Pereiti į pagrindinį turinį

Prie altoriaus – tik už eurus

2016-07-16 02:00

Šventu Santuokos sakramentu panorę savo tuoktuves įamžinti klaipėdiečiai liko nustebinti kone dvigubai šoktelėjusių bažnyčios įkainių. Jaunai porai sutuoktuvių ceremonija vienoje uostamiesčio bažnyčių atsiėjo 200 eurų, kai skaičiuojant senąja valiuta prieš pusantrų metų buvo prašoma aukoti apie 300–400 litų.

Nors kokią sumą vertėtų paaukoti bažnyčiai, turėtų spręsti kiekvienas parapijietis savarankiškai, tačiau prašoma labai konkrečių ir nemenkų sumų. Nors kokią sumą vertėtų paaukoti bažnyčiai, turėtų spręsti kiekvienas parapijietis savarankiškai, tačiau prašoma labai konkrečių ir nemenkų sumų.

Pribloškė suma

Pora lanko Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčią, kurioje ir panoro prisiekti vienas kitam meilę.

Prieš jungtuves jaunavedžiams keliami tam tikri reikalavimai.

Pora privalo pristatyti asmens dokumentų kopijas, krikšto liudijimo kopijas, leidimą susituokti už parapijos ribų, jei pora tuokiasi ne savo "zonoje".

"Privalu išklausyti pasirengimo santuokai kursus. Tai kainuoja dar 50 eurų. Kursai vedami Šeimos centre. Iš viso susidaro 250 eurų suma. Mano galva, tai yra labai didelė suma. Kai oficiali minimali alga iki liepos pradžios šalyje tebuvo 350 eurų, bažnyčios prašoma suma atrodo neadekvačiai didelė. Jauniems studentams tai yra prabanga", – prisipažino 22 metų nuotaka Austėja.

Mergina pabandė pasidomėti, kokias sumas moka kitos nuotakos, ketinančios tuoktis kitose bažnyčiose.

"Internete merginos prisipažįsta, kad šioje bažnyčioje egzistuoja nusistovėjusios aukų sumos. Tai mane nustebino, nes iš esmės, bažnyčiai kiekvienas žmogus laisva valia aukoja auką. Niekas negali jo priversti mokėti. Manyčiau, kad kiekvienas atvejis yra individualus, todėl neturėtų būti visiems nustatomos vienodos sumos", – svarstė klaipėdietė.

Tiesa, mergina pažymėjo, kad jai į akis bažnyčioje niekas kol kas nepasakė, kiek ji turės sumokėti už šventę.

"Sumos dydį aš išgirdau iš kitų merginų, kurios ruošiasi tuoktis", – paaiškino jaunoji.

Paragino mokėti iš anksto

Tačiau tai, kad bažnyčia paprašė iš anksto, dar prieš savaitę, susimokėti už būsimas tuoktuves, merginai atėmė amą.

"Gavau laišką, kuriame rašoma, kad paskutinis susitikimas su kunigu vyksta pirmadienį, prieš santuoką. Nurodoma, kad atvyktų abu sužadėtiniai", – aiškino jaunoji.

Susitikimo metu aptariama ceremonija ir sutvarkomi civilinės metrikacijos dokumentai.

Bažnyčios rašte rašoma, kad atsilyginimas už apeigas dalijamas į tris dalis.

Viena dalis sumokama už bažnyčios papuošimą, kita – aptarnaujančio personalo – zakristijono, vargonininko ir valytojos užmokestis.

Dalis mokėtinos sumos sudaro auka bažnyčios išlaikymui, o trečioji sumos dalis atitenka kunigui.

Už vieną ceremoniją – 66,6 euro

Išeitų, kad už vienos poros sutuokimą kunigas gauna 66,6 euro.

Tikėtina, kad mažiausiai per dvi savaitgalio dienas, sutuokus mažiausiai 8 poras, kunigas uždirbtų per pusę tūkstančio eurų.

Tuoktuvės bažnyčioje gali vykti dar ir trečiadieniais, kai jungtuvės vyksta ir Santuokų rūmuose.

Tiesa, ne kiekvienas dvasiškas tėvas gali tikėtis poros tūkstančių eurų atlyginimo per mėnesį.

Jei kunigas nėra laisvai bendraujantis su jaunimu, tikėtina, kad bažnyčia nesulauks populiarumo tarp jaunavedžių.

Atlygio suma priklauso ir nuo to, kokia tai bažnyčia.

Ypatingo populiarumo ir pinigingų klientų gausos gali tikėtis kurortuose įsikūrę Dievo namai.

Gal dėl to vieno kurorto parapijiečiai senokai piktais liežuviais plaka vieno kunigo pomėgį važinėti "Lexus" automobiliu, dėvėti "Gucci" batus ir kvėpintis itin brangiais, geru aromatu dvelkiančiais kvepalais.

Šalies didmiesčiuose ar kurortuose įsikūrusiose žinomose bažnyčiose tuoktuvių ceremonijos kaina gali išaugti net iki 600–800 eurų.

Kurija atsakė argumentais

Klaipėdietė Austėja nusprendė kreiptis į Telšių vyskupijos kuriją, kad jai būtų išaiškinta, gali bažnyčia prašyti konkrečios sumos aukai ar ne.

Taip pat ji paprašė duoti atsakymą, kodėl prašoma susimokėti prieš tuoktuves.

Kurija klaipėdietei atsakė, kad vadinamąją atmintinę, kurioje nurodoma susimokėti iš anksto, bažnyčia siunčia norėdama išvengti dviejų kraštutinumų.

"Viena vertus, supratimo, kad visa auka "eina kunigui į kišenę". Kita vertus, supratimo, kad parapija yra valstybės finansuojama ir ji gali, ir turi teikti visus patarnavimus visiškai nemokamai. Bažnyčia yra išlaikoma iš aukų, todėl, kuo skaidresnis kalbėjimas apie aukas, tuo mažiau nesusipratimų", – rašoma kurijos atsakyme.

Merginai buvo paaiškinta, kad į prašomą sumą įskaičiuojamas mokestis valytojai, kuri turi po ceremonijos iššluoti gėlių žiedlapius, mokestis vargonininkui.

"Kvietimas susitvarkyti visus reikalus iki santuokos, taip pat ir atsilyginimas, padiktuotas išmintingos gyvenimo patirties. Santuokos metu mintys ir jausmai būna kituose, svarbesniuose reikaluose", – nusistovėjusios tvarkos argumentus aiškino kurija.

Tačiau Telšių vyskupijos kurijos atstovas pabrėžė, kad "materialinis atsilyginimas nėra ir negali būti kliūtis santuokos sakramento priėmimui".

Be pinigų netuoks?

"Aš studijuoju ir mano pajamos yra minimalios. Dirba tik būsimas vyras, tačiau jo alga nėra didelė. Tiems, kas neturi pinigų, net bažnyčioje nėra šansų susituokti. Kai mums buvo aiškinama, kad renkami pinigai už bažnyčios puošybą, nustebau. Pirma, tai man visai nėra būtina. Antra, tuokiasi kelios poros viena po kitos, o iš visų renkami pinigai už puošybą gėlėmis", – stebėjosi mergina.

Klaipėdietė prisiminė, jog kunigas porai prasitarė, kad besituokiančiųjų bažnyčioje netrūksta.

"Buvo pasakyta, kad mūsų ceremonijai laiko ras tik per pietų pertrauką. Vadinasi, visą dieną vyksta jungtuvės. Aš labai abejoju, kad kuris kunigas tuoktų porą, jei jie pirma nesusimokėtų. Nemanau, kad iš viso įvyktų tuoktuvės, jei žmonės nemokėtų. Visi sako, kad tokia suma yra per didelė, tačiau visi tyli. Tikėjimas – labai brangus dalykas. Net nekeliant didelės puotos, o panorus kukliai, bet širdyje iškilmingai susituokti bažnyčioje, neįmanoma be tokių įspūdingų sumų", – kalbėjo klaipėdietė.

Samdo gėlininkus

Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčios atstovas, nenorėjęs, kad jo vardas ir pavardė būtų viešai įvardyti, aiškino, kad bažnyčiai aukojama suma iš tiesų dalijama net į penkias dalis.

"Po euro įvedimo kiekvienam mūsų viskas pabrango. Reikia mokėti valytojai, zakristijonui, vargonininkui, firmai, kuri puošia gėlėmis bažnyčią, kunigui, kuris tvarko dokumentaciją, ir dar turi likti bažnyčiai. Bažnyčią juk privalu išlaikyti", – aiškino kunigas.

Kunigas pripažino, kad šioje bažnyčioje vyksta labai daug tuoktuvių ir krikštynų.

"Juk patys žinote, kokios dabar gėlių kainos. Neatsimenu, kad kas paaukotų kokį žiedelį bažnyčiai. O juk reikia papuošti kiekvienoms apeigoms. Savaime suprantama, kad gėlininkų firma yra brangus dalykas. Tačiau mes juk neisime patys ikebanų dėlioti. Samdome specialistus, kad būtų gražiai ir net prakilniai. Juk kiekvienas atėjęs po to labai džiaugiasi tuo, kad gražiai padaryta", – tikino kunigas.

Bažnyčia – ne turgus

Dievo tarnas pripažino, kad kiekviena parapija turi savas tvarkas.

"Jei galima taip pasakyti, mes norime, kad viskas būtų kokybiška. Bet nieko nebūna už ačiū. Aukų sumos nebūtų kilusios, jei viskas aplink nebūtų pabrangę. Mes būtume buvę laimingi, jei būtų likusios tos sumos, kurios buvo esant litui. Nesi labai laimingas kalbėdamas apie dabartines sumas ir kainas. Bet kai turi sumokėti ir kitiems, turi skaičiuoti. Kiekvienas darbininkas turi būti vertas savo užmokesčio. Taip, anksčiau vestuvės kainuodavo 400 litų", – pripažino žmogus.

Žurnalistai tiesiai paklausė šios bažnyčios atstovo, kaip pasielgtų kunigas, jei pasibelstų du jauni žmonės tuščiomis kišenėmis ir paprašytų juos sutuokti?

"Ir viskas įvyktų. Ceremonija tikrai būtų. Gal nebūtų puošybos, gal būtų kukliau, bet santuoka įvyktų. Niekas nebūtų išvytas. Gal penkios poros prisipažino, kad visai neturi pinigų. Tai juk nepardavinėjami dalykai, čia – ne turgus. Negali būti atsakytas sakramentinis patarnavimas. Jei taip nutiktų, tai būtų tragedija. Esame palaidoję vos ne už savo pinigus, tik niekas to nežino. Pinigai labai slidus dalykas. Sunku apie tai kalbėti", – pabrėžė kunigas.

Dvasininkas paaiškino, kad šioje bažnyčioje ir krikštynos gali nieko nekainuoti.

"Suma svyruoja nuo nulio iki begalybės. Labai įvairios sumos", – pabrėžė kunigas.

Išėjo nesumokėję

Tiesa, kunigas akcentavo, kad net ir turtuoliams šioje bažnyčioje nedaroma išlygų.

"Visi yra vienodi. Mes taip pat turime vidinį kiemelį, bet už jį neprašome sumokėti, kaip kitose bažnyčiose. Prašome tik už tai, ką jau išvardijau", – paaiškino kunigas.

Vienoje Vilniaus bažnyčioje iš jaunavedžių buvo paprašyta 100 eurų už santuokos laiko rezervavimą ir net už vietas automobiliui, galimybę svečiams laiką leisti bažnyčios vidiniame kieme.

"Pas mus tokių dalykų nėra buvę. Daugybė buvo tokių, kurie išėjo taip ir nesumokėję už krikštynas ar laidotuves. Taip sakant, išdūrė kunigą. Aš pats turėjau šeimoje laidotuves ir taip pat žinau, kiek dabar kainuoja laidotuvės. Įvedus eurą, viskas tris su puse karto pabrango", – paminėjo kunigas.

Bažnyčioje pabrango net ir auka mišioms.

Sudėtinėms mišioms priimta aukoti apie 15 eurų, tačiau nevejama už 1 ar 2 eurų auką.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra