Nuotraukose įamžinta kone šimtas XIX–XX a. visuomeninės paskirties raudonų plytų pastatų, kurie yra apleisti, pamiršti ir nenaudojami. Viešai parodai atrinkta kelios dešimtys kadrų.
Parodos „Raudonos Klaipėdos krašto plytos“ eksponavimui pirmiausia buvo pasirinktos Klaipėdos universiteto erdvės. Ir ne šiaip sau.
Didžioji universiteto padalinių dalis veikia būtent raudonų plytų pastatuose – buvusiose kareivinėse ir buvusioje mokytojų seminarijoje.
Abiejų kompleksų restauravimas, pritaikymas universiteto poreikiams parodo sėkmingus raudonų plytų architektūrinio paveldo panaudojimo pavyzdžius.
„Kodėl ėmiausi šio projekto? Esu šišioniškė. Jaučiu tam tikrą skolą protėviams, seneliams, tėvams, norą viešai kalbėti apie krašto istoriją, kad čia gyvenantys žmonės apie jį kuo daugiau sužinotų. Anksčiau ilgą laiką buvo bijoma tai daryti. Aš nebebijau. Mūsų karta, manyčiau, jau nebijos apie tai kalbėti. Juolab jaučiu, kad žmonėms įdomu“, – teigė E. Valinčienė.
Vestos Jašinskaitės nuotr.
XIX–XX a. raudonų plytų pastatų gausa – Klaipėdos krašto unikalumas.
Istorikas Alfredas Bumblauskas viename interviu kalbėjo, kad raudonos Klaipėdos krašto plytos yra Vakarų civilizacijos ir drauge iki galo nesuvoktos lietuviškosios kultūrinės tapatybės ženklas.
„Saugokite kiekvieną raudoną plytą, nes sovietai po Mažosios Lietuvos ir Karaliaučiaus krašto okupacijos 1945-aisiais nesibodėdami įvardijo pagrindinį savo tikslą: prūsiškos dvasios išvarymą iš šio krašto ne tik naikinant vietos žmones, tradicijas, bet ir architektūrinį paveldą“, – įspėjo profesorius.
Anot projekto „Raudonos plytos“ autorės E. Valinčienės, gyvieji Klaipėdos krašto istorijos liudytojai jau eina užmarštin, o raudonų plytų pastatai lieka šią istoriją liudyti amžiams, todėl buvo svarbu užfiksuoti tai, kas dar liko.
Tai padarė šeši savanoriai fotografai: Vaida Šetkauskė, Gediminas Sass, Matas Baranauskas, Vidūnas Kulikauskis, Andrius Pelakauskas, Donatas Vaičiulis.
Nuo vasario 20 d. parodą Priekulės meno ir kultūros centre apžiūrėti gali priekuliškiai. Nuo kovo 25 iki gegužės 25 d. paroda sugrįš į Klaipėdą, į I. Simonaitytės viešąją biblioteką.
(be temos)