„Šilutės rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras paskelbė ekstremaliąją situaciją dėl labai didelio vandens lygio savivaldybėje. Šilutės rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos vadovas Darius Endzelis paskirtas operacijų vadovu“, – feisbuke penktadienį pranešė Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis.
BNS anksčiau penktadienį jis nurodė, kad potvynis kai kuriose savivaldybės teritorijose prasidėjo gruodį ir neatslūgo. Anot jo, polderių sistema įjungta, siurbliai pumpuoja vandenį, bet pastaruoju metu Nemuno žemupyje stebimas staigus vandens šuolis.
„Dviejose vietose peržengta kritinė riba, kitose upėse keliais centimetrais šiąnakt nukrito, bet pagal mūsų patirtį pakilimas bus rytoj ir sekmadienį, iš Šiaurės Lietuvos į žemupį atplaukus vandeniui. Kadangi Atmatos upė ir marios užšalusios, jeigu ledai skils ir susidarys sangrūdos, sulaikys vandenį ir lygis dar labiau pakils“, – kalbėjo V. Laurinaitis.
Jis taip pat informavo, kad popietę šaukiama ekstremalių operacijų valdymo komisija, bus kalbama apie pasiruošimą nenumatytiems atvejams, svarstoma skelbti ekstremalią situaciją.
„Šiandien Šilutės savivaldybėje turėtume paskelbti ekstremalią situaciją (...). Paskelbus ekstremalią situaciją, galima taikyti kitas gelbėjimo priemones, įvedamas budėjimo režimas, aktyvuojama Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, gyventojams sudaromos specialios finansavimo galimybės. Lengviau valdyti situaciją“, – paaiškino V. Laurinaitis.
Lengviau valdyti situaciją.
LHMT: sangrūdų grėsmė – reali
Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LMHT) Hidrologinių stebėjimų skyriaus vedėjo Juozo Šimkaus, tikimybė, jog Nemuno žemupyje susidarys sangrūdos ir vandens lygis dar kils, yra reali, įvertinus ir situaciją Kuršių mariose.
„Kuršių marios yra užšalusios, ledų iš Nemuno nepriims – tai didina tikimybę, kad upėje susidarys sangrūdos. Bet Minijoje, Akmenoje, Danėje vanduo po truputį pradės kristi“, – BNS sakė J. Šimkus.
Pasak jo, remiantis orų prognozėmis, artimiausiomis dienomis šiek tiek atšals, bus stebimos neigiamos temperatūros, kurios pristabdys kilimą. Tarnybos duomenimis, Vakarų Lietuvos upėse lygis stabilizavosi ir kai kur pradeda kristi.
„Bet iš aukštupio dar yra pritekėjimo, tarkime, Nemune ties Smalininkais buvo susidariusi ledo danga, dabar ledai pajudėjo“, – nurodė hidrologinių stebėjimų skyriaus vedėjas.
Kretingoje vanduo slūgsta, Klaipėdos rajone situacija stabili
Dėl pakilusio vandens Minijoje trečiadienį patvino Kartenos miestelio kapinės. Vis dėlto, Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius BNS sakė, kad ryto duomenimis fiksuojamas vandens lygio kritimas ir stichinio lygio nei Minija, nei Akmena prie Kretingos nėra pasiekusios.
Dėl to ekstremalios situacijos skelbti čia neplanuojama.
„Bet situaciją stebime, gauname informaciją iš agentūrų, duomenis ryte, per pietus ir vakare. Jei ketvirtadienio vakarą lygis buvo arti stichinės ribos, šįryt yra kritimas keliais centimetrais. Kadangi ryte buvo šaltukas, geresnė diena, kritulių nenusimato, tikimės, kad lygis Kretingos rajone kris“, – kalbėjo A. Kalnius.
Klaipėdos rajono vicemero Vytauto Butkaus teigimu, specialių priemonių nėra ruošiama.
„Priekulės seniūnijoje iki šiol turime ekstremalią situaciją, paskelbtą nuo lapkričio mėnesio. Mūsų tarnybos pasiruošusios smėlio maišus, techniką, bet vandens lygis nėra toks kritinis, kaip buvo lapkritį ir gruodį“, – nurodė V. Butkus.
Vicemeras pažymi, kad tarnybos budi, stebi situaciją, seniūnija praneša, kur reikia pataisyti kelio sankasas ar atkreipti dėmesį, bet situacija, pasak jo, nepalyginamai geresnė nei buvo praėjusių metų pabaigoje.
Tauragėje – ekstremali situacija dėl nuošliaužos
Tauragėje ekstremali situacija dėl nuošliaužos paskelbta ketvirtadienio vakarą, Meilės alėjoje prie Jūros upės kranto nuslinkus daliai šlaito. Įlūžo ir šlaito viršuje buvęs pėsčiųjų takas.
Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydo Kaminskas ketvirtadienį žiniasklaidai sakė, kad ekstremalių situacijų komisija priėmė sprendimą atkasti viršutinį sluoksnį takelio, kur anksčiau buvo atsivėrusi nuošliauža. Norima išsiaiškinti, ar ten yra lietaus nuotekų vamzdis, kuris nepažymėtas savivaldybės turimuose brėžiniuose.
Pasak J. Šimkaus, istoriškai nustatyta, kad upei pasiekus stichiniu įvardijamą vandens lygį, pradedama daryti žala infrastruktūrai, žmonių turtui. Aiškiausias pavyzdys – pasiekus stichinį lygį semiamas kelias Šilutė-Rusnė. Kai vanduo pakyla tiek, kad nepravažiuoja sunkioji technika, apsemiamos sodybos, skelbiamas katastrofinis vandens lygis. Kiekvienai upei šie rodikliai yra skirtingi.
LHMT duomenimis, penktadienio dieną žymesnių kritulių nenumatoma. Kai kur galimas plikledis, vėjas bus besikeičiančios krypties, 5–10 m/s. Temperatūra sieks nuo 1 laipsnio šalčio iki 3 laipsnių šilumos.
Šeštadienio naktį daug kur pasnigs, intensyviau – pietvakariniuose rajonuose, dieną vietomis numatomi silpni krituliai, gali formuotis plikledis. Vėjas naktį bus pietryčių, pietų, 7–12 m/s, dieną – besikeičiančios krypties, 5–10 m/s. Temperatūra naktį sieks 1–6, kai kur – iki 10 laipsnių šalčio, dieną bus nuo 2 laipsnių šalčio iki 3 šilumos, pajūryje – iki 4 laipsnių šilumos.
Naujausi komentarai