Atsiskaityti – privaloma
Pastarosios kadencijos Klaipėdos miesto tarybos nariai turi pateikti savo veiklos ataskaitas už praeitus metus. Jos viešinamos savivaldybės tinklalapyje.
Ankstesniais metais ataskaitas kai kurie politikai tiesiog ignoruodavo.
Anot Klaipėdos miesto tarybos sekretoriaus Modesto Vitkaus, "Lietuvos rusų sąjungai" atstovaujantis Viačeslavas Titovas dėl jam vienam žinomų priežasčių tarybos nario ataskaitų niekada neviešino.
"Jau kelerius metus politikų ataskaitų teikimas yra privalomas, tačiau sankcijos tiems, kurie šios prievolės nevykdo, nėra numatytos. Atsiskaitymo formos tarybos nariui galimos ir kitos, bet šita yra būtina", – teigė M.Vitkus.
Lakoniško žodžio meistrai
Šių metų politikų ataskaitos, išskyrus tik kelias, pasižymi stulbinamu lakoniškumu.
Per visą savivaldybių istoriją turbūt pati trumpiausia liks Lietuvos liberalų sąjūdžio atstovės Jurgitos Choromanskytės ataskaita. Politikės darbai sutilpo į nepilnas tris eilutes.
"Klaipėdos miesto tarybos nare prisiekiau būti 2016 metų lapkričio 24 dieną. 2016 m. gruodžio 22 d. sprendimu Nr. T2-312 gavau Klaipėdos miesto tarybos pritarimą dirbti Miesto plėtros ir strateginio planavimo komitete", – rašo J.Choromanskytė.
Ir tai viskas. Šis politikės nedaugžodžiavimas pateisinamas, nes ji pernai šios kadencijos taryboje dirbo vos daugiau nei mėnesį, kai pakeitė į Seimą išrinktą savo kolegą Simoną Gentvilą.
Tačiau, kaip paaiškinti tarybos nario Valdemaro Anužio nuveiktų darbų sąrašą, kuris tilpo į šešias eilutes? Arba Alfonso Vildžiūno devynių eilučių dydžio politiko metų veiklos ataskaitą, kurioje paminėti ir šie "reikšmingi" faktai:
"2016 metais dalyvavau dešimtyje miesto tarybos posėdžių. Du posėdžius praleidau, nes buvau išvykęs į koncertines keliones su "Aukuro" choru ir Plungės kameriniu choru."
Ir dar pabaigoje pridūrė: "Aktyviai ginu ir ginsiu mažųjų laivų savininkų interesus."
Dingo lingvistiniai perlai
2016-ųjų politikų veiklos ataskaitos – kaip niekad nuobodžios, primenančios biurokratinį susirašinėjimą.
Veikiausiai po pastarųjų metų kritikos dėl nedovanotinų rašybos, gramatikos, loginių ir stiliaus klaidų tarybos narių ataskaitose nebeliko lingvistinių perlų, kurie taip linksmindavo rinkėjus.
Štai, ką rašė praėjusios kadencijos Klaipėdos miesto politikai:
"Nors paprastai žmonės sako, kad politikai nieko nedirba ir nedaro, politika yra žodinė veikla, mokėjimas diskutuoti ir įtikinėti."
"Vadovaudamas Jūrinei ir vidaus vandenų reikalų komisijai, prioritetiniu uždaviniu laikau įkvėpti mūsų miestui jūrinės dvasios."
"Dalyvavau visuose 11 posėdžių, kurie vyko 13 dienų."
"Per ataskaitinį laikotarpį įvyko tik vienas Etikos komisijos posėdis, kuriame ir dalyvavau."
"Stengiuosi padėti sportuojantiems."
"Intensyviai aiškinausi Klaipėdos futbolo nuopuolio priežastis."
"Nemažai nuveikta ir bandant išvaduoti miestą nuo vandalų."
"Pirmieji metai prabėgo kaip mėnuo. Manau, kad kitų metų darbo vaisiai bus didesni ir saldesni."
"Formaliai esu Klaipėdos miesto korupcijos prevencijos ir kontrolės komisijos narys, tačiau realiai komisijos darbas nevyksta."
"Ilgai analizavęs situaciją, padariau sau labai aiškią ir, ko gero, vienintelę teisingą išvadą – senamiestį atgaivinti gali tik gilūs ir skausmingi sukrėtimai."
Tokių pastebėjimų buvo galima rasti kadenciją baigiančios Klaipėdos tarybos narių ataskaitose.
Kraštutinumų mėgėjas
Šiemet pačią ilgiausią – net 25 puslapių apimties ataskaitą pateikė V.Titovas, kuris dar iki pernai šią tarybos nario prievolę iš viso ignoruodavo.
Šio jo opuso pagrindą sudaro visų 2016-ųjų tarybos sprendimai, kuriems pritarė ir pats V.Titovas.
Už šiuos sprendimus jis tiesiog balsavo ir mano turįs teisę tuo pasigirti rinkėjams.
Savo ataskaitoje V.Titovas neišvengė ir politikavimo, be kita ko paminėjęs, kad "veiklą vykdau vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu ir sveiko proto" (kalba netaisyta – A.D.).
Kodėl jis buvo išmestas iš Klaipėdos tarybos Etikos komisijos, V.Titovas ataskaitoje pateikė savo versiją: "Buvau Etikos komisijos narys, bet po to, kai Etikos komisija pripažino mane kaltu dėl to, kad aš 2016 01 28, Klaipėdos išvadavimo dieną, prisisegiau šv.Georgijaus juostelę, principingai joje nedalyvauju."
Tarybos nariai neaktyvūs?
Remiantis politikų ataskaitomis, į juos dėl įvairių problemų kreipėsi rekordiškai mažai rinkėjų.
Štai į Vytautą Čepą (raštu) kreipėsi 11 miesto gyventojų (daugiausia dėl asmeninių problemų, netvarkos mieste, savivaldybės darbuotojų netinkamo elgesio, švietimo, sporto, socialiniais klausimais, žmogaus teisių pažeidimo ir kitais).
"Įstatymų nustatyta tvarka dalis problemų padėta išspręsti. Dėl įvairių problemų ar su pasiūlymais, patarimais ir idėjomis, telefonu ir betarpiškai kreipėsi 77 asmenys. Operatyviai sprendžiant miesto problemas Klaipėdos miesto merui parašiau 10 paklausimų", – ataskaitoje pažymėjo V.Čepas.
Politikas Laisvūnas Kavaliauskas savo ataskaitoje tikino, kad pernai reguliariai susitikdavo su miestiečiais jiems rūpimais klausimais. Jam teko bendrauti su 19 asmenų.
Dauguma interesantų kreipėsi dėl su paveldosauga susijusių klausimų, istorinių pastatų tvarkybos ir renovacijos problemų, viešųjų miesto erdvių, kiemų tvarkymo.
Bendravimui su rinkėjais niekas kol kas neprilygo buvusiam Klaipėdos vicemerui Benui Šimkui, kuris savo ataskaitoje nurodė, kad 2008 m. aplankė 400 žmonių.
O 2009-aisiais pasiekė rekordą – per 365 dienas aplankė 600 klaipėdiečių jų butuose.
Kiek šie skaičiai realūs, šiandien vertinti sudėtinga.
Politinių dramų poezija
Tarybos narių ataskaitos atspindi ne tik jų nuveiktus darbus, bet ir tam tikras politines dramas, kurios per šią kadenciją palietė miesto tarybą.
Štai socialdemokratė Lilija Petraitienė po savivaldos rinkimų prisidėjo prie valdančiosios daugumos, tačiau šių metų pradžioje iš jos pasitraukė.
"Negalėdama įgyvendinti koalicijos sutartyje numatytų darbų – skaidraus miesto valdymo, įgyvendinti socialdemokratų programos nuostatų, taip pat miesto bendruomenių teikiamų pasiūlymų, iniciatyvų, susiduriant su teiktų pasiūlymų bei iniciatyvų ignoravimu ir atmetimu, o svarbiausia, negalėdama atsakingai dirbti Klaipėdos miesto gyventojų labui, 2017 01 29 nutraukiau dalyvavimą koalicijoje", – ataskaitoje parašė L.Petraitienė.
Ne mažiau dramatizmo bei kitokių įžvalgų ir tarybos narės Ninos Puteikienės ataskaitoje, kurioje, be kita ko, yra ir poezijos, užgimusios iš politikės siekių prisibelsti į Ūkio departamento direktoriaus Liudviko Dūdos "sąžinę" dėl Liepų gatvės perėjos sutvarkymo:
Kvaila ir nepatyrusi buvau,
Kai pernai vienu vyru patikėjau;
Jis sakė man: "Aš viską padarau,
Aš jau tikrai nelaidau žodžių vėjui."
Tai vienas iš penkių politinės satyros eilėraščio posmų, kuriais, anot autorės, ji siekė sugėdinti pareigų neatliekantį savivaldybės darbuotoją.
Buvęs meras taupė
Bemaž geriausią žinią savo ataskaitoje rinkėjams pateikė buvęs ilgametis Klaipėdos meras, tarybos narys Rimantas Taraškevičius, jau aštuntą kadenciją dirbantis miesto taryboje.
Jis, kaip kai kurie jo kolegos, irgi buvo labai lakoniškas, nurodė pavyzdingai lankytus tarybos posėdžius bei kitus įsipareigojimus.
Bet jo gera žinia rinkėjams ta, kad tarybos nario veiklai pagal reglamentą skirtas lėšas jis panaudojo saikingai.
2016 m. R.Taraškevičius sutaupė 1537 eurus, tai yra pusę visų politikui skirtų metinių išlaidų.
Anot M.Vitkaus, šią kadenciją tarybos nario veiklai per mėnesį skiriama iki 300 eurų, per metus visiems miesto politikams – 111 tūkst. eurų.
Palyginti su 2014-aisiais, ši suma išaugo.
Tais metais Klaipėdos miesto tarybos narių veiklai vykdyti iš biudžeto išmokėta 244,6 tūkst. litų (71 tūkst. eurų), per metus kiekvienam politikui skirta po 8,4 tūkst. litų (2432 eurai), dabar ši suma siekia 3,6 tūkst. eurų.
Praeitą kadenciją iš visų uostamiesčio politikų vienintelis Rimantas Cibauskas šių pinigų neimdavo.
Naujausi komentarai