Tauro gatvėje gyvenantiems žmonėms ritualinių paslaugų teikimu besiverčiantis kaimynas kasdien tarsi primena baugią frazę: "Memento mori" ("Prisimink, kad mirsi"). Šios gatvės gyventojai kiekvieną rytą ir vakarą priversti stebėti nešiojamus karstus, kryžius, įkapes ir matyti juodais rūbas vilkinčius gedėtojus.
Name laiko velionius?
"Gyvename Klaipėdos priemiestyje, Kalotėje. Iki artimiausių kapinių ar laidojimo namų – ne vienas kilometras, tačiau minties apie mirtį negalime atsikratyti. Paprastame gyvenamajame name, kuris dabar negyvenamas, vykdomos ritualinės paslaugos", – pasakojo Tauro gatvėje įsikūrusi Maja Uogintienė.
Ilgiau nei pusmetį čia gyvenanti moteris jautriai reaguoja į kasdien matomus vaizdus ir teigia, kad jie veikia jos sveikatą.
Moteris įsitikinusi, kad negyvenamas namas yra paverstas ne tik ritualinių reikmenų sandėliu, bet ir parduotuve ar net morgu.
Sausio pradžioje M.Uogintienė ne kartą stebėjo per langą, kaip prie 23-iojo namo privažiuodavo automobilis, keli vyrai iš jo iškeldavo sunkų karstą ir atsargiai įnešdavo vidun. Iš to ji sprendė, kad karste buvo mirusysis.
Po valandos ar daugiau tą patį karstą vyrai išnešdavo ir vėl įdėdavo į automobilį.
Tuo metu kieme lūkuriuodavo keli juodai apsirengę nusiminę žmonės. Buvo akivaizdu, kad jie laukia, kol velionis bus paruoštas laidoti.
Paskui automobilį su karstu išrieda ir mirusiojo giminaičių mašinos.
Nešioja sunkius karstus
"Nereikia būti dideliam detektyvui, kad suprastum, kas vyksta. Akivaizdu, kad į namą atnešamas miręs žmogus. Ten jį rengia, o gal ir dar kažką daro. Juk aišku, kad tokiai veiklai reikalingas leidimas, – kasdien pro langą matomų vaizdų sukeltais įspūdžiais dalijosi M.Uogintienė. – Pastebime ir kitokių dalykų. Kartais vyrai karstą į namą įneša lengvai, o išneša sunkiai. Todėl spėjame, kad mirusiuosius jie laiko name. Namą saugo trys didžiuliai šunys, jų net paštininkė bijo, neišlipdama iš mašinos korespondenciją į dėžutę sumeta".
Pasipiktinusi kasdien priešais langus vykstančių laidotuvių vaizdais moteris ir jos kaimynai, individualių gyvenamųjų namų savininkų bendrijos "Kalotės kalnas" gyventojai, ėmėsi žygių išsiaiškinti, ar šie veiksmai teisėti.
Žmonės paklausė patarimo ir ėmėsi rašyti raštus į visas organizacijas: policijai, higienos prižiūrėtojams, Mokesčių inspekcijai, bankui, kuriam užstatytas namas, bei dar kelioms įstaigoms, laukdami šių įstaigų veiksmų.
"Minėto pobūdžio veikla traumuoja mus ir mūsų vaikus, pažeidžia mūsų teises", – skunduose rašė gyventojai.
Policijos pareigūnai patarė stebėti laidotojus ir pranešti, jei pastebės ką nors įtartino.
"Bet juk tai absurdas, nesame kokie nors šnipai, kad vien tik sektume, kas ten vyksta, nesąmonė. Manau, gavusios informaciją, atitinkamos tarnybos turi pačios reaguoti", – piktinosi M.Uogintienė.
Palaikų nematė
Kovo pradžioje gyventojai laukė komisijos. Tačiau į Tauro gatvę atvažiavo ne komisija, o viena moteris – Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos darbuotoja. Žmonės ketino jai papasakoti apie problemą ir parodyti, kas ir kaip.
Tačiau valdininkė pasakė, kad ji neturi kompetencijos kažką spręsti, jai pavesta tik atlikti matavimus.
M.Uogintienė pasakojo, kad būtent tada vyrai iš 23-iojo namo nešiojo karstus į kitoje gatvės pusėje šalia 17-ojo namo pastatytą konteinerį.
Kontrolierė įsisodino į savo automobilį namo savininką ir su juo išvažiavo.
Netrukus bendrija sulaukė rašto, kuriame pranešama, jog atliktas patikrinimas, o jo metu nenustatyta, kad nurodytame name prekiaujama arba teikiamos paslaugos, susijusios su mirusiųjų palaikais.
Gyventoja nustebo, kad rašte kalbama apie dalykus, kurių atsiųsta inspekcijos darbuotoja nė netikrino.
Paskambinusi jai telefonu M.Uogintienė išgirdo, kad darbuotojai buvo uždrausta apie tai minėti išvadose, neva ją gąsdinęs tikrinamo namo savininkas.
Moteris teigė, kad pokalbis su kontroliere vykęs telefonu, tad jokių įrodymų, kad valdininkė būtent taip pasakė, neturi.
Kreipėsi į daugybę įstaigų
Gyventojai vardija, kada ir kam skundėsi. 2013 metų balandžio 10 dieną išsiuntė raštą Klaipėdos visuomenės sveikatos centrui. Po savaitės žmonės sulaukė atsakymo, kad minėto namo gyventojas leidimo užsiimti panašia veikla neturi.
Šių metų pradžioje bendrijos nariai išsiuntė vienodus raštus Klaipėdos higienos centrui, Klaipėdos rajono policijos komisariatui, Ekonominei policijai, Klaipėdos apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pranešdami konkrečius faktus apie gyvenamųjų namų rajone vykdomą ritualinių paslaugų veiklą.
Gyventojai pranešė ne kartą prašę 17-ojo namo savininko nutraukti šią veiklą. Šis jiems pareiškęs, kad dirba legaliai. Todėl žmonės prašė šių institucijų atstovus paaiškinti, ar tai teisėta.
VMI atstovai padėkojo už informaciją ir paaiškino, kad patikrinimus atlieka ne po skundų, o pasirinkę patys.
Reikalo ėmėsi ONTB
Pradėję susirašinėjimą su gausybe įstaigų Tauro gatvės gyventojai mano, kad jiems pavyks pasiekti savotišką rekordą bendraujant su biurokratais. Tačiau, panašu, kad jie galėjo apsirikti.
Mat laidojimo verslas Klaipėdoje yra įgijęs iškreiptas formas. Kovodami dėl klientų verslininkai perlenkė lazdą – pradėjo deginti konkurentų mašinas ir taip patraukė į save teisėsaugininkų dėmesį.
Praėjusių metų pradžioje Klaipėdos organizuoto nusikalstamumo tyrimų biuro (ONTB) pareigūnai sulaikė Liudą Statkų, kuris vadovauja Klaipėdos laidojimo ir kremavimo centrui.
Vėliau šis vyras buvo išleistas namo. Jis tebeteikia paslaugas.
"Kiekviename garaže – karstas"
Paklaustas apie kaimynų nepasitenkinimą, L.Statkus į klausimą atsakė klausimu. Jis tikino į darbą žiūrintis normaliai ir jokių problemų dėl savo verslo neturintis.
"Aš, pavyzdžiui, nepatenkintas, kad žmonės eina su vyno buteliu rankoje, tai ką dabar daryti? Man atrodo, mes niekam čia netrukdome. Pažįstu tris bendrijos pirmininkus ir nė vienas man nėra išreiškęs jokių pretenzijų. Vienas kaimynas kažkada buvo užsipuolęs. Nepatiko, kad karstą į mašiną krovėme. Miesto centre pilna laidojimo firmų ir jų niekas neskuba uždaryti. Miegamuosiuose rajonuose, kur aplinkui pilna penkiaaukščių namų, atidarė naują įmonę, ir ką, ar kas atsitiko? – komentavo L.Statkus. – Žmonės gimsta, žmonės miršta, tai natūralu. Visoje Europos Sąjungoje taip yra. Lietuvoje kiekviename kaime namo garaže laikomas karstas."
Jis tvirtino mirusiųjų nelaikantis, tuo esą įsitikino ir namus apžiūrėję pareigūnai. L.Statkus pripažino neturintis sąlygų teikti lavonų laikymo paslaugą, todėl to ir nedarantis.
Prašys sustabdyti veiklą
Pasipylus gyventojų skundams, juos gavusios institucijos raštus nukreipdavo ONTB policininkams. Todėl jiems teko domėtis ir dalykais, kurie nėra įprasti pareigūnams.
Po gyventojų skundų jie apsilankė name, kuris priklauso šio verslininko įmonėje dirbančiam vyrui. Tąkart policininkus domino, ar neįrengtame name laikomi velioniai. Tačiau pareigūnai palaikų viduje nerado. Nors, M.Uogintienės teigimu, prieš kelias valandas vyrai išnešė sunkų karstą.
Tyrimas tebevyksta. Per keletą pastarųjų mėnesių bei savaičių pareigūnai surinko papildomų įrodymų, kad verslininkas dirba neturėdamas reikiamų dokumentų ir pažeidžia įstatymus.
Policininkai įtaria, kad kūnai gali būti laikomi tam nepritaikytose vietose, galbūt tai yra mašinos, o gal kažkokios kitos vietos.
Spėjama, kad kūnai taip laikomi ne ilgą laiką – pusdienį ar parą, tačiau taip pažeidžiami įstatymai.
Jau šios savaitės pradžioje bylos tyrimą kuruojantis prokuroras Aidas Giniotis ketina kreiptis į teismą, prašydamas laikinai sustabdyti teisę L.Statkui verstis tam tikra veikla.
Pareigūnai nustatė, kad šis verslininkas neturi tinkamų sąlygų bei leidimų tai veiklai, kuria užsiima.
Naujausi komentarai