Dėl pajūryje užfiksuotos situacijos nemaloniai teko pasijusti Kretingos miškų urėdijos vadovybei. Automobilis su šios įstaigos skiriamaisiais ženklais buvo pastebėtas nežinia kokių veikėjų rankose. Paaiškėjo, kad prieš dvejus metus mašina su visais užrašais aukcione buvo parduota neįvardijamiems savininkams.
Miškininkams – įtarimai
Dienraščio "Klaipėda" žurnalistų dėmesį buvusi urėdijos "Niva" patraukė Palangoje esančioje Užkanavės gatvėje, kai raudonas visureigis pasirodė tempiantis priekabą, kurioje pritvirtintas stovėjo vandens motociklas.
Kilo įtarimų, kad darbo metu privačiais reikalais į paplūdimį atskubėjo galbūt urėdijos darbuotojai.
Pradėjus domėtis, ką Kretingos miškų urėdijos vyrai galėjo veikti Palangos prieigose su vandens motociklu priekaboje, paaiškėjo, kad veikiausiai kai kas gudrauja naudodamasis išlikusiais urėdijos ženklais ant automobilio.
Apie tai paklaustas žurnalistų, Kretingos urėdas Antanas Baranauskas per penkias minutes išsiaiškino, kam šiuo metu priklauso užfiksuotas automobilis.
"Pagal valstybinius numerius matau, kad mašina prieš dvejus metus naudojosi Klaipėdos girininkijos girininko pavaduotojas. Bet jis gavo naują mašiną, o senąją pardavėme aukcione", – paaiškino A.Baranauskas.
Kas gadina gerą vardą?
Tai, kad automobilį iki šiol puošia ženklas su užrašu "Valstybiniai miškai", kelia įtarimų, jog naujasis automobilio savininkas gali pasinaudoti tam tikromis išlygomis.
Tokios valstybinės įstaigos automobilis veikiausiai netrukdomas galėtų kirsti pajūrio miškus. Niekas net neįtartų, kad važiuoja ne urėdijos darbuotojai.
Gali būti, kad tuo galima pasinaudoti net mėginant nuleisti vandens motociklą į jūrą, nors legalių tokių įvažų į vandenį čia nėra. Poilsiautojai veikiausiai nesutriktų pliaže išvydę taip pažymėtą visureigį, nes juk tai – urėdijos mašina.
"Kažkas gadina mūsų gerą vardą. Mano galva, ženklai po pardavimo turėjo būti nuplėšti. Gal iš kažkur gavo juos? Bet tai tikrai yra negerai. Žinoma, tokiu automobiliu po miškus važinėti kur kas ramiau", – pripažino A.Baranauskas.
Paklaustas, ar turi urėdija kokių nors plaukiojimo priemonių, urėdas tik nusijuokė.
"Mes laivyno jokio neturime ir jo nevystome. Klaipėdos rajone turime tik vieną ežerą. Latvijos pasienyje dar yra vieno ežero dalis. Jei kai kas naudojasi mūsų ženklais, turi atsakyti už tai", – pabrėžė A.Baranauskas.
Emblema neatstoja leidimo
Palangos policijos viršininką laikinai pavaduojantis Gintautas Pocevičius tikino, kad specialieji ženklai ant automobilių nėra tapatūs leidimui važinėti ten, kur eismas draudžiamas.
Kasdien kurorto gatvėse kelių policininkai netikrina, ar visais tarnybiniais automobiliais važinėja būtent tų tarnybų darbuotojai ir ar tai daro darbo reikalais, o ne pramogaudami.
"Ten, kur privažiuoti negalima dėl ribojančių eismą ženklų, jokios įtakos neturi tai, kas parašyta ant automobilio. Kaskart sustabdę mašinas, pareigūnai žiūri dokumentus, tikrina, ar tai yra aptarnaujantis transportas, kuriam jų kelio ženklai galioja, o kuriam – ne. Jokie lipdukai ant automobilių pareigūnams neturi daryti įspūdžio. Esmė yra dokumentai", – patikino pareigūnas.
Taisyklės numato išimtis tik specialiajam transportui, turinčiam švyturėlius.
G.Pocevičius mano, kad važinėdami specialiaisiais ženklais pažymėtais automobiliais žmonės turi tikslą ne tiek apgauti pareigūnus, kiek budrius žmones. Policijos viršininkai gauna nemažai pranešimų ir net nuotraukų ar vaizdo įrašų, kuriuose fiksuoti abejonių sukėlę automobiliai.
Pareigūnas spėlioja, kad važinėjantis specialiais ženklais pažymėtomis mašinomis galbūt tikimasi apgauti tokius aktyvius asmenis.
Gali skirti baudą
"Kiekvieną dieną patruliuojantiems pareigūnams suformuluojama užduotis. Atsižvelgdami į galimybes tikriname visose kurorto vietose, taigi be dėmesio nelieka nė vienas Palangos kampelis", – komentavo G.Pocevičius.
Klaipėdos kelių policijos biuro viršininko pavaduotojas Mindaugas Džermeika tikino, kad specialiųjų ženklų naudojimas, neturint tam teisės, yra baudžiamas. Tačiau pareigūnas kalbėjo daugiau apie švyturėlius ir garsinius signalus.
Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato nuobaudas transporto priemonių su neteisėtai įjungtais žybčiojančiais švyturėliais ar specialiaisiais garsiniais signalais vairuotojams. Už tai grasia nuo 200 iki 400 litų bauda.
Ketina tikrinti ir muitininkus
"Jeigu piktnaudžiaujama kitais specialiaisiais ženklais, kaip tarnybos emblemos, jas galima nulupti. Bet jeigu to padaryti nesiseka, tokios transporto priemonės vairuotoją pareigūnas gali nušalinti nuo vairavimo, o automobilį nutempti. Tačiau tai nebūna dažnas atvejis", – pasakojo M.Džermeika.
Nustačius, kad specialiosiomis priemonėmis naudotasi neteisėtai, jos paimamos, o kaltės klausimą sprendžia teismas.
Kol kas masinio piktnaudžiavimo specialiais automobiliais nepastebėta.
"Jeigu pajusime, kad tokie dalykai dedasi, nukreipsime savo ginklus į tą pusę. Stabdysime ir muitinės, ir greitosios, ir miškininkų mašinas. Patikrinsime profilaktiškai. Aišku, tai nereiškia, kad stabdysime greitosios medikus, skubančius suteikti pagalbą", – patikino Kelių policijos biuro vadovas.
Komisaras liepė "nurengti"
"Mano žiniomis, parduodant policijos automobilius aukcionuose, dar prieš perduodant juos naudoti naujiesiems savininkams, visi skiriamieji ženklai yra nulupami, o technika – išmontuojama. Nes technika kainuoja pinigus, o mes juos taupome", – tikino M.Džermeika.
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Logistikos skyriaus vyriausiasis specialistas Egidijus Kasperavičius patikino, kad parduodant aukcione policijos tarnybines transporto priemones visi skiriamieji ženklai nuimami dar prieš šį veiksmą.
Pareigūnai vadovaujasi policijos generalinio komisaro įsakymu prieš parduodant tarnybines transporto priemones jas "nurengti", tai yra, nuo jų pašalinti visus atpažinimo ženklus. Tokie pat reikalavimai keliami ir kitoms įstaigoms.
Pasak E.Kasperavičiaus, taisyklės neleidžia parduoti paženklintų transporto priemonių, o kiekviena įstaiga vadovaujasi savo įsakais.
Dažniausiai emblemos ar užrašai yra lipdukai, tad juos nuimti nėra sudėtinga.
Tinka tik laužynams
Tiesa, kartais parduotų policijos mašinų šonai vis dar rodo, kad automobilis priklausė šiai tarnybai, nes nuplėšus lipdukus, matomas blankus užrašas "Policija".
Tačiau tai nepadeda naujiesiems savininkams išvengti baudų, pavyzdžiui, už nesumokėtą stovėjimo miesto centre mokestį.
"Nereikėtų manyti, kad privalu nuo balto automobilio nulupti ir žalią juostą. Be papildomų ženklų bei užrašų ji nieko nereiškia. Tai tik spalva, – patikino E.Kasperavičius. – Aš jau dešimt metų parduodu policijai nebetinkamas mašinas ir galiu pasakyti, kad dažniausiai jos išvažiuoja į mašinų sąvartynus, kur panaudojamos tik jų detalės. Mes parduodame tik tuos automobilius, kurių beveik nebegalima naudoti."
Naujausi komentarai