Visuomenės sveikatos specialistai pradėjo sverti Klaipėdos moksleivių kuprines. Jau ne pirmus metus vykdant šią akciją pastebima, kad sunkiausius nešulius į mokyklas tempia patys jauniausieji, o vyresnieji vengia atšvaitų.
Užduoda ir klausimų
Iki rugsėjo 26-osios bus patikrintas 23 Klaipėdos mokyklų 1–6 klasių vaikų kuprinių svoris.
Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Diana Butkienė pastebėjo, kad tokia akcija vykdoma ne pirmus metus.
Fiksuojamas ne tik moksleivių kuprinių svoris, vaikų prašoma atsakyti ir į keletą klausimą. Siekiama išsiaiškinti, kokio amžiaus mokiniai jaučia, jog kasdieniai nešuliai jiems yra per sunkūs, kokias to priežastis nurodo.
Sunkiausios – antrokų
Pastebima, jog paprastai didžiausio svorio kuprines nešioja antrokai.
„Sunku pasakyti, kodėl taip yra. Galbūt vaikai su savimi pasiima nereikalingų daiktų. Arba mokyklinių reikmenų negali palikti ugdymo įstaigoje, todėl kraunasi į kuprinę. Įspėjame tėvus, kad jie atidžiau kontroliuotų savo vaikų nešulius“, – aiškino D.Butkienė.
Pašnekovės teigimu, šioje situacijoje pranašumą turi mokyklos, nusprendusios įsigyti daiktams laikyti skirtas spinteles, kuriose mokiniai gali palikti dalį savo daiktų.
Vis dėlto dažniausiai į klausimą, ar jaučiama, jog kuprinė yra per sunki, teigiamai atsako šeštokai.
Nešioja netaisyklingai
Per sunkus nešulys, kurį kasdien vaikas tempia į mokymo įstaigą, gali sukelti rimtų sveikatos problemų – nugaros skausmų ar net kaulų defektų.
Rekomenduojama, kad kuprinės svoris neviršytų 10 proc. vaiko svorio, tačiau neigiamo poveikio sveikatai dar bus išvengta ir tuo atveju, jeigu kuprinės svoris sieks 15 proc.
Visuomenės sveikatos specialistų rengiamų akcijų metu pastebimas ir kitas reiškinys – dažnas moksleivis ne tik tempia per sunkų krepšį, bet ir jį nešioja neteisingai.
„Neretai vaikai per žemai nuleidžia kuprinių petnešas. Tam, kad jos nevargintų nugaros ir svorio centras pasiskirstytų lygiai, kuprinė neturėtų būti nuleista žemiau juosmens“, – dėstė pašnekovė.
Vyresniųjų klasių moksleiviai, dažniausiai mergaitės, kuprines iškeičia į rankines ir nešioja jas ant vieno peties. Toks būdas taip pat gali turėti įtakos laikysenai ar nugaros skausmams.
Atšvaitas – nestilinga?
Pirmosiomis naujųjų mokslo metų savaitėmis vaikų pasiruošimą tikrinantys specialistai konstatavo, kad beveik visų pirmokų ir antrokų kuprinės būna pažymėtos atšvaitais. Šio saugaus eismo atributo vengia tik vyresnieji.
D.Butkienės teigimu, praėjusiais metais atšvaitus segėjo tik 66 proc. šeštokų.
Specialistė spėjo, kad mažuosius moksleivius į mokyklą išleidžia tėvai ir patikrina, ar tamsiu paros metu jų atžalos bus pastebimos kelyje. O štai dažnam vyresnėliui atšvaitas atrodo nestilingas, todėl jo vengiama.
„Šiuo metu tikrai galima rasti gražių ir žaismingų atšvaitų, todėl, manau, kad kiekvienas moksleivis galėtų pritaikyti jam patinkantį“, – užtikrino pašnekovė.
Naujausi komentarai