Priežastis atleisti iš darbo – pensinis amžius? Pereiti į pagrindinį turinį

Priežastis atleisti iš darbo – pensinis amžius?

2014-03-17 16:17

Dirbantiems pensininkams – neramios dienos. Seimo posėdžių sekretoriate įregistruotos Darbo kodekso pataisos. Darbo santykius reglamentuojantį dokumentą siūloma papildyti nuostata, kad darbo sutartis gali būti nutraukta, kai darbuotojui sukanka 65 metai.

Priežastis atleisti iš darbo – pensinis amžius?
Priežastis atleisti iš darbo – pensinis amžius? / A. Ufarto / Fotobanko nuotr.

Dirbantiems pensininkams – neramios dienos. Seimo posėdžių sekretoriate įregistruotos Darbo kodekso pataisos. Darbo santykius reglamentuojantį dokumentą siūloma papildyti nuostata, kad darbo sutartis gali būti nutraukta, kai darbuotojui sukanka 65 metai.

Darbo kodeksas šiuo metu numato, kad amžius negali būti teisėta priežastis nutraukti darbo santykius. Jei siūloma pataisa būtų patvirtinta, pensinis amžius taptų priežastimi žmogų teisėtai atleisti iš darbo. Tokios tvarkos šalininkai tikino, kad tai esą padės skatinti jaunimo užimtumą, nes dabar jauniems žmonėms trūksta darbo vietų. Esą pernai 16–29 metų bedarbių buvo 49 tūkst. ir šių asmenų nedarbo lygis siekė 17,1 proc. Tačiau pataisų priešininkai atkerta, jog į tas darbo vietas, iš kurių pensininkai būtų atleisti, jaunimas tikrai neitų dirbti.

Ar pensinis amžius turėtų tapti priežastimi žmogų atleisti iš darbo?


Gintaras Steponavičius, Seimo narys, Darbo kodekso pataisos autorius:

– Tokias pataisas pasiūliau todėl, kad dabar darbo santykių nelankstumas neleidžia darbdaviams ir įstaigų steigėjams daryti sprendimų, kurie padėtų siekti geriausių rezultatų. Reikia pripažinti, kad visos srityse – pradedant sveikatos apsauga ir baigiant švietimu – kartų kaitos klausimas yra labai svarbus. Valstybė daug investuoja į jaunų specialistų ugdymą, tačiau jiems trūksta darbo vietų. Susiklostė tokia paradoksali situacija, kai garbaus amžiaus žmonės dar nori dirbti, tačiau objektyviai jie nebeatitinka reikalavimų, bet jų negalima atleisti iš darbo.

Siūloma Darbo kodekso pataisa yra tik galimybė atleisti pensinio amžiaus žmones, ji nebūtų taikoma savaime visiems dirbantiems pensininkams, nes tikrai yra vyresnio amžiaus žmonių, kurie puikūs specialistai. Tačiau jei darbdaviai turėtų teisę atleisti pensinio amžiaus žmones, tai padėtų skatinti natūralią darbuotojų kaitą, jaunimas galėtų geriau planuoti savo karjeros galimybes.

Aišku, kad dalį jaunų žmonių tai sustabdytų nuo emigracijos. Juk daug jaunų kvalifikuotų specialistų, ypač medikų, kelia sparnus į užsienį, nes Lietuvoje jiems nėra darbo vietų. Šiuo metu be paties darbuotojo sutikimo atleisti pensinio amžiaus žmogų iš darbo yra neįmanomą. Ši problema itin aktuali viešajame sektoriuje ir ji nesprendžiama jau daugybę metų. Faktas tas, kad jei pensinio amžiaus žmogus dirba puikiai, jo kvalifikacija tenkina darbdavį, jis tokio darbuotojo ir neatleis. Tačiau jei situacija priešinga, darbdavys turės teisę atsisveikinti su dirbančiu pensininku.

Prieš
Edvardas Šalkauskas, Klaipėdos miesto ir apskrities profesinės sąjungos pirmininkas:

– Jei būtų priimtos tokios Darbo kodekso pataisos, jos taptų akivaizdžiu ir tiesioginiu pensininkų teisių pažeidimu. Sovietiniais metais ir dar kažkiek laiko, kai Lietuva atgavo nepriklausomybę, darbo santykius reglamentuojančiuose dokumentuose buvo numatyta, kad sukakus senatvės pensiniam amžiui žmogų galima atleisti iš darbo. Ir šia teise buvo labai dažnai naudojamasi. Tačiau kai Lietuva įstojo į ES, šalyje pradėjo galioti žmogaus teises ginančios direktyvos, buvo pakoreguotas ir Darbo kodeksas – jame nebeliko nuostatos, kad pensinis amžius yra priežastis atleisti iš darbo. Visiems aišku, kad žmogaus, darbuotojo negalima diskriminuoti nei dėl jo amžiaus, nei dėl rasės, nei dėl kitų priežasčių. Jei žmogus turi noro ir sveikatos dirbti, jis ir turi turėti teisę dirbti, nesvarbu, ar jam 50 metų, ar 65-eri. Todėl tikrai nepalaikau tokios iniciatyvos, kokia dabar užregistruota Seime. Be to, reikia suvokti, kad pensininkai dirba ne iš gero gyvenimo, ne todėl, kad neturėtų ką veikti. Jie dirba todėl, kad gaunamos pensijos neužtenka išgyventi. Daugelis dirbančių pensininkų taip pat remia savo vaikus, anūkus, nes jie Lietuvoje negali rasti darbo. Jei pensininkai bus atleisti, jaunimo nedarbo tai nesumažins. Jauni žmonės tikrai neis dirbti tokių darbų, už kuriuos mokamas minimalus atlyginimas. Tad jei būtų patvirtintos tokios Darbo kodekso pataisos, pensininkai kiekvieną dieną jaustųsi nesaugūs, nes bet kada gali būti atleisti, o jokių kitų problemų tai neišspręstų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra