaracijoje kažkas ne taip? Jei 25 paveikslai po tūkstantį eurų, tiek ir būtų – 29,5 tūkst. eurų. Gal kokią klaidą padarėme deklaruodami?" – svarstė V. Tamašauskas.

Pats vyras aiškino, kad visą gyvenimą dirbo, plušėjo ir jo žmona.

"Jos atlyginimas yra siekęs ir keturis tūkstančius eurų, kai ji dirbo žinomoje medienos įmonėje personalo vadove", – tikino V. Tamašauskas.

Klausimai – ir dėl moralės

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašą rajone į rinkimus vedantis V. Tamašauskas sulaukė ir ypač rimto gyventojų klausimo dėl moralinių vertybių.

Penkiolika metų tarnavęs bažnyčiai, V. Tamašauskas dviejų vaikų susilaukė dar vilkėdamas sutaną?

"Iš viešosios erdvės, atvirų socialinio tinklų paskyrų supratome, kad V. Tamašauskas su I. Tamašauskiene gyvena seniai. Pora turi du vaikus, vyresnysis jau yra pilnametis. Bet kaip vertinti žmogų, kuris buvo įšventintas į kunigus, spėjame, jau darydamas nuodėmę? Ar toks žmogus iš tiesų sako tiesą, ar galima juo pasitikėti?" – kandidatui į merus pateikė klausimą vienas rinkėjų.

Išties kyla klausimas, nuo kada buvęs kunigas ir jo dabartinė žmona yra šeima?

"Namas yra jos įsigytas turtas. Mano paskola yra I. Kanto gatvėje esančiam butui. Ji imta tada, kai dar ganiau paklydusias sielas. Turėjau pasitaupęs šiek tiek", – tikino kandidatas.

Išeitų, kad visas kitas turtas – žmonos?

"Taip, mes turime pasirašę ikivedybinę sutartį. Viskas joje atsispindi. Būtų neprotinga ir neetiška suplakti į vieną", – patikslino V. Tamašauskas.

Į klausimą dėl kunigo moralės, V. Tamašauskas atsakė tiesiai.

"Taip, mes šeima ir susilaukėme vaikų. Viskas dėl meilės. Mano viduje įvyko apsisprendimas dėl atsakomybės prieš mylimą moterį ir prieš auginamus vaikus. Moraliai nebegalėjau sau leisti tarnauti bažnyčiai ir gyventi šeimoje. Aš pasirinkau šeimą", – prisipažino V. Tamašauskas.

Kreipėsi į patį popiežių

V. Tamašauskas pripažino, kad su bažnyčios vadovais nebuvo konflikto dėl pasitraukimo iš kunigystės.

"Užteko atvirai pasikalbėti su vyskupu Kęstučiu Kėvalu ir jis viską suprato. Buvau vertinamas bažnyčioje. Mano darbai kalba patys už save – visose parapijose, kur tarnavau, padaryta daug darbų", – tvirtino V. Tamašauskas.

Jam klebonaujant Kintuose pavyko gauti ES lėšų, ir bažnyčia buvo kone prikelta antram gyvenimui – sutvarkytas jos fasadas, įkurti bendruomenės namai.

"Mes visą tą laiką negalėjome būti visavertė šeima. O mano žmona visą tą laiką laukė", – neslėpė V. Tamašauskas.

Sutaną pavyko nusimesti ne taip greitai. Po pokalbio su vyskupu jis turėjo kreiptis raštu į popiežių.

"Popiežius yra mane pervedęs į pasauliečių luomą. Aš nežinau kito tokio kunigo, kuris turėtų gavęs iš popiežiaus tokį leidimą. Yra kunigystę metusių kunigų. Ne tik bažnyčia keičiasi, bet ir visuomenė. Tokių klausimų, kurie užduodami man, kaip buvusiam kunigui, po dešimties metų gal net nekils. Na, taip, aš pasirinkau viešumą", – teigė V. Tamašauskas.

Ne asketiški pomėgiai?

Pasirodo, kad Klaipėdos rajono gyventojai – priekabūs rinkėjai, apie kandidato į merus gyvenimą ir pomėgius jie žino viską.

Vietiniai jau suskaičiavo, kiek kartų buvęs kunigas su sutuoktine skrido ilsėtis į Ispaniją, Turkiją ir net Tailandą.

V. Tamašausko rinkėjai klausė: visus pinigus investavus į butus ir namą, mėgaujantis užsienio kelionėmis, iš kur pora dar turi lėšų mokėti už atžalų mokslą vienoje brangiausių uostamiesčio privačioje ugdymo įstaigoje?

Vieno mėnesio ugdymo kaina siekia 700 eurų.

"Oficialiai V. Tamašausko žmona du vaikus augino viena. Vyras juk kunigas buvo. Ar vieniša mama, auginanti du vaikus, ir kunigas, kuris turėjo gyventi iš aukų, gali pagrįsti valdomo turto kilmę ir pajamų šaltinius?" – V. Tamašausko klausė rinkėjai.

"Mano vienas vaikų taip gerai mokėsi, kad buvo pakviestas į šią ugdymo įstaigą. Jo mokslas mums nekainavo nė vieno cento", – akcentavo V. Tamašauskas.

Tai, kad vietiniai apie kandidato gyvenimą viską žino, seniūno nenustebino.

"Yra feisbukai. Mes džiaugiamės savo kelionėmis. Galima išversti taip, kad atrodytų, lyg mes gyvename nenormalioje prabangoje. Bet iš tikrųjų tai paprasti, eiliniai dalykai, o ne šimtatūkstantinės jachtos ir ne kelionės aplink pasaulį motociklu. Aš suprantu žmonių smalsumą. Kažkiek situacija yra išskirtinė su  mano gyvenimo pasirinkimais. Žinojau, kad bus klausimų ir aš į juos turėsiu atsakyti. Aš jaučiau atsakomybę prieš savo moterį ir prieš vaikus. Iš kunigystės pasitraukiau savo noru, manęs niekas neišmetė ir neišvijo", – pastebėjo V. Tamašauskas.

Jis prisiminė, kad atsisveikinus su tarnyste bažnyčiai, dar įvyko keli skandalai, susiję su kunigų meilės reikalais.

"Po metų, kai aš išėjau, Telšių vyskupijoje kilo bumas – daug kunigų išėjo. Nežinau, ar bažnyčia kokį tyrimą atliko, bet dar du ar tris kunigus vyskupas paprašė išeiti", – prisiminė V. Tamašauskas.

2018-aisiais iš tiesų buvo kilęs skandalas dėl buvusio Žygaičių kunigo meilės reikalų.

Viešumoje pasirodė dešimt metų su kunigu gyvenusios moters liudijimai.

Ji tvirtino, kad su kunigu susilaukė trijų vaikų, tačiau santykiams nesusiklosčius vyras nutarė išprašyti moterį iš kartu užgyventų namų.

Dėl Rimkuose buvusio bendro namo porai teko susitikti teisme.

Po į viešumą iškilusio skandalo vyskupas sustabdė kunigo įgaliojimus.

Šią istoriją prisiminęs V. Tamašauskas tikino, kad jam teko girdėti apie panašias kunigų gyvenimo peripetijas.

"Aš pats kaip lankiau bažnyčią, taip ir lankysiu. Konflikto nėra su bažnyčia, nėra vidinio konflikto su Dievu", – pripažino V. Tamašauskas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Raminta

Raminta portretas
Labai tinka šitam kunigui, tris vaikus prisidirbusiam kunigystės metais, vieno vaiko netpažįstančiam ir nepripažįstančiam, būti krikščionių partijos moraliniu veidu.

Įdomu

Įdomu portretas
O tai iš kur tie 3 vaikai, vienas net 18 metų, nors nemokėdamas suskaičiuoti iki trijų, teigia, kad du vaikus turi. Kaip jaustis trečiam vaikui?

Danutė

Danutė portretas
E. Jurgelevičių gal į pavaduotojus pasikvės... kunigėliai...
VISI KOMENTARAI 150
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių