Sergantieji tuberkulioze Klaipėdos rajone – nekontroliuojami Pereiti į pagrindinį turinį

Sergantieji tuberkulioze Klaipėdos rajone – nekontroliuojami

2013-09-24 13:13
Tuberkuliozė Klaipėdos apskrityje toliau grėsmingai plinta
Tuberkuliozė Klaipėdos apskrityje toliau grėsmingai plinta / Londono žinių nuotr.

Tuberkuliozės užkratą platinantys asmenys Klaipėdos rajono gatvėmis gali vaikščioti netrukdomi. Specialistų nuomone, kuo skubiau būtina reglamentuoti tvarką, nustatančią tokių žmonių priverstinio gydymo taisykles.

Privalo ieškoti?

Klaipėdos rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų valdymo centro posėdyje aptarta, kokių priemonių imtis dėl atvira tuberkulioze sergančių ir vengiančių gydytis asmenų būtinojo hospitalizavimo bei paieškos.

Anot savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Laimos Kaveckienės, šiuo metu galiojantys teisės aktai nustato asmenų, sergančių pavojingomis ir ypač pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis bei vengiančių gydytis, būtinojo hospitalizavimo tvarką, tačiau nenustato tokių asmenų paieškos taisyklių.

Kyla neaiškumų ir dėl tarpinstitucinio bendradarbiavimo šiuo klausimu bei dėl gydymo Alytaus tuberkuliozės ligoninėje. Ši įstaiga vienintelė Lietuvoje teikia priverstinės hospitalizacijos paslaugas.

Posėdyje dalyvavusi policijos atstovė tikino, jog pareigūnai užkrečiamosiomis ligomis sergančių ligonių iš tiesų neprivalo ieškoti. Nepaisant to, policijos įgaliotinis geranoriškai prisidėjo prie vieno Sendvario seniūnijos gyventojo, vengiančio tokio gydymo, paieškos.

Prievarta – neleistina

Sveikatos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Vida Kontrimienė teigė, kad tuberkulioze įtariami dažniausiai asocialūs, problemų dėl alkoholio turintys asmenys.

"Mes galime spėti, jog toks žmogus gali būti pavojingas visuomenei ir platinti užkratą, tačiau prievarta jo hospitalizuoti neturime teisės. Rajone dirbantys socialiniai darbuotojai žmonėms, kuriems įtariama tuberkuliozė, draugiškai pasiūlo nueiti pasitikrinti, tačiau čia ir baigiasi mūsų galimybių ribos. Kad sergantį žmogų išvežtume gydytis, turime gauti teismo sprendimą", – sakė V.Kontrimienė.

Jos teigimu, pagal teisės aktus, jei priimamas sprendimas dėl būtino izoliavimo, policija turi lydėti tokį asmenį į ligoninę, kad būtų užtikrinta viešoji tvarka.

Anot jos, Klaipėdos rajone dar nė vienas tuberkulioze sergantis asmuo nebuvo išvežtas į Alytų.

Siūlys keisti tvarką

Šių metų pirmąjį pusmetį Klaipėdos rajone užregistruota 13 asmenų, sergančių atvira tuberkuliozės forma. Dauguma jų – nedirbantys, socialiai nedrausti asmenys, kurie gydytis dažniausiai vengia.

Pagal galiojančius teisės aktus dėl kiekvieno tokio atvejo nemažai laiko turi sugaišti tiek savivaldybių sveikatos apsaugos specialistai, tiek seniūnijų socialiniai darbuotojai.

Savivaldybė mero vardu kreipsis į Seimo Sveikatos reikalų komitetą su prašymu paspartinti žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisų priėmimą dėl sergančiųjų atvira tuberkulioze ir vengiančių gydytis asmenų priverstinio gydymo tvarkos pakeitimo.

V.Kontrimienės nuomone, norint apsaugoti Klaipėdos rajono gyventojus, būtina nustatyti aiškią tvarką, kaip elgtis su tuberkulioze užsikrėtusiais asmenimis.

Faktai

Tuberkuliozė – tai lėtinė infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Sukėlėjai yra labai atsparūs ir plačiai paplitę aplinkoje, tačiau jautrūs tiesioginiams saulės spinduliams.

Liga galima užsikrėsti tik nuo žmogaus, sergančio atvira tuberkuliozės forma. Manoma, kad vienas ligonis atvira tuberkuliozės forma per metus gali užkrėsti iki 25 sveikų asmenų, bet jei jis laikosi asmens higienos, užkrėstųjų skaičius sumažėja per pusę.

Esant glaudžiam kontaktui, rizika infekuotis tuberkuliozės mikobakterijomis yra 25–50, o mažiems vaikams nuo sergančių tėvų – 45–60 proc.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro inf.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra