Miesto praeitis – greta
Šalia Kultūros fabriko kyla didelis gyvenamasis namas. Jis gavo istorija dvelkiantį „Ravelino namų“ vardą.
Pats pavadinimas verčia galvoti apie kažką senoviško. Labiau su istorija ir pilių statyba susipažinusiems žmonėms šis žodis primena lotynišką ravelere. Šiuo žodžiu būdavo vadinamas trikampis pagalbinis pastatas priešais tvirtovės griovį tarp bastionų.
Naujojo daugiabučio pastato statytojai pasirinko Ravelino pavadinimą, primindami šios Klaipėdos vietos dalies istoriją. XVII a. čia buvo įrengti įtvirtinimai saugoję miestą. Ravelinas reiškia tvirtumą, apsaugą ir ilgaamžiškumą.
Šis žodis – ne tik aliuzija į praeitį, bet ir suteikia vilties daug metų gyventi saugiai ir jaukiai tvirtuose namuose.
Pats pavadinimas, dvelkiantis kelių šimtmečių miesto praeitimi, tiesiogiai nurodo vietą, kur netrukus stovės statinys.
Jis iš tiesų bus visai šalia rytinėje miesto pusėje buvusių bastioninių senosios Klaipėdos įtvirtinimų, kuriuos klaipėdiečiai dabar dažniau vadina Jono kalneliu.
Įkurtuvės – metų gale
Atgimstanti naujam gyvenimui Jono kalnelio erdvė bus pritaikyta miesto gyventojams ir svečiams pailsėti drauge su vaikais, šeimų pramogoms bei miesto šventėms rengti.
Taip senamiestis tarsi prasiplėtė už senosios miesto ribos ir jau tuoj sieks prieš šimtmečius priemiesčiu vadintą, o dabar pačioje miesto širdyje esančią Bangų gatvę.
„Ravelino namų“ pavadinimas leis klaipėdiečiams pajusti, kad ten, kur anksčiau buvo ginamas taikus miesto gyvenimas, dabar nėra užmiršta garbinga miesto praeitis, o drauge verda kasdienybė, auga nauja karta.
Jau šių metų pabaigoje čia turėtų įsižiebti šviesos „Ravelino namų“ naujakurių languose. Čia apsigyvens 134 šeimos.
Išvalė miesto piktžaizdę
Dar visai neseniai Bangų gatvės pradžioje stovėjo nebeveikiančio tabako fabriko statiniai. Už jų, krūmuose ir ištuštėjusiuose pastatuose rinkdavosi benamiai. Padėtis nedaug pasikeitė, kai didžioji dalis tabako fabriko pastatų buvo nugriauta.
Vienas senojo fabriko statinių prieš kelerius metus buvo rekonstruotas ir virto kultūros fabriku. Tada į šią vietą patraukė miesto šviesuomenė. Gaivūs, naujoviški renginiai pradėjo žmones traukti ateiti į šią miesto pusę.
Tačiau atokiau šios vietos, o juo labiau arčiau Jono kalnelio žmonės vengdavo vaikštinėti, o sutemus stengdavosi po renginių kaip galima greičiau pėdinti į labiau apšviestą vietą arba išvažiuoti mašina.
Tamsiame, gausiai krūmais apžėlusiame plote gyveno benamiai, dažnai užsukdavo kvaišalų mėgėjai. Ši vieta keldavo baimę.
Kai darbininkai čia ėmė ruošti vietą statybos darbams, patys šiurpo nuo radinių: panaudotų švirkštų, krūvų šiukšlių, benamių guolių. Visa tai dingo, šioje vietoje jau pluša būriai statybininkų. Jau tuoj pradės kilti gyvenamojo namo sienos.
Aplinkui – nauja ir sena
Su „Ravelinų namų“ gyventojais siejama sena miesto svajonė atgaivinti senamiestį. Šalia gyvenantys žmonės ne tik vaikštinės dėl pramogos senosiomis miesto širdies gatvelėmis. Jie čia pirks, ieškos paslaugų, gražins ir gausins šią vietą.
Jau dabar Kūlių Vartų, Bangų, Tilžės gatvės virsta patraukliu miestiečiams senosios Klaipėdos kampu.
Visiškai šalia esančios „Švyturio“ alaus daryklos rekonstrukcija atvėrė dar vieną iki šiol miestiečiams buvusią neprieinamą vietą. Dabar lankytojai plūsta ir į alaus daryklos muziejų, ir į restoraną. Visiškai šalia antram gyvenimui bandoma prikelti pastatų kompleksą, kuriame yra veikusi gydymo įstaiga, po atnaujinimo tapsiantį dar viena šio kampo puošmena.
Visai netrukus savo veidą pakeis ir senoji turgavietė. Tai bus ne tik vieta maisto produktams nusipirkti, turgus turėtų tapti ir reprezentuojančia miestą vieta, kur vyks ir kultūros renginių.
„Ravelino namų“ gyventojai per savo langus matys ir jau šią vasarą atnaujinamus miesto įtvirtinimus, o kitoje pusėje – XIX a. pastatytame name įsikūrusį, gatvę puošiantį viešbutį „Memel hotel“.
Smalsuoliai artimiausiose gatvelėse dar ras senosios Klaipėdos pėdsakų, apie tai vis dar byloja ir senieji gretimų gatvių pavadinimai: Butsargių, Baltikalnio, Tilžės.
Patogu gyventi aktyviai
„Ravelino namų“ gyventojai galės mėgautis ne tik žaliuojančiu Jono kalnelio parku.
Dviračių takais, nutiestais šalia Dangės, jau dabar galima pasiekti Klaipėdos universiteto Botanikos sodą ir tolimesnius patrauklius objektus, nuvažiuoti iki jūros ar Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčios, Vasaros estrados. Tad aktyvaus gyvenimo būdo mėgėjams ši vieta patogi laikytis savo įpročių gyventi judriai ir sveikai.
Šioje vietoje patogus susisiekimas viešuoju transportu. O savu automobiliu bet kuris miesto kampas pasiekiamas per kelias minutes, nes ši vieta yra geografiniame Klaipėdos centre.
Lygiai taip pat greitai pėsčiomis galima pasiekti abu miesto teatrus: Klaipėdos dramos ir Klaipėdos valstybinį muzikinį, visas kultūros įstaigas senamiestyje bei švenčių ir renginių vieta tampančią miesto piliavietę bei Kruizinių laivų terminalą.
Bangų gatvėje gyvenančių žmonių gyvenimo nedrumsčia didelės, triukšmą bei taršą keliančios pramonės įmonės.
Naujausi komentarai