Kaligulos ir Julijaus Cezario miestas
Italijoje, netoli Neapolio, po vandeniu yra vienas labiausiai stebinančių pasaulio povandeninių muziejų.
Vandens karalystėje – ištisas senovinis povandeninis miestas Baia. Taip jis buvo pavadintas vieno iš keliautojų Baia vardu, kuris palaidotas šiame mieste.
Miestas buvo žinomas nuo senovės laikų. Jis garsėjo gydomaisiais sieros šaltiniais.
Šiame mieste turtingi romėnai statėsi namus. Teigiama, kad rezidencijas Baia mieste turėjo ir Romos imperatoriai Kaligula, Neronas, Julijus Cezaris.
Vertybės: didžioji dalis originalių skulptūrų iš nugrimzdusio miesto eksponuojamos šalia esančioje pilyje. (Redakcijos archyvo nuotr.)
Nuo 2002 m. šis miestas, kuris dar vadinamas povandenine Pompėja, yra Italijoje saugoma Neapolio įlankos įžymybė. Jis su taip pat nugrimzdusiais šalia buvusiais mažesniais miesteliais po vandeniu užima 177 hektarų plotą.
Skulptūras saugo nuo plėšikų
„Dėl požeminio vulkaninio aktyvumo dalis pakrantės žemės plokštės nukrito – pamažu niro visos romėnų vilos“, – aiškino Neapolio universiteto (Italija) istorikas Biagio Solas.
Tai įvyko maždaug 8 mūsų eros amžiuje. Po vandeniu atsidūrė maždaug 100 m pločio pakrantės juosta. Iš buvusio miesto liko tik keli pastatai ant viršukalnės. Jos gyventojus galutinai pribaigė apylinkes nusiaubęs maras.
Po vandeniu: narus traukia daugybė antikinių skulptūrų kopijų. (Redakcijos archyvo nuotr.)
Siekiant apsaugoti senovės miestą nuo plėšikų, visos originalios statulos buvo iškastos 1969 m. Jos eksponuojamos netoli esančioje pilyje.
Senoviniame mieste po vandeniu įrengtos tikslios jų kopijos. Tai netrikdo povandeninių narų, kurie nori pamatyti senovinį miestą po vandeniu, juo labiau kad miesto namų sienos, mozaika yra tikros. Po vandeniu 7 m gylyje galima išvysti nimfų ir kitų Odisėjo laikų būtybių skulptūrų.
Ekspozicija: prieš apsilankant grupei povandeninės mozaikos nuvalomos. (Redakcijos archyvo nuotr.)
Mozaikas slepia po dumblu
Į povandeninį miestą organizuojamos nardytojų ekskursijos. Po narų lempomis atsiskleidžia romėnų vilos, amfiteatrai, maudyklos, kolonos, senovinės statulos.
„Mačiau statulų, mozaikų, marmuro“, – džiaugėsi iš vandens išnėręs ir nardymo įrangą ką tik nusiėmęs turistas.
Kvietimas: taip pristatomas antikinių skulptūrų povandeninis muziejus. (Redakcijos archyvo nuotr.)
Archeologinę vietovę sudaro penkios vietos, skirtos tik narams. Apsilankyti galima tik su licencijuotais gidais, kurie vieninteliai žino, kur yra paslėptos brangios mozaikos.
Kai grupė išvyksta, muziejaus narai vėl paslepia brangias mozaikas po dumblu, kad jūrų augalai ir gyvūnai jų nepažeistų.
Istorija: keliaujantys jūrininkai Odisėjaus ir Baia ciklopui pateikia vyno, kad nugirdę jį galėtų pasprukti. (Redakcijos archyvo nuotr.)
Naujausi komentarai