Prasidėjęs grybavimo sezonas derliumi nedžiugina. Klaipėdoje prekiaujančių grybautojų krepšiuose šiuo metu pūpso tik voveraitės. Šiemet šių miško gėrybių kainos – didesnės nei pernai.
Laukia atšilimo
Dėl nepalankių oro sąlygų grybų derlius šiemet – minimalus. Tačiau prekiautojai nusiteikę optimistiškai ir jau kitą savaitę tikisi grybų pagausėjimo.
"Pernai grybai pasirodė anksčiau. Vieninteliai, kurių šiuo metu turime, yra voveraitės. Jų kaina svyruoja nuo 2,5 iki 3 eurų už litrą. Dėl šaltų orų kitų grybų sulauksime kiek vėliau, galbūt jau kitą savaitę", – pranašavo Naujojo turgaus direktorius Viačeslavas Karmanovas.
Pašnekovo teigimu, žmonės nuolat teiraujasi grybų ir nepagaili sumokėti daugiau nei pernai.
"Kainos didesnės nei paprastai, pirmieji grybai visada būna brangesni. Visai kaip ir braškės – kainos išpučiamos, o vėliau staiga nukrenta", – palygino V.Karmanovas.
Paklaustas, kada turguje bus galima tikėtis didesnio pasirinkimo, pašnekovas patikino, kad viskas priklausys nuo oro sąlygų: "Sinoptikai Lietuvoje prognozuoja karščius, todėl nuo kitos savaitės vidurio turguje, matyt, rasime daugiau grybų".
Tik voveraitės pardavinėjamos ir Klaipėdos senajame turguje. Čia jų kaina įvairuoja nuo 3 iki 3,5 eurų už litrą.
"Grybautojai kalba, kad buvo per mažai lietaus ir vėsoka. Todėl šiuo metu pasirinkimas nėra gausus – yra tik voveraičių. Grybautojai čia suvažiavę iš Švėkšnos, Darbėnų, Jurbarko kraštų", – pasakojo Senojo turgaus direktorius Arvydas Gaudiešius.
Rinkėjams – didesnės baudos
Startavęs miško gėrybių rinkimas užkrovė papildomo darbo aplinkosaugininkams. Už tvarkos pažeidimus renkant bei parduodant grybus šiemet bus skiriamos didesnės baudos nei pernai – nuo 7 iki 579 eurų.
Šiuo metu miško gėrybių rinkėjams griežtai draudžiama naudoti specialias rinktuves – vadinamąsias šukas, kurios uogienojus palieka be lapų ir pumpurų. Už tokią veiklą numatyta administracinė bauda iki 30 eurų.
Taip pat aplinkosaugininkai įspėjo, esą grybauti neleidžiama rezervatuose bei miškuose, kuriuose lankymasis laikinai uždraustas ar apribotas.
Tokių vietovių gausu ir pajūryje. Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Vitalis Marozas pabrėžė, kad grybauti ir apskritai lankytis draudžiama Smiltynėje esančiame Naglių rezervate, Pajūrio regioninio parko Plazės gamtiniame rezervate ir kitose saugomose vietose.
Šias teritorijas aplinkosaugininkai sakė stebintys intensyviau. Tiesa, palyginti su kitomis vietovėmis, V.Marozo žodžiais, Klaipėda nėra grybinga ir pažeidėjų paprastai daug neatsiranda. Esą nubaudžiami tik vienetai.
Renkantys grybus gyventojai privalo išrauti arba nupjauti juos prie pat žemės. Taip pat griežtai draudžiama ardyti miško paklotę, samanų ar kerpių dangą grėbliais ir kitais įrankiais, niokoti nerenkamus grybus.
Drausmins prekiautojus
Nemenkos baudos už pažeidimus taikomos ir prekybininkams.
"Sezonas tik prasideda, todėl didesnės kontrolės prireiks, kai pasirodys daugiau grybų. Tuomet atliksime patikrinimus turguose, nes, pavyzdžiui, voveraitėms keliama nemažai reikalavimų. Jos negali būti per mažos, o renkant jas grybautojams svarbiausia neturėti vadinamųjų šukų", – pabrėžė V.Marozas.
Draudžiama rinkti, parduoti ir supirkti voveraites, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis kaip 1 cm, ir baravykus, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis kaip 1,5 cm. Taip pat negalima rinkti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų rūšių grybų.
Naujausi komentarai