Ryžiai „pagardinti“ gyvais priedais - kandimis (papildyta) Pereiti į pagrindinį turinį

Ryžiai „pagardinti“ gyvais priedais - kandimis (papildyta)

2010-11-10 05:00
Šokas: klaipėdiečiai apstulbo ryžių maišelyje radę kandį ir lervą.
Šokas: klaipėdiečiai apstulbo ryžių maišelyje radę kandį ir lervą. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Vartotojai atidžiau turėtų žiūrėti, ką valgo – klaipėdietis ryžių maišelyje aptiko kandį ir lervą.

Pastebėjo ne iš karto

"Dvi dienas negaliu valgyti", – tvirtino Poilsio gatvėje gyvenantis klaipėdietis Medardas Sirunavičius.

Vyras pasakojo, jog ilgagrūdžių ryžių pakelį, kurių gamintoja Vilniuje įsikūrusi įmonė "Skanėja", prieš tris dienas davė jo draugės Robertos mama.

500 g popierinėje pakuotėje buvo maišeliuose po 125 g supakuoti grūdai. Iš pradžių kruopos porai įtarimų nesukėlė. Jos galiojimo laikas nebuvo pasibaigęs – tęsiasi iki 2012 m. balandžio.

"Draugė ryžius paruošė su kotletais. Nieko keista nepastebėjome. Neskanūs jie tapo kitą rytą, kai valgėme juos vienus", – teigė klaipėdietis.

Anot M.Sirunavičiaus, prieš verdant jis pastebėjo, kad viename pakelyje juda kandis. Vėliau aptiko ir lervą. Kelios lervos buvo ir ne maišelyje, o popierinės pakuotės viduje.

Sušėrė šuniui

Klaipėdietis pasakojo, jog visus likučius teko atiduoti šuniui: "Jis skaniai suėdė".

"Šie ryžiai tikrai nėra pigūs, bet net dabar bloga prisiminus tą vaizdą. Žmonės turėtų labiau atkreipti dėmesį, ką valgo. Dabar negaliu pasakyti, kur draugės mama juos pirko. Manau, jog tai tikrai gamintojų kaltė", – piktinosi klaipėdietis.

Bendrovės "Skanėja", kuri užsiima birių maisto produktų fasavimu, direktorius Isaakas Erenburgas pabrėžė, jog tokių nemalonių atvejų būta tik vienas kitas. Anot vadovo, įmonė daro viską, kad to išvengtų.

"Ryžių parsivežame iš viso pasaulio. Kraunant juos į konteinerius visada atliekama fumigacija – įdedama medžiagų, kurios nukenksmina kenkėjus, jų lervas, kiaušinėlius. Šis procesas trunka apie mėnesį. Kai ryžiai mums atvežami, gauname pažymą, kad atlikta fumigacija", – teigė vadovas.

Tačiau, anot I.Erenburgo, kiekviena ryžių siunta gabenama į laboratoriją. Joje atliekami pakartotiniai tyrimai. Aptikus kenkėjų, atliekama pakartotinė fumigacija ar valymas įranga.

"Darome viską, ką galime, kad tokių situacijų nebūtų, tačiau 100 proc. garantuoti negalime. Tikrai labai nemalonu prieš vartotojus", – apgailestavo direktorius.

Patinėlius žudo gaudyklės

Pasak I.Erenburgo, šie metai išskirtiniai. Vartotojai skundžiasi, jog gyvų priedų aptinka ir kitų gamintojų kruopose, ne tik ryžiuose, bet ir grikiuose, manuose.

"Per trumpą laiką – daug skundų. Kruopų gauname ir iš kitų Lietuvos tiekėjų. Jos dažniausiai nėra antrą kartą tikrinamos. Tą turi padaryti tiekėjai. Blogiausia, kad užkratas keliauja iš vieno gamintojo pas kitą. Gali išvalyti visą sandėlį, atlikti visas procedūras, bet gavus užkrėstą siuntą vėl bus tas pats", – aiškino direktorius.

Siekiant išvengti tokių atvejų, sandėliuose yra gaudyklės su feromonais, kurie vilioja patinėlius. Šie gaudyklėse žūva, ir taip nutraukiamas kenkėjų plitimas.

"Nežiūrime, kaip sutaupyti šioje vietoje.Kitaip negalėtume dirbti – patikrinimus rengiančios tarnybos atimtų leidimą", – tikino I.Erenburgas.

Sulaukė daugiau skundų

Klaipėdos miesto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėja Jūratė Mačiulienė aiškino, jog ryžiai užkrėsti kandimis galėjo būti pas gamintoją, fasuotoją, sandėliavimo metu prekybos centre ar net vartotojo namuose.

"Neaišku, kiek laiko jie prabuvo namuose. Vabzdžių inkubacinis laikotarpis – 4–6 savaitės", – teigė vedėja.

Anot J.Mačiulienės, vartotojas apsinuodyti dėl vabzdžių negalėtų. Tačiau tai nemalonu žmogui. Be to, gali pakenkti kai kuriems organams.

"Bet kokiu atveju neleidžiama, kad kruopose būtų kenkėjų", – pabrėžė vadovė.

J.Mačiulienės teigimu, tyrimai tokiais atvejais pradedami ir kai vartotojas neturi pirkimo čekio. Tačiau įstaigą, kurioje įsigijo prekę, nurodyti būtina.

Klaipėdos miesto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba šiemet sulaukė ne vieno panašaus skundo. Gyvų priedų buvo aptikta ir kruopose, kirminais buvo užkrėsti saldainiai. Daugiausia tokių nusiskundimų sulaukta vasarą, kai vyravo karšti orai.

Papildyta:

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausiasis specialistas Rimantas Giedraitis

Pirmiausia žmogus, pamatęs, kad ryžiuose ar kitame produkte yra vabzdžiai, juos išmes. Jei nepamatė ir netyčia suvalgė sveikatos sutrikimų neturėtų būti. Kiekvienas iš mūsų kartais suvalgome tai, ko nepastebime. Pakelyje tikrai nebus vabzdžių daugiau negu kruopų. Kadangi viskas termiškai apdorota, problemų neturėtų kilti. Tai daugiau psichologinis, estetinis dalykas. Kai pamatai sriubos lėkštėje musę ar kokį vabzdį dažniausiai nebevalgai. Be to nėra tiek kenksmintų vabzdžių, kurie sukeltų žymių sveikatos sutrikimų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra