Būstą praradusioms, stabilių pajamų neturinčioms šeimoms Klaipėdoje vienintelė alternatyva – patrauklioje Melnragėje vietoje esanti sodyba "SOS vaikai". Čia šiandien gali prisiglausti gyvenimo krizės ištikti klaipėdiečiai su atžalomis. Tačiau klerkai suabejojo, ar šis labdaros fondas miestui reikalingas.
Žemiau skurdo ribos
42-ejų klaipėdietė Jolanta (vardas pakeistas – A.D.) pasakojo, kad su aštuonerių metų sūnumi ir 38 m. sugyventiniu gyveno savivaldybei priklausančiame Puodžių gatvės 25 name.
Pastatas – avarinis, todėl šeimai teko iš jo išsikelti, juolab kad jie ten gyveno nelegaliai. Pora būstą pernuomojo iš savivaldybės nuomininko.
"Anksčiau nuomojomės butą Debreceno gatvėje. Taip atsitiko, kad turėjome persikelti į namą Puodžių gatvėje. Ten nebuvo nei vandens, nei elektros. Vaikas pamokas ruošdavo prie žvakių, tačiau mes kūrendavome krosnį, pas mus visada būdavo šilta. Bet savivaldybė pareikalavo išsikelti", – pasakojo Jolanta.
Moteris teigė, jog bandė bylinėtis dėl teisės gyventi tame būste, tačiau teismas pripažino, kad jie turi būti iškeldinti. Nelaukę antstolių, klaipėdiečiai išsikraustė patys.
Laikinas prieglobstis
Jie laikiną prieglobstį gavo sodyboje "SOS vaikai". Tai vienintelė vieta Klaipėdoje, kur būsto netekusi visa šeima gali rasti pastogę.
Jolanta teigė, kad tikras stebuklas, jog jos šeimai pavyko apsigyventi kartu, nes esą Vaikų teisių apsaugos tarnybos darbuotojos siūlė vaiką priglausti laikinoje paramos grupėje, o jai su vyru būtų tekę gyventi gatvėje.
"Mūsų šeimos pajamos nestabilios, išsinuomoti būsto patys neturime finansinių galimybių. Prašėme savivaldybės pagalbos, bet niekas negalėjo padėti rasti kambario, kad prisiglaustume su vaiku. Tik sodyboje "SOS vaikai" mums atsirado vietos", – pasakojo Jolanta.
Moteris sakė suprantanti, kad ten – tik laikina prieglauda. Tačiau išbristi iš bėdų Jolanta šiuo metu negali, nes ją į lovą paguldė sunki infekcinė liga, todėl ji esą negali ne tik ieškotis darbo, bet ir tvarkytis dokumentų socialiniam būstui gauti.
Patys kalti?
Klaipėdos savivaldybės Socialinio būsto skyriaus vedėja Danguolė Netikšienė tvirtino, kad Jolantos problemų savivaldybė negali išspręsti dėl pačios moters kaltės.
"Ji nesitvarko dokumentų, kad atsistotų į eilę socialiniam būstui gauti. Mes atsisakėme priimti jos prašymą socialinio būsto nuomai vien dėl to, kad ji nėra išsituokusi su savo pirmuoju sutuoktiniu, su kuriuo, kaip pati teigia, seniai nebegyvena", – sakė D.Netikšienė.
Pagal įstatymus moteris turėjo pateikti savo sutuoktinio pastarųjų 12 mėnesių pajamų ir turto deklaraciją arba su juo išsituokti ir dar kartą kreiptis dėl socialinio būsto suteikimo. Ji per dvejus metus to nepadarė.
"Ta moteris reikalavo leisti dar du mėnesius pagyventi avariniame bute, kur atjungta elektra ir vanduo, o per tą laiką žadėjo susirasti darbą ir užsidirbti buto nuomai privačiame sektoriuje. Tai – visiškai nerealu. Šiuo atveju tie žmonės tik dangstosi vaiku", – įsitikinusi D.Netikšienė.
Siūlė atiduoti į globos namus
Jolanta teigė, kad ją labiausiai šokiravo tai, kad kai kurie valdininkai vaiką siūlė lakinai atiduoti į globos namus, o ji su sugyventiniu privalėjo ieškoti apsigyventi, kur išmano.
"Tokia yra tvarka, kad nepilnamečiai vaikai turi būti atiduoti į globos namus, nors taip išardoma šeima. Tai – nežmoniška. Būna, kai vaikams toks išsiskyrimas ypač skaudus ir teikia labai didelę žalą. Darome viską, kad taip neatsitiktų", – tikino Agentūros Visos Lietuvos vaikai Klaipėdos fondo pirmininkė Virginija Kairienė, vadovaujanti sodybai "SOS vaikai" Melnragėje.
Klaipėdos vaikų teisių apsaugos tarnybos vadovė Gražina Aurylienė teigė, kad keletas šeimų šioje sodyboje buvo apgyvendinta tarnybos prašymu.
"Atsitikus bėdai, kai žmonės netenka namų, mes niekada nerekomenduojame atskirti vaikus nuo tėvų, jei jie rūpinasi savo vaikais. Tačiau tokių namų, kur galima būtų laikinai apgyvendinti šeimas, Klaipėdoje faktiškai nėra", – pripažino G.Aurylienė.
Ties savižudybės riba
V.Kairienė pasakojo, kad uostamiestyje agentūra "SOS vaikai" veikia jau dvidešimtus metus. Pagrindinė fondo programa – vaikų sodyba – globos namai.
"Pačiam jauniausiam vaikui, kurį čia teko priglausti, buvo tik penkios paros. Priglaudėme šeimą su 7 vaikučiais. Jie prarado savo būstą, teko kraustytis į gatvę. Pas mus gyveno dvi savaites, paskui savivaldybė suteikė jiems gyvenamąjį plotą", – prisiminė V.Kairienė.
Dabar sodyboje glaudžiasi šeima su 8 vaikais, 4 iš jų – nepilnamečiai.
"Mes tai darome oficialiai. Vykdome programą "Intensyvi pagalba šeimoms ir vaikams, pakliuvusiems į krizinę situaciją". Šiuo metu pas mus gyvena 11 vaikų ir 4 suaugę asmenys. Ilgiausiai, beveik du mėnesius, pas mus gyveno viena moteris su vaiku. Žmonės mus susiranda, kai tikrai ištinka labai didelė bėda", – tvirtino V.Kairienė.
Išlaidas dengia labdaros ir paramos agentūra "SOS vaikai". Tačiau, anot V.Kairienės, tokia pagalba žmonėms yra būtina.
"Žmonės turi žinoti, kad yra bent kažkokia viltis net sunkiausioje situacijoje. Pas mus gyveno viena jauna mergina su ketverių metų dukrele, kol savivaldybė ją apgyvendino socialiniame būste. Ji – našlaitė, neturėjo, kas jai padėtų. Kai pas mus pakliuvo, ji buvo ties savižudybės riba", – pasakojo V.Kairienė.
Esą pastaruoju metu padaugėjo atvejų, kai į gatvę pakliūva šeimos su vaikais ir neturi jokių galimybių nuomotis būsto.
Piktnaudžiauja gerumu
Per 19 veiklos metų V.Kairienė globojo 64 vaikus, iš jų per 40 pavyko grąžinti į biologines šeimas. 152 klaipėdiečių šeimos sodyboje "SOS vaikai" kartą per mėnesį gauna labdaros. Pasak V.Kairienės, dalijasi tuo, ką turi.
Praėjusią vasarą 96 vaikams iš socialiai remtinų šeimų be jokio užmokesčio organizavo vasaros dienos stovyklas ir juos nemokamai maitino.
Dar 14 svetimų vaikų nuo 3–4 iki 18 metų V.Kairienė išaugino pati, jie visi turi savo šeimas ir nė vienas šių mažylių neauga vaikų globos namuose.
Tačiau savivaldybės atstovai mano, kad kai kuriais atvejais V.Kairienės gerumu piktnaudžiaujama.
"Tai, kad Jolanta su sugyventiniu ir vaiku glaudžiasi agentūroje "SOS vaikai", nėra normalu. Nes visą tą laiką, tuos kelerius metus, kol mes dirbome su šita šeima, jie nesugebėjo susitvarkyti savo popierių, kad mes suteiktume nors bendrabučio kambarėlį", – piktinosi D.Netikšienė.
"Virginija yra labai geraširdė. Manau, kad kai kuriais atvejais žmonės piktnaudžiauja jos gerumu. Esu pastebėjusi tokių dalykų. Kai kurie žmonės dėl savo vaikų nesistengia, ir jie įsivaizduoja, kad gali ten gyventi, kiek nori", – mano G.Aurylienė.
Nusitaikė į sklypą?
Nors tai – vienintelė vieta, kur šiandien gali prisiglausti gyvenimo krizės ištikti klaipėdiečiai su vaikais, savivaldybės klerkai suabejojo, ar šis labdaros fondas miestui reikalingas.
V.Kairienė apgailestauja, kad savivaldybė delsia pratęsti panaudos sutartį dėl pastato Melnragėje, o dabartinė sutartis baigsis 2014 m. liepą.
"Prašymą pratęsti panaudos sutartį valdininkams atidaviau prieš 50 dienų, atsakymo negavau iki šiol. Tai yra savivaldybės pastatas. Anksčiau čia buvo jaunųjų gamtininkų stotis, dar prieš tai – Girulių ir Melnragės pradinė mokykla", – tvirtino V.Kairienė.
Moteris spėja, kad sutarties savivaldybės klerkai gali ir nepratęsti. Nors per tuos 19 metų agentūra "SOS vaikai" į pastato remontą investavo 800 tūkst. litų, o per visą tą laiką savivaldybė tam skyrė vos 2 tūkst. litų.
"Kol sutartis nepasibaigusi, tokio klausimo netgi nesvarstome, dar liko septyni mėnesiai. Ar ją pratęsime, spręs Socialinės paramos skyrius, kai išanalizuos, ar miestui reikia tokios paslaugos", – teigė Klaipėdos savivaldybės Turto skyriaus vadovė Genovaitė Paulikienė.
Esą Klaipėdoje – daugybė dienos centrų, globos namų ir kitokių panašių įstaigų. Todėl valdininkai diskutuoja, ar Melnragėje jau 20 metus veikianti sodyba "SOS vaikai" miestui yra reikalinga.
Neatmetama tikimybė, kad pastatą Melnragėje, kuriame veikia sodyba "SOS vaikai", sumanyta privatizuoti, nors garsiai dar neįvardijama. Tai galėtų būti viena priežasčių, kodėl su agentūra savivaldybė nenori pratęsti panaudos sutarties.
"Yra nagrinėjamas klausimas, ar nepakanka Klaipėdoje įstaigų, teikiančių įvairią socialinę pagalbą ir ar reikia sodybos "SOS vaikai". Tačiau jokio kategoriško sprendimo atimti tą pastatą nėra. Aš tiesiai šviesiai paklausiau, ar kas nors neketina privatizuoti to pastato. Man prisiekinėjo, kad ne", – tvirtino Klaipėdos vicemeras Vytautas Čepas.
Socialinių būstų fondas Klaipėdoje
Klaipėdos savivaldybės socialinio būsto fonde šiuo metu yra 1734 butai.
Teisę į savivaldybės socialinio būsto fondo gyvenamųjų patalpų nuomą turi 2465 šeimos ir asmenys, kurie įrašyti į sąrašą. Daugiavaikių sąraše – 122 šeimos.
Šiuo metu savivaldybė suremontavo 11 socialinių būstų. Dauguma butų – didelio ploto, todėl jie bus siūlomi daugiavaikėms šeimoms.
Šiais metais savivaldybė nupirko dar 6 socialinius butus.
Naujausi komentarai